ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
This War of Mine za darmo

This War of Mine za darmo od MEN – to będą ciekawe lekcje

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Rozrywka

Dokładnie 2 lata i 10 dni temu pisałem o tym, jak This War of Mine zostało włączone do kanonu lektur w formie uzupełniające. I chociaż trochę to trwało, do doczekaliśmy się w końcu scenariuszy lekcji przeznaczonych do współpracy z grą. Dzięki nim szanse na to, że tytuł ten rzeczywiście będzie omawiany w szkołach, a nie tylko będzie wisiał na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej jako alternatywa znacznie wzrosły. Zwłaszcza że już teraz można pobrać  This War of Mine za darmo od rządu.

This War of Mine za darmo od MEN

Mowa tu o wersji PC pozbawionej zabezpieczeń DRM, którą można pobrać z witryny rządowej, chociaż nie bezpośrednio: ta przenosi nas na podstronę twórców gry, czyli 11bit Studio. Tym samym jedna z najciekawszych gier ostatnich lat stała się tytułem darmowym — nie trzeba być uczniem, aby mieć do niej dostęp. Całość można pobrać w formie skompresowanej jako plik .zip o rozmiarze 2,7 GB.

Skoro jednak to lektura, to przyjrzyjmy się, w jaki sposób ma zostać ona wykorzystana na potrzeby lekcji. W końcu zajęcia szkolne nie są tylko pretekstem, aby zagrać w grę, lub przeczytać książkę. Należy ją jeszcze omówić i na podstawie zdobytych doświadczeń rozwinąć pewne kwestie i problemy, które ta porusza. A tych w historii grupki cywilów w ogarniętym wojną mieście jest naprawdę dużo.

Pierwszym polecanym tematem jest: Wojna z perspektywy cywila. Analiza porównawcza „This War of Mine” i „Pamiętników z powstania warszawskiego” w kontekście kreacji bohatera. Czyli odniesienie się do głównych problemów gry przez pryzmat dzieła literackiego. Warto tu dodać, że punktem wyjścia jest tutaj dzieło Miłosza Białoszewskiego, a gra to tylko dodatek.

Jednak już  „This War of Mine” jako podstawa do dyskusji o prawach człowieka w realiach konfliktów zbrojnych. Skupia się głównie na grze i przedstawionej tam sytuacji cywilów. Temat ten jest niezwykle aktualny, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie. Dlatego też warto go poruszyć i wyjaśnić młodemu pokoleniu czym jest wojna dla cywilów i jak wygląda życie wielu mieszkańców Ukrainy. 

Ostatnim, równie ważnym zaproponowanym tematem jest Solidarność niezależnie od okoliczności. Gra wideo jako przestrzeń kształtowania postaw empatycznych. Ten z kolei skupia się na pozytywnych działaniach wobec bohaterów niezależnych. Tych można bowiem wspierać, ignorować, lub krzywdzić dla własnych celów. I każde z tych działań wiąże się z konsekwencjami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi z punktu widzenia bohaterów gry. Temat ten ma polegać właśnie te empatyczne postawy.

This War of Mine za darmo od MEN – czy to odczaruje obraz gier?

Umieszczenie This War of Mine może w końcu odczaruje obraz gier, jako źródła wszelkiego zła i przemocy. I to mimo faktu, że to właśnie zło i przemoc są głównymi czynnikami, które napędzają świat przedstawiony. Warto tu dodać, że z perspektywy gry teoretycznie pełnimy rolę ofiary, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać kimś w rodzaju kata wśród innych ofiar. Pocieszające jest więc to, że MEN uznało, że nawet z tego można wyciągnąć ważną, chociaż bardzo gorzką lekcję o człowieczeństwie.

Źródło: gov.pl, Twitter

Sprawdź najnowsze wpisy