najlepsze filmy biograficzne upadek

Najlepsze filmy biograficzne

6 minut czytania
Komentarze

Ghandi, Frida Kahlo, ostatni cesarz Chin i Adolf Hitler. Co ich łączy? Świetne filmy biograficzne o ich życiu. Poniżej możecie o nich przeczytać.

Spis treści:

Filmy biograficzne – które produkcje warto obejrzeć?

najlepsze filmy biograficzne Gandhi

Filmy biograficzne jest trudniej zrobić niż może się nam wydawać. W teorii mamy przecież podaną na tacy historię życia danej postaci, czasem ona ciągle żyje, albo żyją członkowie jej rodziny także twórcy mają względnie łatwy dostęp do skarbnicy wiedzy. W praktyce jednak niezwykle trudno jest chociażby znaleźć odpowiedniego aktora/aktorkę, który/która nie tylko przypominałby wyglądem czy głosem daną postać, ale też po prostu dobrze zagrał/zagrała swoją rolę. Do tego dochodzi selekcja tego, o czym chce się opowiedzieć, na co chce się położyć największy nacisk no i czasem negocjacje z członkami rodzin, którzy czasem nie chcą, by przedstawiano ich w nie zawsze korzystnym świetle. Niewielu filmom udało się przezwyciężyć wszystkie przeszkody oraz przy okazji uciec od klasycznych i wtórnych motywów filmów biograficznych. Te, którym się to udało znajdziecie poniżej.

Ostatni cesarz

W przepięknym filmie w reżyserii Bernardo Bertolucciego ostatni cesarz Chin, Pu Yi, spędza swą młodość w niesamowitym luksusie, po czym zostaje uwięziony przez Armię Czerwoną i zostaje ogrodnikiem pod rządami Mao. A my jako widzowie śledzimy te losy z zapartym tchem w tej olśniewającej wizualnie epopei. Same tylko zdjęcia zapierają dech w piersiach (to jeden z najwspanialszych wizualnie filmów w dziejach). Tematyka tyleż samo egzotyczna co intrygująca, a lekcja historii jest subtelna aczkolwiek też kształcąca. Dzieło niemal idealne.

Moja lewa stopa

Filmowa opowieść o życiu Christy Browna – Irlandczyka urodzonego z porażeniem mózgowym, który był w stanie kontrolować tylko jedną kończynę, lewą stopę. Pomimo znacznej niepełnosprawności fizycznej Brown nauczył się malować i pisać stopą i w ten sposób znalazł ujście dla swojej kreatywności. W rolę Browna fenomenalnie wcielił się Daniel Day-Lewis w swojej pierwszej z wielu wybitnej kreacji.

Frida

Pomysłowa i niezwykle ciekawa w przedstawieniu życia słynnej malarki, „Frida” uwolnią się od normalnych granic realizmu, do których przylega większość biografii. Twórcom udało się wykorzystać wyobraźnię artystki do przedstawienia wydarzeń z jej życia. Dodatkowo wspaniała rola Salmy Hayek nadaje całości życia oraz humanizmu.

Człowiek słoń

Akcja filmu „Człowiek słoń”, w reżyserii Davida Lyncha, rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie i jest kroniką relacji, jaka nawiązała się między chirurgiem Frederickiem Trevesem a Johnem Merrickiem, poważnie zdeformowanym mężczyzną, który zarabia na życie jako artysta-dziwak zwany Człowiekiem słoniem. Zaadaptowana z dwóch różnych książek, jednej napisanej przez samego Trevesa, historia zyskała pochwałę za sposób, w jaki radziła sobie z niepełnosprawnością. „Człowiek słoń” zainspirował także Amerykańską Akademię Filmową do stworzenia kategorii „najlepszy makijaż i fryzurę po” tym, jak ludzie z  branży narzekali, że niesamowita praca wykonania przy tym filmie nie została dostatecznie doceniona.

Upadek

Akcja filmu „Upadek” rozgrywa się podczas II wojny światowej w Berlinie i przedstawia nam ostatnie dni życia Adolfa Hitlera, spędzone w bunkrze pod miastem. Film oparty na wspomnieniach Traudl Junge, sekretarki Hitlera, ożywia jego mentalny upadek, który Junge zaobserwowała na własne oczy, w sposób, w jaki niewielu innych było w stanie. „Upadek” w momencie swojej premiery wywołał poważną dyskusję na temat moralnych i etycznych kwestii związanych z portretowaniem Hitlera, jednego z najbardziej potwornych złoczyńców w historii świata z nutą empatii i człowieczeństwa.

Aviator

Trudno o bardziej fascynującą i wdzięczną dla filmowców postać niż Howard Hughes. Z większą niż życie osobowością i pełnymi akcji scenami, w których leci (i rozbija) samoloty, trudno nie pomyśleć o słynnym biznesmenie i lotniku jako o człowieku zdolnym do niemal każdego wyczynu i podejmującego każde wyzwanie. Ale film w reżyserii Martina Scorsese pokazuje również słabe punkty Hughesa, z których najważniejszą była jego walka z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Całości dopełnia genialna rola Leonardo DiCaprio. Jedna z pierwszych, w których aktor ten udowodnił, że należy do ekstraklasy.

Ja, Tonya

Film „Ja, Tonya” przeniosła na ekran jedną z najbardziej szalonych historii sportowych, która wydarzyła się naprawdę. Jest to opowieść o niesamowitej amerykańskiej łyżwiarce  figurowej, która znajdowała się na krawędzi światowej sławy ze względu na kontrowersyjne zachowanie (więcej szczegółów nie zdradzę). To kapitalny film, który warto obejrzeć dla samej tylko wybitnej roli Margot Robbie.

Pianista

Opowieść o ocalałym z Holokaustu Władysławie Szpilmanie, polsko-żydowskim pianiście i kompozytorze. Prawdziwy Szpilman opisał swój życiorys w książce „Pianista”, która stał się kanwą filmu Romana Polańskiego. Adrien Brody, który wcielił się w filmie w Szpilmana przyznał w 2017 roku, czyli 15 lat po jego premierze, że ciągle dochodzi do siebie emocjonalnie po tej produkcji i przebywaniu „w skórze” głównego bohatera.

Ghandi

Ten film skupia się na życiu Mahatmy Gandhiego od przełomowego momentu w 1893 roku, w którym został wyrzucony z południowoafrykańskiego pociągu za przebywanie w przedziale tylko dla białych. Kończy się natomiast jego tragicznym zabójstwem, a następnie pogrzebem w 1948 roku. Oszałamiający obraz był chwalony za historyczną dokładność w momencie premiery, podobnie jak wybitne walory wykonawcze i produkcyjne. Przede wszystkim jednak „gwoździem programu” jest tu fenomenalna kreacja Ben Kingsleya w roli tytułowej. „Ghandi” otrzymał aż 11 nominacji do Oscara i zdobył 8, w tym dla najlepszego aktora (dla Kingsleya), najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Filmowe rankingi, które warto przeczytać

Na naszym portalu znajdziecie także wiele innych rankingów oraz zestawień, które warte są przeczytania. Poniżej prezentujemy ich listę i zachęcamy do czytania.

Motyw