Programowanie kobiety

Gamedev nie boi się kobiet i bardzo dobrze – coraz więcej z nich pracuje przy produkcji gier

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Rozrywka

Gamedev, czyli ogólna nazwa dla osób pracujących przy produkcji gier wideo, był kojarzony głównie z mężczyznami. Widać jednak, że ostatnimi czasy się to zmienia i coraz więcej kobiet odnajduje się w branży. Według niektórych badań w zeszłym roku kobiety stanowiły prawię jedną trzecią wszystkich zatrudnionych w branży. I widać, że może być ich coraz więcej i więcej.

Gamedev – coraz więcej kobiet zaczyna tworzyć gry

gamedev kobiety

Branża gier stale się rozwija i to doskonale widać. Co chwila pojawiają się nowe produkcje, a rynek produkcji mobilnych rozrasta się jak na drożdżach. A jak w tym świecie, który dotychczas był zdominowany przez mężczyzn, odnajdują się kobiety. Według Statista w 2021 30 procent zatrudnionych w branży gamedevu na świecie to były właśnie kobiety, co jest sporym wzrostem względem 2019 (24 proc.).  A jak to wygląda w Polsce? Jeżeli chodzi o ogólnie pojętą branżę IT, to kobiety stanowią niespełna 30 procent wszystkich zatrudnionych. Dla kobiet pracujących w IT równie ważne mają być zarobki, jak i możliwość rozwoju osobistego. Tak przynajmniej wynika z raportu „Kobiety w IT 2022”  przygotowanego przez No Fluff Jobs. Co może być ciekawe, 46 proc. kobiet przyznało, że pracuje na stanowisku, które nie wymaga znajomości programowania, choć IT jest z tym przecież kojarzone.

Bardzo cieszy fakt, że przybywa kobiet zarówno w branży IT, jak i samym gamedevie. W Evolution już 58 proc. wszystkich pracowników stanowią kobiety, a 45 proc. kobiet piastuje stanowiska zarządcze. Co więcej, w zespołach pracujących w naszym studio proporcja liderów obu płci wynosi 50/50. Wierzymy, że siła tkwi w różnorodności i dzięki temu intensywnie się rozwijamy i z powodzeniem działamy na arenie międzynarodowej, tworząc nowoczesne rozwiązania dla branży gier online. W latach 2014-2019, odsetek kobiet pracujących w gamedevie oscylował w granicach 21-24 proc, w roku ubiegłym było to już 30 proc. Zdaje się, że pandemia zmotywowała kobiety do spełniania swoich marzeń i wkroczenia do branży gamingowej. Praca z nowymi technologiami daje ogromną satysfakcję i szansę nieustannego rozwoju.

Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution

Zobacz też: HBO Max z nową funkcją – użytkownicy czekali na to od dawna.

Warto też dodać, że w Polsce około 46 procent graczy, to właśnie kobiety. Te chętniej sięgają po gry mobilne, ale nie jest to oczywiście reguła. Cieszy to, że coraz więcej osób spogląda w stronę kariery w branży gmaedevu, bo w Polsce mamy ją naprawdę dobrze rozwiniętą.

Źródło: RocketScience informacja prasowa

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy