Disney Plus Netflix HBO Max Amazon

Taniej mieć HBO Max i Amazona, niż Netflix, ale Disney+ zmieni zasady gry – szykują się zmiany

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Rozrywka

Disney+ wchodzi do Polski już 14 czerwca, ale to nie ostatnia premiera serwisu streamingowego w tym roku. Wiadomo, że w Polsce pojawić ma się także SkyShowtime, a już przecież mamy Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video czy Apple TV+. Jednak wejście Disney+ do Polski może wiele zmienić na rynku platform streamingowych.

Netflix jest najpopularniejszy, ale Disney+ może to zmienić

Netflix nowości

Jeżeli chodzi o popularność platform streamingowych w naszym kraju, to Netflix nie ma sobie równych. Można nawet przyjąć założenie, że „jak nie ma na Netflix, to nie ma w ogóle”. Bardzo dobrze widać to było w chwili, kiedy ogłoszono, że na Netflix trafia „The Office”, które było już dostępne na Amazon Prime Video od dłuższego czasu. Jednak dopiero znaczek czerwonego N sprawił, że szeroka publiczność zainteresowała się serialem na poważnie. To pokazuje, jak ogromną pozycję platforma ma w Polsce. Zresztą Netflix zainwestował już w polskie kino naprawdę gigantyczne pieniądze, a do tego otwiera swoje biuro w Warszawie. Jednak niedługo sprawy mogą się trochę pozmieniać, a to za sprawą debiutu Disney+ oraz tego, że Netflix przymierza się do kolejnej podwyżki cen subskrypcji. Zacznijmy jednak od małego podsumowania tego, ile trzeba zapłacić za poszczególne platformy w Polsce.

Zobacz też: Jak zablokować niechciany numer, który do nas wydzwania?

Cena Netflix

  • Pakiet podstawowy – 29 złotych miesięcznie (348 złotych rocznie); jakość SD, możliwość korzystania na jednym urządzeniu;
  • Pakiet standard – 43 złote miesięcznie (516 złotych rocznie); jakość Full HD, możliwość korzystania na dwóch urządzeniach jednocześnie; (jakość Full HD, dwa profile)
  • Pakiet premium – 60 złotych miesięcznie (720 złotych rocznie); jakość Ultra HD (4K)/HDR, możliwość korzystania na czterech urządzeniach jednocześnie;

Cena Amazon Prime Video

  • 10,99 złotych miesięcznie (131,88 złotych rocznie)
  • 49 złotych rocznie (około 4,08 złotych miesięcznie, nowi klienci mają 1 miesiąc gratis, czyli łącznie 49 zł za 13 miesięcy)

Cena HBO Max

  • 19,99 złotych miesięcznie (cena promocyjna do 31 marca 2022) / normalnie 29,99 złotych miesięcznie

Cena Apple TV+

  • 24,99 złotych miesięcznie

Cena Disney+

  • 28,99 złotych miesięcznie / 289,90 złotych rocznie

Cena Viaplay

  • 34 złotych miesięcznie

Cena dostępu ma ogromne znacznie – tutaj Netflix przegrywa na każdym polu

Disney Plus cena data premiery

Powyższe ceny za dostęp do serwisów streamingowych i tak nie pokrywają jeszcze wszystkich tych, które dostępne są w Polsce. Mamy przecież Playera czy VOD.pl, a do tego dochodzą jeszcze serwisy jak CDA Premium czy te pozwalające po prostu na wypożyczanie filmów. Patrząc jednak na same najpopularniejsze platformy, to Netflix mimo wszystko wypada najgorzej pod względem ceny. Pakiet podstawowy kosztuje bowiem 29 złotych za miesiąc, a przy tym pozwala na odtwarzanie tylko na jednym urządzeniu. Disney+ ma przynieść aż siedem profili, Amazon ma ich sześć, a HBO Max pięć. I to wszystko w niższej cenie. Najlepiej wypada tutaj Amazon Prime Video, ale platforma dość rzadko jest aktualizowana, a przynajmniej o wiele rzadziej, niż Netflix czy HBO Max. Jednak cena robi tutaj swoje i widać, że Amazon Prime Video zyskuje na popularności.

Na niekorzyść Netflixa przemawia jeszcze to, że wiele produkcji znika z platformy. Ostatnia czystka zapowiada, że filmy dostępne wcześniej na Netflix, trafią do katalogu Disney+. Zresztą sporo filmów z HBO Max także przejdzie do Disney+. Nawet seriale Marvela, które były na Netflix (np. „The Punisher”) trafią do Disney+. Zapowiada się więc, że katalog produkcji Disney+ będzie naprawdę bogaty, bo oprócz klasyków, zawierał też będzie w sobie uniwersum Gwiezdnych Wojen i Marvela. To dwie wyjątkowo popularne marki, które z pewnością przyciągną wielu użytkowników. Dodajmy do tego, że Disney stale produkuje nowe seriale z obu uniwersów, więc zainteresowanie nie powinno słabnąć. Ostatnio pojawiły się też informacje, że Netflix szykuje podwyżki cen subskrypcji i rozważa wprowadzenie dodatkowej opłaty za współdzielenie konta. To wszystko sprawia, że coraz częściej można słyszeć o tym, że ktoś zamierza zrezygnować z opłacania subskrypcji. Czy tak się faktycznie dzieje? Można w to wątpić, bo Netflix jest już tak silną marką, że po prostu część osób go posiada, ponieważ „tak wypada”.

Kiedy streamingów będzie już za dużo?

Sumując ceny tylko trzech serwisów (Netflix, HBO Max i Disney+) już wychodzi nam prawie sto złotych miesięcznie. Wybierając wyższy pakiet w Netflix, spokojnie te sto złotych opłat przekroczymy, a dalej nie jest w tym uwzględniona cena za Spotify/Tidal czy innego rodzaju usługi (np. Google One). I choć sam fakt, że Disney+ niedługo zadebiutuje w Polsce może cieszyć, to z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla innych streamingów. Bo czy faktycznie opłacanie wszystkich platform będzie opłacalne? Tutaj odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wiele zależy od tego, czego oczekujemy. Część z użytkowników zapewne będzie chciała mieć dostęp do wszystkiego, co tylko możliwe, choć oczywiście fizycznie nie będzie miała możliwości obejrzenia wszystkiego.

Nowych seriali i filmów jest tyle, że trudno być teraz na bieżąco ze wszystkim. Co chwila pojawiają się nowe treści i to na różnych platformach, co z jednej strony może cieszyć, ale z drugiej powoduje problem z ich oglądaniem. HBO ma swoje seriale, Netflix swoje, a zaraz do tego dojdzie w Polsce jeszcze Disney+. Skończy się zapewne tym, że między poszczególnymi platformami będzie się po prostu „przełączało”, czyli raz kupowało dostęp do jednej, a raz do drugiej. Jest to oczywiście jakieś wyjście, choć może być odrobine „męczące”. Patrząc jednak na mnogość treści, wydaje się najprostsze i najlogiczniejsze do wprowadzenia.  

Można dojść do wniosku, że serwisów streamingowych jest po prostu za dużo, ale każda firma chce na nich zarabiać. Nie ma co więc liczyć na to, że w przyszłości będzie lepiej. Coraz więcej treści, serwisów i kont, które trzeba będzie założyć. Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle. A jak Wy będziecie korzystać ze streamingu? Disney+ sprawi, że porzucicie Netflixa?

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy