dexter ranking sezonow

Dexter – ranking wszystkich sezonów serialu

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Rozrywka

W Canal+ online można już oglądać wszystkie 9 sezonów serialu „Dexter”. Z tej okazji postanowiłem uszeregować je, od najgorszego, do najlepszego. Standardowo ostrzegam przed spoilerami, dla tych, którzy nie widzieli jeszcze całości.

Sezon 8

dexter sezon 8

Nie będzie chyba zaskoczeniem umieszczenie na samym końcu 8. sezonu „Dextera”. Serial ten od zawsze był sinusoidą, wahającą się pomiędzy sezonami złymi i znakomitymi, ale sezon 8. jest rzeczywiście bezapelacyjnie najgorszym. Dla wielu gorszy jedynie okazał się ostatni sezon „Gry o tron”, a to mówi wiele.

Dlatego też dobrze się stało, że twórcy powrócili ostatecznie do tej historii i postanowili dokończyć losy Dextera w „New Blood”. Wprawdzie nie wyszli z tego do końca obronną ręką, ale mimo wszystko zatarli złe wrażenie, gdyż sezon 8 był kiepski praktycznie pod każdym względem. Debra nie radzi sobie z decyzjami, jakie podjęła w poprzednim sezonie i przechodzi coś na kształt załamania nerwowego. W mieście pojawia się nowy morderca, który wycina ofiarom kawałki mózgu. W rozwiązanie sprawy angażuje się ekspertka od psychopatów Evelyn Vogel, która przy okazji interesuje się też Dexterem. A to tylko początek wątków tego sezonu.

Całość niestety rozczarowuje kiepskimi plot twistami i durnymi rozwiązaniami scenariuszowymi. A ich apogeum ma miejsce w odcinku finałowym, który do dziś fani serii wypominają twórcom. Zresztą to jeden z powodów, dla którego powstał „New Blood” po latach.

Sezon 6

dexter sezon 6

Szósty sezon „Dextera” był co najmniej dziwny. Twórcy do równania dodali wątki związane z duchowością, w postaci Doomsday Killera, który zabija czerpiąc inspiracje z Apokalipsy Św. Jana. Przy okazji i sam Dexter zaczyna badać swoją własną religijność. Ale to i tak nic w porównaniu z wątkiem Debry, która zaczyna sobie powoli uświadamiać, że… chyba zakochuje się w swoim własnym (przyrodnim) bracie. Od tego sezonu rozpoczął się powolny upadek całej serii.

Sezon 7

dexter sezon 7

Siódma odsłona „Dextera” miała kilka ciekawie zapowiadających się wątków. Przede wszystkim ten, którym zakończył się sezon 6. Mianowicie, Debra poznała mroczny sekret Dextera. To, jak sobie radzi z tą informacją i próbuje to wszystko zrozumieć oraz zaakceptować, że jej brat jest seryjnym mordercą samo w sobie jest interesującym punktem wyjścia. Innym ciekawym elementem fabuły sezonu 7., był fakt, że Maria LaGuerta zaczęła podejrzewać Dextera o to, że to on jest Bay Harbour Butcherem.

Te dwa wątki wystarczałyby na znakomity film, ale nie dają rady unieść całego sezonu, niestety. Ten całościowo nie był zły, ale wiele pozostałych elementów w nim nie zagrało. Postać Hanny, granej przez Yvonne Strahowski była intrygująca, ale fakt, że stała się miłosnym obiektem Dextera był błędem i rozwodnił całe napięcie, jakie mogło między nimi iskrzyć przez cały sezon. Wątek z ukraińską mafią też nie przekonywał.

Sezon 3

dexter sezon 3

Ten sezon był pierwszym w całej serii, który stanowił wyraźny spadek formy względem poprzedników. Miał wprawdzie ciekawe wątki, takie jak to, że Dexter po raz pierwszy zabił kogoś wbrew przykazaniom swojego „kodu” czy, przede wszystkim, jego „przyjacielską” relację z prokuratorem Miguelem Prado, który poznaje sekret bohatera i zaczyna z nim… współpracować. Sęk w tym, że wszystko to jest zaskakująco kiepsko rozpisane. Całości brakuje napięcia oraz tego samego poziomu błyskotliwości, znanej z dwóch poprzedników.

