Moje ulubione gry strategiczne

Borys Francuz Borys Francuz Rozrywka

Strategie to gatunek, który od lat przyciąga przed ekrany rzeszę graczy. W końcu rozgrywka, która jest oparta na myśleniu, planowaniu i cierpliwości swoich wielbicieli odnajduje w każdej grupie wiekowej.

Gry strategiczne – gatunek równie piękny jak irytujący

Gry strategiczne - gatunek równie piękny jak irytujący gatunek

Zgodnie z definicją gry strategiczne to takie twory, w których, aby uzyskać korzyści lub po prostu wygrać w pierwszej kolejności trzeba stawiać na myślenie oraz planowanie. Jednym z głównych celów gracza powinno być uprzedzenie ruchów przeciwnika. W skrócie – do wygranej potrzeba „ruszenia głową” a nie zwinnych dłoni czy niesamowitego refleksu. Oznacza to, że strategie zazwyczaj przyciągają do siebie starsze osoby lub takie, które rozrywkę widzą nie tylko w spektakularnych strzelaninach, wybuchach i pościgach.

Zobacz też: Poznaliśmy datę premiery Among Us VR – czy będzie to przełomowa wersja?

Tyle o charakterystyce gatunku. Teraz przyszła pora na krótki wstęp i wyjaśnienie sensu tego tekstu. Poniżej znajdziecie zestawienie pięciu gier strategicznych, które są prywatnie moimi ulubionymi. Ich kolejność ustawiona jest w sposób losowy, więc nie przykuwajcie do tego zbyt dużej uwagi. Wszystko wyjaśnione? W takim razie możemy już przejść do numeru jeden na mojej liście.

Medieval II: Total War

Pierwsza strategia, w którą grałem z pełną świadomością. Wydana przez SEGA w 2006 roku gra w zasadzie miała wszystko, czego potrzebuje młody adept tego gatunku. Prosty w obsłudze interfejs, spektakularne (jak na tamten czas) bitwy, możliwość zarządzania praktycznie każdym elementem swojego królestwa oraz przede wszystkim ulokowanie fabuły w bardzo ciekawej epoce. Do tego wszystkiego dochodzi także niesamowicie klimatyczna ścieżka dźwiękowa.

Medieval II: Total War wspominam z sentymentem głównie ze względu na to, że „nie odstraszał” on nowych graczy. Najważniejsze funkcje czy zarządzanie wojskiem i miastami – wszystko to zostało bardzo szybko i zwięźle wytłumaczone w samouczku oraz pojawiających się w trakcie rozgrywki podpowiedziach. Dodatkowo stworzony przez The Creative Assembly tytuł został wyposażony w świetne DLC, które wyrwało nas z lekko oklepanej Europy między innymi do Ameryki.

Tropico 3

Ogólnie rzecz biorąc, cała seria Tropico jest niezwykle świetnie poprowadzona. Jednak ze względu na charakterystykę tego zestawienia trzeba wyróżnić jeden tytuł. Tak się składa, że największą ilość godzin spędziłem właśnie w trzeciej odsłonie cyklu zapoczątkowanego przez PopTop Software. Tropico to w zasadzie podgatunek określany jako strategia ekonomiczna. Głównym motywem przewodnim serii nie jest walka, ale zarządzanie krajem w taki sposób, aby stał się on potęgą na przykład w dziedzinie ekonomii.

Tropico 3 na rynku pojawiło się w 2009 roku i urzekło mnie w szczególności swoim zabarwieniem humorystycznym oraz czymś, co nazywam „spokojem rozgrywki”. Mam tu na myśli możliwość rozwijania swojego państwa w ustalonym przez siebie tempie, nie czując przy tym presji ze strony przeciwników. Z dzisiejszej perspektywy uważam, że jest to niezwykle przyjemny tytuł do relaksu po ciężkim dniu, ponieważ chyba nie ma w nim żadnej rzeczy, która mogłaby nas w jakikolwiek zestresować. Aktualnie najnowszą grą z serii jest Tropico 6 wydane w 2019 roku.

Heroes of Might & Magic III

Tej gry chyba w ogóle nie muszę przedstawiać i w żaden sposób argumentować tego, że pojawiła się w tym zestawieniu. Jest to tytuł-ikona w gatunku strategii turowych. Chciałbym zaznaczyć, że raczej nigdy nie byłem fanem fantasy, ale Heroes of Might & Magic III potrafił do siebie przekonać pomimo tego, że opierał się na goblinach, cyklopach, aniołach, demonach i innych tego typu stworach.

Company of Heroes 2

Powracamy do tematyki realistycznych wojen. Wydana w 2013 roku gra perfekcyjnie łączyła ze sobą taktykę, klimat i stopień trudności. Relic Entertainment zabrało nas na front II Wojny Światowej i pozwoliło na dowodzenie oddziałami walczącymi na Froncie Wschodnim. Jako że jest to dosyć „nowy” tytuł warto wyróżnić tu sztuczną inteligencję wrogów, którzy potrafili zmyślnie poruszać się po mapie i stawiać opór nawet bardziej doświadczonym graczom. Do tego wszystkiego dochodzi także tryb wieloosobowy, który pozwalał na zabawę ze strategami z całego świata.

Twierdza: Krzyżowiec

Kolejny tytuł, który na listę wbija się za pomocą siły nostalgii. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że tak naprawdę jedynie dodatek do pierwszej odsłony Twierdzy to gra wybitna. Akcja tocząca się w bardzo atrakcyjnych okolicznościach, bowiem w czasach wypraw krzyżowych była pewną odskocznią od motywu średniowiecznej Europy oraz I i II Wojny Światowej.

W Polsce na sukces gry wpłynął na pewno także świetny dubbing. Niektóre z tekstów rzucanych przez kolejnych władców na stałe wbiły się do popkultury. Niemniej nie wolno zapominać o aspekcie czysto rozgrywkowym. Twierdza: Krzyżowiec w swoich czasach oferowała bardzo wiele funkcji, które do dziś są podstawą przy tworzeniu gier strategicznych.

Postscriptum

Gry strategiczne - gatunek równie piękny jak irytujący gatunek

Tak jak wspomniałem na początku, jest to zestawienie pięciu moich ulubionych strategii. Zredukowanie listy do zaledwie tych kilku tytułów przyprawiło mnie o spory ból głowy. Dlatego poniżej znajdziecie zestawienie pozostałych gier strategicznych, które mimo tego, że nie znalazły się powyżej i tak zasługują na wyróżnienie.

 • Age of Empires II
 • Civilization VI
 • Total War: Rome II
 • Cities: Skylines
 • Anno 1800
 • Europa Universalis IV

  Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

  Partner poradnika:

  Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
  Impression Tag
  Sprawdź najnowsze wpisy