ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Minecraft odciął Andorę od Internetu

Minecraft nie chce mieć nic wspólnego z NFT – stanowcze oświadczenie

Autor: Borys Francuz Kategoria: Rozrywka

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier w historii całej branży. Ta prosta produkcja autorstwa Mojang Studios błyskawicznie podbiła serca graczy z całego świata. Jak się okazuje – firma może ponownie zaplusować u sporej rzeszy ludzi, a tym razem sprawa dotyczy chodliwych w ostatnim czasie tokenów NFT.

Minecraft nie chce słuchać o NFT – oto stanowisko Mojang

Minecraft nie chce słuchać o NFT – oto stanowisko Mojang

Niewymienne tokeny zwane także NFT podbiły internet na początku tego roku. Wówczas znani na całym świecie celebryci, influencerzy, sportowcy czy też artyści za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych zaczęli promować blockchainy. Reakcje internautów na całe przedsięwzięcie były bardzo skrajne – jedni sugerowali nowy wspaniały trend, inni nie mogli zrozumieć, jak można płacić ogromne pieniądze za kilka pikseli.

Kilka afer oraz miesięcy później, temat zdecydowanie przycichł. Nie oznacza to jednak, że NFT nie funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Właśnie przypomniała o tym firma Mojang, która wydała oświadczenie na temat wprowadzenia niewymiennych tokenów do świata Minecraft. Studio ze szwedzkimi korzeniami dało jasno do zrozumienia – NFT ich nie interesuje i nie zostanie ono zaimplementowane do największego działa Mojang, czyli Minecrafta.

Żeby móc zapewnić graczom Minecrafta bezpieczne i szerokie doświadczenia, technologia blockchainów nie może być zintegrowana z naszymi aplikacjami i serwerami oraz być wykorzystywana do tworzenia NFT związanych z zawartością gry (światy, skórki lub inne elementy i mody). Nasze powody podjęcia takiej decyzji są następujące.
Każde z zastosowań NFT i blockchainów opiera się na tworzeniu cyfrowych własności, które charakteryzuje wykluczenie i niedobór. Są to wartości niezgodne z tym co promuje Minecraft – kreatywną i wspólną zabawę. NFT nie obejmuje całej naszej społeczności, dzieląc ją na tych, którzy posiadają tokeny oraz tych, którzy ich nie mają. Spekulacje pojawiające się wokół NFT oraz ich wartość odwracają uwagę od grania oraz czerpania radości z rozgrywki. Dodatkowo obawiamy się, że niektóre transakcje powiązane z NFT nie są wiarygodne i mogą kosztować naszych graczy realne pieniądze. Zdarzały się także przypadki, gdy tokeny znikały bez powiadomienia lub były sprzedawane sztucznie i po zawyżonych cenach. W związku z tym ta technologia nie może być wprowadzona do świata Minecraft. Jednakże wciąż będziemy zwracać baczną uwagę na to, jak blockchainy ewoluują, aby upewnić się, że podjęta przez nas decyzja jest prawidłowa. Mimo wszystko na ten moment nie planujemy wprowadzać NFT do gry.

Stanowisko Mojang na temat NFT oraz technologii blockchainów

Co decyzja Mojang oznacza w praktyce?

Co decyzja Mojang oznacza w praktyce?

Jak sami widzicie Mojang podjęło dosyć stanowcze kroki w temacie NFT. Taka decyzja szybko spotkała się z odzewem ze strony internautów, graczy oraz osób, które zajmują się na co dzień NFT i kryptowalutami. Nie trzeba chyba nawet wspominać, że najbardziej zawiedziona całą sytuacją była ta ostatnia grupa. W przeciwieństwie do nich, decyzja przypadła do gustu graczom, którzy w przypadku Minecrafta liczą na spokojną i przyjemną rozgrywkę pozbawioną jakichkolwiek kontrowersyjnych treści.

Niemniej należy zwrócić uwagę na końcówkę oświadczenia. Twórcy Minecrafta podkreślają, że nie jest to decyzja, która w stu procentach przekreśla funkcjonowanie blockchainów w świecie gry. Istnieje więc szansa na to, że w przyszłości będziemy musieli pogodzić się z NFT, które nawiązują do Minecrafta. Jednakże w tym miejscu trzeba podkreślić, że jest to jedynie ewentualność

Na ten moment Mojang zdecydowanie odcina się od tematu NFT ze względu na społeczność swojej popularnej gry. W przypadku Minecrafta podstawową wartością jest bowiem wspólna zabawa, którą ciężko uzyskać, gdy dorzucimy do niej niewymienne tokeny. Co ciekawe Mojang nie jest jedynym przedstawicielem branży, który przeciwstawił się NFT.

Dobrym przykładem jest tu największa platforma dystrybucji gier, czyli Steam. W październiku zeszłego roku Valve (firma odpowiedzialna za Steama) zablokowała wszystkie produkcje, które umożliwiały handel kryptowalutami oraz NFT. Wówczas decyzję argumentowano głównie oszustwami, które nagminnie pojawiały się przy transakcjach związanych z tokenami.

Na sam koniec warto zaznaczyć, że stanowisko Mojang kompletnie nie wpływa na aktualną zawartość Minecrafta. Jeśli jesteście zapalonymi graczami tego tytułu, nie musicie się o nic martwić – w grze nie pojawią się żadne aktualizacje związane z tematyką NFT, kryptowalut oraz blockchainów.

Źródło: Mojang Studios & Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy