ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PlayStation 5 czarne panele

Czarne PlayStation 5 – jak wyglądają matowe panele i jak założyć je samodzielnie na konsolę?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Rozrywka

Czarne PlayStation 5 było marzeniem wielu graczy, a już szczególnie po tym, jak Sony po raz pierwszy zaprezentowało konsole nowej generacji. Biel w połączeniu z czernią nie spodobała się graczom, którzy byli przyzwyczajeni już do jednolitego koloru konsoli. PlayStation 4, które sprzedało się łącznie w ponad 100 milionach egzemplarzy, ustawiło poprzeczkę bardzo wysoko. I choć wygląd teoretycznie powinien mieć drugorzędne znaczenie, to gracze czekali na czarne PlayStation 5. Teraz swoje marzenia mogą spełnić za pomocą wymiennych paneli od Sony. Czy to faktycznie ma sens?

Czarne PlayStation 5 – wymienne panele od Sony zmieniają zasady gry

PlayStation 5 czarne panele wygląd konsoli

Polski oddział PlayStation dostarczył nam do redakcji nowe panele do konsoli PlayStation 5. W związku z tym postanowiłem sprawdzić, jak konsola będzie prezentowała się w czerni. Z PlayStation 5 korzystam praktycznie od samego debiutu konsoli w Polsce i dość mocno już przyzwyczaiłem się do jej wyglądu. Zresztą od momentu debiutu sprzętu na rynku, a nawet jego zapowiedzi, nie widziałem problemu w tym, że jest w większości biała. Mówiąc szczerze, ta wersja podobała mi się najbardziej i trochę nie rozumiem narzekania innych graczy na wygląd PlayStation 5. I niby o gustach się nie dyskutuje, ale w tym przypadku tej dyskusji po prostu nie rozumiem. Pozwólcie, że do tego wrócę jednak za chwilę, a teraz zajmę się czymś absolutnie podstawowym, czyli tym, jak wymienić panele w konsoli PlayStation 5.

Jak wymienić panele w PlayStation 5 – prosta instrukcja i prosta wymiana

PlayStation 5 czarne panele

Moja PlayStation 5 od momentu wypakowania z kartonu i pierwszego uruchomienia, nie zmieniała swojej pozycji na półce. Nie miałem takiej potrzeby, więc sama idea ruszania jej i jeszcze rozbierania, nie do końca przypadła mi do gustu. Przyznaję, że spodziewałem się problemów z wymianą paneli na nowe, bo jednak mówimy tutaj o plastikowych elementach. Złapie się ze złej strony czy mocniej pociągnie i będzie problem. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne. Sony przygotowało specjalny film, na którym można zobaczyć, jak przebiega ten proces, a ja opiszę, jak wyglądało to w moim przypadku.

Oczywiście pierwsze, co trzeba zrobić żeby wymienić panele w PlayStation 5, to wyłączyć konsolę z prądu i odpiąć wszystkie kable (zasilanie, HDMI czy kabel do połączenia z Internetem). Następnie odkręcamy podstawkę i tutaj może przydać się płaski śrubokręt, a jeżeli mamy nowszą wersję konsoli, to poradzimy sobie i bez niego. Kiedy odkręcimy podstawę, konsolę kładziemy na płasko i najlepiej jeszcze na powierzchni, która jest czymś przykryta, by przypadkiem nie porysować już założonych paneli. Zdejmowanie paneli jest banalnie proste, choć wymaga od nas odrobiny siły. Jedną ręką łapiemy za róg panelu, gdzie jest wycięte logo PS, a drugą trzymamy konsolę u jej podstawy. Podnosimy panel z jednej strony i przesuwamy go w stronę podstawy. Spokojnie, nic nie powinno się złamać, choć pierwsze wrażenie może takie być. Panel powinien odskoczyć, a następnie ostrożnie go przesuwamy w stronę podstawy i zdejmujemy. Wtedy też dobrze od razu odkurzyć wiatrak konsoli z kurzu. U mnie po ponad półtora roku tego kurzu było zaskakująco mało.

Kiedy założymy już pierwszy panel, odwracamy konsolę na drugi bok i robimy to samo. Teraz łapiemy za róg, który jest tam gdzie wycięcie znaku PS po drugiej stronie, czyli ten bliżej plecków konsoli PlayStation 5. Podciągamy łapiąc jednocześnie za podstawę i ściągamy drugi panel. Zakładamy nowy, przykręcamy ponownie podstawę, podłączamy konsolę i gotowe. Całość nie powinna zająć więcej, niż 5 minut. No chyba, że konsola wymaga sporo czyszczenia, ale sama wymiana paneli jest prosta i szybka. No dobrze, a jak prezentuje się czarna PlayStation 5?

Wygląd czarnej PlayStation 5 – to może się podobać

Do mnie trafiły czarne panele do PlayStation 5 w kolorze Nocna Czerń (Midnight Black). W Polsce dostępne są także błękitne (Starlight Blue), fioletowe (Galactic Purple) czy czerwone (Cosmic Red), a nawet różowe (Nova Pink). Mówię tutaj o wersji konsoli z fizycznym dyskiem, choć takie panele dostępne są także dla wersji PlayStation 5 Digital. Niezależnie od wersji kolorystycznej czy dla konsoli, ich cena jest taka sama i wynosi 239 złotych. Biorąc pod uwagę to, że samo PlayStation 5 do tanich nie należy, koszt dodatkowych paneli może być wątpliwym wydatkiem. Moim zdaniem jednak opłacalnym, jeżeli faktycznie zależy nam na tym, by mieć czarne PlayStation 5. Ewentualnie czerwone, fioletowe czy różowe PlayStation 5.

Panele do PlayStation 5 wykonane są dokładnie tak samo, jak w przypadku tych oryginalnych. Chodzi zarówno o mocowanie, jak i samo wykończenie. Wewnętrzna strona ma bowiem ledwo widoczne wytłoczenia z symbolami, które wykorzystywane są na kontrolerach DualSense (kółko, krzyżyk, trójkąt i kwadrat). Mała rzecz, a cieszy oko. To, jak prezentuje się czarne PlayStation 5 możecie zobaczyć na zdjęciach, a z kwestii bardziej przyziemnych to tak, niestety, ale czarne panele się „palcują”. Mocniejsze dotknięcie może zostawić na nich ślad, który jednak bez problemu usuniemy szmatką. Czy panele się rysują? Szczerze to nie wiem, co trzeba byłoby zrobić, by je zarysować. Jeżeli konsola stoi w miejscu, gdzie nie mają do niej dostępu dzieci czy zwierzaki, to będzie wyglądała jak nówka sztuka przez lata.

Czarne panele do PlayStation 5 – wymieniać czy nie wymieniać?

Wracając do tego, co napisałem na początku – mnie osobiście bardziej podoba się wersja standardowa, czyli połączenie bieli z czernią. Muszę jednak przyznać, że czarna PlayStation 5 prezentuje się naprawdę ładnie. W zestawieniu z czarnym kontrolerem DualSense to już w ogóle bajka. Tutaj więc każdy powinien sam ocenić, czy faktycznie opłaca się wydawać dodatkową gotówkę na to, by zmienić wygląd konsoli. Różne kolory dają wiele możliwości i nic też nie stoi na przeszkodzie, by mieć konsolę czerwono-czarną lub biało-czerwoną. Dla fanów PlayStation to coś ciekawego i dobrze, że Sony dało im taką możliwość. Gracze dostali wybór i to od nich zależy, czy chcą się w takie zamiany bawić.

Sprawdź najnowsze wpisy