
Dokładnie 2 lata i 10 dni temu pisałem o tym, jak This War of Mine zostało włączone do kanonu lektur w formie uzupełniające. I chociaż trochę to trwało, do doczekaliśmy się w końcu scenariuszy lekcji przeznaczonych do współpracy z grą. Dzięki nim szanse na to, że tytuł ten rzeczywiście będzie omawiany w szkołach, a nie tylko będzie wisiał na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej jako alternatywa znacznie wzrosły. Zwłaszcza że już teraz można pobrać This War of Mine za darmo od rządu.
Warto przeczytać:
This War of Mine za darmo od MEN
🎮 Pierwsza w historii polskiej edukacji gra znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających! "This War of Mine" w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni. Również w wakacje.
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) June 27, 2022
▶ Grę można pobrać tutaj: https://t.co/E76QTr3pn2 pic.twitter.com/iFdtelTzvS
Mowa tu o wersji PC pozbawionej zabezpieczeń DRM, którą można pobrać z witryny rządowej, chociaż nie bezpośrednio: ta przenosi nas na podstronę twórców gry, czyli 11bit Studio. Tym samym jedna z najciekawszych gier ostatnich lat stała się tytułem darmowym — nie trzeba być uczniem, aby mieć do niej dostęp. Całość można pobrać w formie skompresowanej jako plik .zip o rozmiarze 2,7 GB.
Skoro jednak to lektura, to przyjrzyjmy się, w jaki sposób ma zostać ona wykorzystana na potrzeby lekcji. W końcu zajęcia szkolne nie są tylko pretekstem, aby zagrać w grę, lub przeczytać książkę. Należy ją jeszcze omówić i na podstawie zdobytych doświadczeń rozwinąć pewne kwestie i problemy, które ta porusza. A tych w historii grupki cywilów w ogarniętym wojną mieście jest naprawdę dużo.
Pierwszym polecanym tematem jest: Wojna z perspektywy cywila. Analiza porównawcza „This War of Mine” i „Pamiętników z powstania warszawskiego” w kontekście kreacji bohatera. Czyli odniesienie się do głównych problemów gry przez pryzmat dzieła literackiego. Warto tu dodać, że punktem wyjścia jest tutaj dzieło Miłosza Białoszewskiego, a gra to tylko dodatek.
Jednak już „This War of Mine” jako podstawa do dyskusji o prawach człowieka w realiach konfliktów zbrojnych. Skupia się głównie na grze i przedstawionej tam sytuacji cywilów. Temat ten jest niezwykle aktualny, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie. Dlatego też warto go poruszyć i wyjaśnić młodemu pokoleniu czym jest wojna dla cywilów i jak wygląda życie wielu mieszkańców Ukrainy.
Ostatnim, równie ważnym zaproponowanym tematem jest Solidarność niezależnie od okoliczności. Gra wideo jako przestrzeń kształtowania postaw empatycznych. Ten z kolei skupia się na pozytywnych działaniach wobec bohaterów niezależnych. Tych można bowiem wspierać, ignorować, lub krzywdzić dla własnych celów. I każde z tych działań wiąże się z konsekwencjami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi z punktu widzenia bohaterów gry. Temat ten ma polegać właśnie te empatyczne postawy.
This War of Mine za darmo od MEN – czy to odczaruje obraz gier?
Umieszczenie This War of Mine może w końcu odczaruje obraz gier, jako źródła wszelkiego zła i przemocy. I to mimo faktu, że to właśnie zło i przemoc są głównymi czynnikami, które napędzają świat przedstawiony. Warto tu dodać, że z perspektywy gry teoretycznie pełnimy rolę ofiary, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać kimś w rodzaju kata wśród innych ofiar. Pocieszające jest więc to, że MEN uznało, że nawet z tego można wyciągnąć ważną, chociaż bardzo gorzką lekcję o człowieczeństwie.