Sony zespół do konwersji gier

VRR dla Playstation 5 tuż za rogiem – co teraz przynosi nowa aktualizacja systemu dla konsoli

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Rozrywka

Posiadacze PlayStation 5 mogą już zacierać ręce, ponieważ VRR niedługo pojawi się na konsoli Sony. Użytkownikom nowego systemu przyszło na to czekać ponad rok, a i tak jeszcze chwilę muszą uzbroić się w cierpliwość. Choć VRR zostało oficjalnie zapowiedziane przez Sony, to na jego globalną premierę trzeba jeszcze poczekać. Za to wiemy już, co przynosi nowa aktualizacja dla PS5.

Aktualizacja dla PlayStation 5 – VRR i inne nowości od Sony

PlayStation 5 PS5 VRR

Na początek zacznijmy od czegoś, co niestety nie jest jeszcze dostępne na PlayStation 5, choć już dawno powinno. Mowa oczywiście o VRR, czyli Variable Refresh Rate, a innymi słowy o zmiennej częstotliwość odświeżania. Dodajmy tylko, że na Xbox Series X VRR dostępne było od samej premiery, więc Sony bardzo długo kazało czekać fanom na wprowadzenie funkcji, którą można nazywać „odblokowaniem klatkarzu”. Funkcja VRR na PS5 ma zwiększać wydajność gier pod względem graficznym, minimalizować lub w ogóle eliminować artefakty i zwiększać płynność wyświetlania liczby klatek na sekundę. Jednocześnie zjawisko tearingu (rozrywania) ekranu także ma zostać wyeliminowane. VRR oznacza więc płynniejszą i wyraźniejszą grafikę oraz zmniejszenie opóźnienia dla sygnału wejściowego. Oczywiście do obsługi VRR będzie potrzebny kompatybilny telewizor lub monitor oraz HDMI 2.1. Ważne jest też to, że VRR ma być obsługiwane w grach na PS5, które wcześniej takiej opcji w ogóle nie miały udostępnionej. Teraz można tylko czekać na debiut VRR na PlayStation 5, ale konkretnej daty wprowadzenia funkcji jeszcze nie podano.

aktualizacja PS5

Aktualizacja systemowa dla PS5 i PS4 przynosi jednak nowe funkcje, a wśród nich możliwość tworzenia oraz dołączania do otwartych i zamkniętych imprez. Taka możliwość pojawi się także w aplikacji PS App. Jednocześnie został zaktualizowany jej interfejs jeżeli chodzi o bazę gier, co ma być spójne z tym, jak wygląda system na PlayStation 5. W przypadku aplikacji mobilnej PS Remote Play udostępniono możliwość korzystania z trybu ciemnego (uzależnienie od ustawień telefonu). Dodano także więcej języków w aplikacji Screen Radar (portugalski, fiński, szwedzki, turecki, grecki, tajski oraz chiński w wersji tradycyjnej i uproszczonej).

Zobacz też: Hakerzy dopięli swego – Nestle opuszcza Rosję.

Czaty głosowe w Bazie Gier PS5 to od dziś Imprezy, gdzie wprowadzono także nowy podział na karty (znajomi, imprezy oraz wiadomości). Można łatwiej wyświetlać teraz swoich znajomych czy dodawać kolejnych graczy z poziomu Bazy Gier. Na PlayStation pojawiła się także opcja filtrowania gier po ich gatunku oraz zwiększono liczbę aplikacji, które można mieć na ekranie głównym do 14.  Jednocześnie można także przypiąć na stałe do pulpitu kilka aplikacji tak, by zawsze były w jednym miejscu.

Źródło: Sony PlayStation Blog / Informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy