ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Fuzja WarnerMedia z Discovery zabija kreatywność HBO Max – polskie produkcje pod znakiem zapytania

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Rozrywka

Wielka fuzja WarnerMedia z Discovery, która nie tak dawno doszła do skutku, zaczyna przynosić owoce. Niekoniecznie jednak takie, które mogą spodobać się widzom HBO Max. Ogłoszono bowiem, że wiele produkcji tworzonych na zamówienie w Europie, zostaje wstrzymanych lub po prostu skasowanych. Część z tytułów zniknęła także z katalogu HBO Max, a zapowiada się, że to nie koniec czystki. Wszystko w imię oszczędności, ale taki ruch może okazać się zgubny, a najbardziej ucierpi na tym właśnie HBO Max.

Fuzja WarnerMedia z Discovery – zmiany, które dotknęły HBO Max

WarnerBros. Discovery logo

Wiadomo, że połączenia dwóch firm zazwyczaj są trudne i ktoś na tym ucierpi. W tym przypadku jest niestety podobnie, ponieważ jak dowiedziało się Variety, WarnerBros. Discovery nie będzie już produkowało własnych treści dla HBO Max. Przynajmniej tych, które pochodzą z krajów nordyckich (Szwecja, Norwegia, Finlandia, Niderlandy), centralnej Europy czy Turcji. I jak się okazuje, te zmiany mają dotyczyć także Polski. To oznacza, że w najbliższym czasie raczej nie zobaczymy nowych polskich seriali, choć HBO Max zaczęło w Polsce od „Odwilży”, która została bardzo dobrze przyjęta. Była też jednym z najczęściej oglądanych seriali w streamingu, ale jak widać, to za mało, kiedy zaczyna szukać się oszczędności po wielkiej fuzji.

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem najbardziej atrakcyjnej dla polskich widzów oferty programowej, która będzie zawierała treści najwyższej jakości. W ramach dalszych prac nad połączeniem HBO Max i Discovery+ w jedną globalną platformę streamingową prezentującą szeroki zakres treści z całego Warner Bros. Discovery, trwa przegląd aktualnej oferty programowej dotychczasowych serwisów. Elementem tego procesu jest decyzja o usunięciu z HBO Max części produkcji oryginalnych, a także zaprzestaniu dalszych prac nad lokalnymi produkcjami oryginalnymi HBO Max w Polsce, a także w krajach skandynawskich i pozostałej części Europy Środkowej. Zaangażowanie firmy na rynkach HBO Max nie ulega zmianie. Projekty lokalne nadal będą zamawiane dla kanałów linearnych Warner Bros. Discovery oraz będą nabywane lokalne treści produkowane przed podmioty trzecie z myślą o udostępnieniu ich w serwisach streamingowych. W ramach globalnego procesu trwa przegląd projektów na etapie produkcji i postprodukcji, żeby zdecydować, czy finalnie znajdą się na platformie HBO Max, czy zostaną zastosowane inne rozwiązanie licencyjne. Jest też kilka projektów europejskich, których produkcja została już zamówiona i mogą pojawić się w ofercie HBO Max.

Agnieszka Niburska, PR Director CE HBO Max w Polsce (wypowiedź dla NaEkranie)

Część seriali została już usunięta z HBO Max

Powyższa wypowiedź nie do końca wyjaśnia to, co faktycznie się stało i dlaczego część z produkcji już opuściła HBO Max. Na platformie nie znajdziemy takich seriali, jak „Ruxx”, „Informator”, „Przybysze”, „Pożądanie”, „Głodni razem”, „Nieświadomi”, „Sally4Ever”, „Kontra”, „Kemping”, a nawet „Vinyl”, które powstało przecież dla samego HBO. Mówimy tutaj też o tytułach, które dopiero co zaczęły pojawiać się na HBO Max, więc ich usunięcia z katalogu mało kto się spodziewał. Samo usunięcie seriali z biblioteki serwisu to nie wszystko, co wydarzyło się po połączeniu firm. Część z produkcji została też skasowana i nie doczeka się kolejnych sezonów. Wśród takich seriali warto wymienić chociażby „Snowpiercer”, ale także i „Wychowane przez wilki”.

O ile „Wychowane przez wilki” można zrozumieć, ponieważ drugi sezon nie został przyjęty najlepiej, to inne produkcje są trochę niespodzianką. To jednak wyniki szukania oszczędności, a już na pewno to jeden z ważniejszych powodów. Restrukturyzacja firmy ma przynieść oszczędności w wysokości aż 3 miliardów dolarów w ciągu pierwszych 24 miesięcy po sfinalizowaniu fuzji. Już wcześniej CEO firmy, czyli David Zaslav ostrzegał, że to może wiązać się z pewnymi trudnymi decyzjami do podjęcia. I wygląda na to, że wstrzymanie produkcji na europejskich rynkach jest pierwszym krokiem założonego planu oszczędzania. Niestety, ale to też broń obusieczna. Widzowie i subskrybenci danej usługi szukają zazwyczaj treści, których nie ma konkurencja. Netflix przyciąga Stranger Things, Amazon ma The Boys, a HBO Max jeszcze w tym roku wypuści Grę o Tron: Ród Smoka. Jednak seriale produkowane lokalnie także napędzały serwisowi klientów. I to jakby na to nie patrzeć, młodemu serwisowi, który w Polsce zadebiutował dopiero na początku marca tego roku. Fakt, że nie był to do końca debiut, a zmiana z HBO GO, ale dalej samo HBO Max to osobny twór.

Co dalej z produkcjami oryginalnymi?

Czy usunięte z biblioteki HBO Max seriale jeszcze będzie można gdzieś obejrzeć? Wygląda na to, że tak, ale trudno ocenić, czy w Polsce także. Seriale mają bowiem trafiać na inne platformy, które będą korzystały z nich na zasadzie licencji. Niewykluczone, że część produkcji z czasem trafi np. na Player.pl, który przecież należy do WarnerBros. Discovery. Sama globalna fuzja Discovery+ i HBO Max jeszcze przed nami, więc trudno oceniać, jak będzie wyglądał podział treści i co gdzie finalnie wyląduje. Zważywszy na to, że HBO Max dopiero co debiutowało na kilku nowych rynkach, decyzja o usuwaniu produkcji oryginalnych była naprawdę odważna. Wiadomo, że szukanie oszczędności wiąże się poniekąd z unikaniem inwestycji, ale to może przynieść wręcz odwrotny skutek. W końcu widzowie chętnie żonglują dostępem do platform streamingowych, więc rezygnacja z HBO Max może stać się dla wielu osób po prostu koniecznością. Dlaczego mają płacić, skoro na platformie nie ma tego, co chcieli oglądać.

Lokalne produkcje to treści, które faktycznie potrafią przyciągać. W końcu „Ślepnąc od świateł” czy „Wataha” były właśnie takimi tytułami w Polsce. Zobaczymy, jak dalej potoczą się losy produkcji, które miały trafić na HBO Max, ale może minąć sporo czasu, zanim te wrócą do produkcji. Pod warunkiem, że w ogóle wrócą.

Źródło: Variety / NaEkranie / Wirtualne Media

Sprawdź najnowsze wpisy