Sezon 5

dexter sezon 5

Po szokującym finale sezonu 4, w 5. Dexter próbuje sobie poradzić z życiem po śmierci ukochanej Rity. W międzyczasie poznaje niedoszłą ofiarę kolejnego czyhającego w okolicy mordercy, kobietę o imieniu Lumen, która zaczyna z nim współpracować. Niestety na współpracy się nie kończy, bo Dexter się w niej zakochuje. Jak na człowieka, którego autorzy serii przedstawili nam jako osobę bez uczuć, raczej umiarkowanego socjopatę, wątki miłosne z tą postacią zawsze mi uwierały. Szczególnie w tak dużej ilości. Ale to już minus rozrastania się tego serialu o kolejne sezony. Gdyby twórcy zatrzymali się na czterech, nie byłoby tego problemu. Jak zresztą wiemy, Lumen nie była jego ostatnią miłością po Ricie.

Przeczytaj także: Dexter: New Blood – recenzja nowego sezonu serialu o niepokojąco sympatycznym mordercy

Im bliżej finału 5. sezonu tym więcej scenariuszowych głupot i dziur zaczyna być ewidentna i szybko wszelkie interesujące początkowo wątki tracą swoją siłę rażenia. Pod tym względem to jeden z bardziej nierównych sezonów, gdyż zaczyna się względnie nieźle, ale kończy słabo.

New Blood

dexter new blood

„New Blood”, to z jednej strony revival, czyli powrót po latach i nowy początek, ale z drugiejm nieformalny sezon 9., kontynuacja, i to nieoczekiwanie udana. Zmiana otoczenia, ze słonecznego Miami na mroźne, puste i śnieżne Iron Lake o dziwo sprawdziła się i szybko zaczęła mi pasować do tej, dotąd kojarzącej się z palmami i plażami postaci. Nie wszystko się udało, przede wszystkim finał ponownie rozczarowuje, ale poza tym, jest to naprawdę całkiem niezły sezon pokazujący, że w tym serialu nadal tkwi potencjał na ciekawe historie.

Sezon 4

dexter sezon 4

Ten sezon zaczął się interesująco, pokazując Dextera, który stał się ojcem. Ale przede wszystkim ta odsłona „Dextera” zapisała się w historii i pamięci fanów w dużej mierze dzięki postaci Trinity Killera. Nie było bardziej kultowego przeciwnika Dextera w całym seriali. Do tego John Lightgow zagrał go fenomenalnie. No i ten finał. Jeden z najbardziej szokujących cliffhangerów w historii telewizji.

Sezon 1

dexter sezon 1

Tu się wszystko zaczęło. I to jak! Pierwszy sezon „Dextera” przypadł na pierwsze lata „złotej ery seriali” w pierwszej dekadzie XXI wieku i od razu wpisał się do samej czołówki. To tutaj poznaliśmy Dextera Morgana, w tym kod zaszczepiony mu przez jego przybranego ojca, Harry’ego. Usłyszeliśmy po raz pierwszy jego monologi wewnętrzne oraz zobaczyliśmy jego pierwsze morderstwa i rytuały z nimi związane.

Przy okazji poznaliśmy też temperamentną siostrę Debrę, przyszły obiekt miłosny, Ritę i resztę znajomych z pracy. To tutaj zrodziły się wszystkie składniki, które uczyniły tę serię wyjątkową, czyli błyskotliwy scenariusz i dialogi, spora dawka grozy i napięcia wymieszane ze specyficznym czarnym humorem oraz monologami wewnętrznymi Dextera, które nadawały całości dodatkowego wymiaru.

Sezon 2

dexter sezon 2

Drugi sezon „Dextera” rozwinął i doprowadził do perfekcji wszystko to, co zagrało w pierwszym. Ciekawie prowadzone wątki, w tym Dextera wysłanego na terapię, w których twórcy zręcznie grają metaforami, tak by wprost nie oznajmiać światu, że Dexter jest seryjnym mordercą, wypadły znakomicie.

Dowiadujemy się też więcej o przeszłości Dextera, a konkretnie o jego matce i okolicznościach adoptowania go przez Harry’ego. Jest też postać dość szurniętej i nieobliczalnej Leili, z którą Dexter ma romans z czasem przepoczwarzający się w coś bardziej „skomplikowanego”. Tropem tytułowego bohatera podąża agent FBI Frank Lundy, który również ma sporo ciekawych scen. No i napięcie między Dexterem a jego kolegą z policji, Jamesem Doakesem, który odkrywa o nim prawdę, bliżej finału wchodzi na wysokie obroty.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy