ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
filmy na lato jumanji

Najlepsze filmy na lato (i nie tylko)

Autor: Przemysław Dobrzyński Kategoria: Rozrywka

Lato w pełni i choć warto korzystać z ładnej pogody to nic nie szkodzi, by na koniec dnia obejrzeć jakiś film, który tylko pomoże w naszej celebracji tej pory roku. Poniżej znajdziecie najlepsze filmy, które oddają ducha wakacji i przygód.

Filmy na lato – wakacyjne kino

filmy na lato

Pod pojęciem „filmy na lato” kryje się tak naprawdę szeroki wachlarz produkcji, przy których można udanie spędzić letnie popołudnia bądź wieczory. W przygotowanym przeze mnie zestawieniu znajdziecie więc zarówno klasyczne romanse, komedie, kino przygodowe, a nawet horrory czy thrillery. Do wyboru, do koloru. Zaczynamy.

W krzywym zwierciadle: Wakacje

Coraz bardziej leciwa (film ten ma już prawie 40 lat), ale nadal urokliwa i przyjemna komedia dla widza w każdym wieku. Może nie są to wyżyny, nawet maintreamowej amerykańskiej komedii, jednak nadal przygody rodziny Griswaldów, którzy tym razem wyruszają w podróż przez całe Stany Zjednoczone do parku rozrywki w Kalifornii ogląda się dobrze. To idealnie lekka komedia w sam raz na letni wieczór.

Vicky Cristina Barcelona

Miłosny trójkąt, słoneczna Hiszpania no i ta obsada! Jeśli szukacie harlequina z tymże z o wiele lepszym scenariuszem i dialogami, to „Vicky Cristina Barcelona” jest idealnym wyborem na wakacyjną, namiętną przygodę w wersji kanapowej.

Koszmar minionego lata

Lata 90. zaczynają mieć swoje 5 minut jeśli chodzi o obecne zainteresowanie popkulturowe, tak więc warto sobie przypomnieć, albo po raz pierwszy obejrzeć jeden z bardziej kultowych horrorów pośród nastolatków drugiej połowy lat 90. Nie jest to ani wybitna czy najlepsza rzecz w swoim gatunku, ale też, w kategorii klasycznego slashera spełnia swoją rolę.

Dirty Dancing

A teraz wracamy do lat 80. Czeka tam na nas absolutna klasyka romansu, filmu tanecznego oraz wakacyjnej przygody, czyli kultowy „Dirty Dancing”. Ten film się prawdopodobnie nigdy nie zestarzeje.

Bezkresne lato

Tym razem przyjrzymy się dokumentowi, ale nie byle jakiemu. „Bezkresne lato” nie jest może świeżą produkcją, gdyż powstał 1966 roku. O dziwo jednak prezentuje się nadzwyczaj imponująco od strony wizualnej, nawet dziś. Film śledzi surferów Mike’a Hynsona i Roberta Augusta podczas surfowania po całym świecie. Podróżują oni do wybrzeży Australii, Nowej Zelandii, Tahiti, Hawajów, Senegalu, Ghany, Nigerii i RPA w poszukiwaniu nowych miejsc do surfowania, jednocześnie próbując przekonać tubylców do tego sportu. Całość dodatkowo okraszona surf-rockową muzyką. Czegóż chcieć więcej od letniego filmu?

Stań przy mnie

„Stań przy mnie” to prawdopodobnie najlepszy film o dojrzewaniu i jednocześnie najlepiej oddający ducha małej wielkiej przygody podczas wakacji. Dzieło to, jak zapewne wszyscy wiemy będące adaptacją opowiadania autorstwa Stephena Kinga, dziś uchodzi za klasykę i inspirację (chociażby dla twórców serii „Stranger Things”). Podczas każdego seansu tego filmu niezmiennie dopada mnie przyjemne uczucie nostalgii.

Szczęki

Trudno o bardziej wakacyjny film niż „Szczęki”. Oczywiście nie prezentuje on przyjemnego lata na plaży, ale to film, który na dobrą sprawę zapoczątkował tradycję letniego blockbustera w USA. Tradycja, która trwa do dziś, choć i w innych porach roku hollywoodzkie studia zaczęły wypuszczać wielkie przeboje. O czym są „Szczęki” to raczej każdy wie, także chyba nie ma sensu bym się rozpisywał na ten temat. Jeśli będziecie mieć kiedyś okazje obejrzeć ten film na plaży to nawet się nie wahajcie.

Ryzykowny interes

Tom Cruise jest największą gwiazdą 2022 roku i pewnie na tym się nie skończy, więc warto przypomnieć sobie film, od którego jego kariera wystartowała na wysokie pułapy. Jak na komedię młodzieżową „Ryzykowny interes” prezentuje całkiem pieprzną fabułę. To historia nastolatka, który pod nieobecność rodziców urządza w swoim mieszkaniu dom publiczny. Ach te lata 80. Paradoksem jest to, że obecne komedie młodzieżowe są przeważnie o wiele bardziej wulgarne i pozbawione smaku, podczas gdy tak naprawdę poruszają dość niewinną i poprawną politycznie tematykę. „Ryzykowny interes” tymczasem jest filmem dość niewinnym w formie, ale prezentującym podskórnie o wiele odważniejszą tematykę. Soundtrack, szczególnie dźwięki Tangerine Dream w tle, kupił mnie od razu.

Seria Jumanji

Trudno o lepszą wakacyjną przygodę dla całej rodziny niż seria „Jumanji”. Poczynając od filmu z 1995 roku, który rozpoczął tę przygodę, po długo wyczekiwane kontynuacje/rebooty – „Jumanji” to jedna z tych serii, na której dobrze bawić się będzie cała rodzina bez względu na wiek.

Najlepsze najgorsze wakacje

Lato i czas wakacji to nie zawsze i nie dla każdego przyjemny czas. Nastoletni Duncan jedzie na wakacje ze swoją matką, jej apodyktycznym chłopakiem i jego córką. Nie jest mu łatwo dopasować się do sytuacji, ale znajduje niespodziewanego przyjaciela w Owenie, zarządcy parku wodnego Water Wizz. „Najlepsze najgorsze wakacje” to kino letnie i lekkie, ale jednocześnie dające do myślenia. Plus obsada robi wrażenie – Toni Collette, Steve Carell i Sam Rockwell na drugim planie.

Mała Miss

„Mała Miss” to w ogóle jeden z moich ulubionych filmów XXI wieku i jedna z najlepszych komedii jakie widziałem. Pełna ciepła, uroku, ale i mądrości, i przede wszystkim szalenie zabawna. A przy tym wszystkim jeszcze w umiejętny sposób podejmuje się komentarza dotyczącego współczesnej Ameryki na wielu poziomach. A, byłbym zapomniał, że jest też fantastycznie zagrana. Komedia idealna. Na każdą porę roku w gruncie rzeczy.

Filmowe rankingi, które warto przeczytać

Na naszym portalu znajdziecie także wiele innych rankingów oraz zestawień, które warte są przeczytania. Poniżej prezentujemy ich listę i zachęcamy do czytania.

Sprawdź najnowsze wpisy