ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Co słychać u GSC Game World? STALKER 2 powoli wychodzi z cienia

Autor: Borys Francuz Kategoria: Rozrywka

STALKER 2 to gra, która zaliczyła jeden z najbardziej niefortunnych ciągów zdarzeń ostatnich lat. Najnowsza odsłona serii zapoczątkowanej w 2007 roku przez GSC Game World miała już kilka dat premier, ale za każdym razem coś stawało na przeszkodzie, aby wydać gotowy produkt. Po kilku tygodniach ciszy twórcy powracają do nas z garścią ciekawych informacji.

Co dalej z nowym STALKEREM?

Co dalej z nowym STALKEREM?

STALKER 2, który do dystrybucji trafi pod oficjalnym tytułem S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl w ostatnich miesiącach przypomniał branży o swoim istnieniu. Wszystko jest oczywiście spowodowane zmianami w harmonogramie prac studia GSC Game World. Wystarczy powiedzieć, że gra stanowiąca czwarty wpis w tytułowej serii po raz pierwszy została zapowiedziana już w 2010 roku.

Od tamtej pory produkcja zaliczyła mnóstwo perturbacji, ale ukraiński deweloper poinformował, że zadebiutuje ona w 2021 roku. Jak doskonale wiecie, ubiegłe dwanaście miesięcy upłynęło nam bez premiery nowego STALKERA. GSC Game World tłumacząc się z opóźnień, oznajmiło, że ostateczny termin debiutu gry przypadnie na 28 kwietnia 2022 roku.

Na początku stycznia dowiedzieliśmy się, że w związku z licznymi problemami w procesie tworzenia gry studio jest zmuszone do finalnego przesunięcia daty premiery na grudzień tego roku. Wydawało się, że jest to ostatni tego typu zabieg dewelopera, gdy w lutym dotarły do nas tragiczne informacje dotyczące rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę.

Wojna, która toczy się od miesięcy za naszą wschodnią granicą, naturalnie wpłynęła na pracę studia oraz projekt, jakim jest S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. W związku z napaścią Rosjan Ukraińcy zdecydowali się nawet zamienić słowo „Chernobyl” (zapis z języka rosyjskiego) na „Chornobyl” (zapis z języka ukraińskiego). Ostatecznie po kilku tygodniach GSC Game World zdecydowało się na przeniesienie swoich prac do Pragi, gdzie powoli można rozwijać produkcję.

Heart of Chornobyl powoli wychodzi z cienia wojny

Co dalej z nowym STALKEREM?

Oczywiście wojna skutecznie pokrzyżowała plany dotyczące debiutu gry w tym roku. Fani wyczekujący premiery zaczęli gorączkowo zadawać sobie pytania dotyczące nowej daty. Pomimo drastycznego spowolnienia procesu produkcji przez rosyjskie wojska STALKER 2 ma ujrzeć światło dzienne w 2023 roku. Warto także zaznaczyć, że GSC Game World na ten moment pracuje jedynie nad dwoma wersjami gry — na konsole Xbox Series X|S oraz komputery osobiste. Co ciekawe w dniu premiery Heart of Chornobyl ma zasilić bibliotekę Game Pass.

Na dowód kontynuowania swoich prac ukraińskie studio w czerwcu opublikowało nowy zwiastun gry, który zatytułowano „wejdź do zony”. Na trailerze przede wszystkim widzimy, że deweloperzy dużą wagę przykładają do warstwy wizualnej gry. W końcu powstaje ona na silniku Unreal Engine 5. Pełen zwiastun możecie obejrzeć poniżej.

Oczywiście na jednym wideo historia się nie kończy. Kilka dni temu na Twitterze GSC Game World pojawił się wpis, w którym Ukraińcy podgrzewają emocje dotyczące zbliżającej się premiery. W zonie, czyli miejscu, gdzie dzieje się akcja STALKERA 2, ma rozegrać się „mnóstwo różnych ludzkich historii”. Ten post naturalnie pcha nas w kierunku tematu, jakim jest fabuła Heart of Chornobyl.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami fani serii powinni spodziewać się tego, co kochają najbardziej. Mowa tu o otwartym świecie, w którym niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Ponadto w związku z zaawansowaniem technologicznym gry nie zabraknie w niej ogromnego wyboru broni, personalizacji oraz wciągającej historii. GSC Game World określiło świat przedstawiony w STALKERZE 2 jako pierwsze w historii cyklu miejsce w stu procentach otwarte na eksplorację.

Warto podkreślić, że w grze zostanie zaimplementowana nieliniowa fabuła. Oznacza to, że decyzje gracza wpłyną na kierunek, w którym potoczy się historia. Cóż, wszystko wskazuje na to, że seria Fallout dostanie w końcu bardzo mocnego rywala do miana najlepszego postapokaliptycznego tytułu.

Na koniec warto wspomnieć, że cały czas działa pre-order Heart of Chornobyl. Grę można zamawiać na oficjalnej stronie internetowej producenta. Do wyboru mamy trzy edycje tytułu — standardową, deluxe oraz ultimate. W przypadku wersji na PC-ty ceny wynoszą odpowiednio: 199, 259 oraz 349 złotych.

Źródło: PC Gamer & GSC Game World

Sprawdź najnowsze wpisy