Batman 2022 film

Hollywood kontra Rosja. Rosjanie nie zobaczą w kinach najnowszych produkcji Disneya, Sony oraz filmu „Batman”

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Rozrywka

Nie są to oczywiście najważniejsze ciosy i najmocniejsze sankcje wymierzone w Rosję w obliczu wojny jaką rozpętała z Ukrainą. Tym niemniej są to wymowne gesty i symboliczne działania, które także pod względem kulturowym odsuwają Rosję od reszty świata. Tym samym izolacja kraju-agresora postępuje. Sięga już ona praktycznie wszystkich sfer. Od polityki, przez biznes, handel, ruch powietrzny, dyplomację, po sport, kulturę i rozrywkę. Gwoli przypomnienia, od kilku dni Ukraińska Akademia Filmowa postuluje o bojkot rosyjskiej kinematografii na arenie światowej. Hollywood także nie pozostaje obojętne.

The Walt Disney Company właśnie zapowiedziało, że wstrzymuje jakiekolwiek filmowe premiery w Rosji.

Pośród nich znajduje się animacja studia Pixar „To nie wypanda”. A przed nami światowa premiera filmu „Doktor Strange w multiwersum obłędu”, która prawdopodobnie też ominie tamtejsze kina. W oświadczeniu Disneya możemy przeczytać:

W związku z niczym niesprowokowaną inwazją na Ukrainę oraz w świetle tragedii humanitarnej wstrzymujemy kinową dystrybucję filmów w Rosji, w tym także zbliżającej się premiery animacji Pixara „To nie wypanda . Nasze kolejne decyzje będą zależały od rozwoju sytuacji. Na razie, w związku z kryzysem z uchodźcami współpracujemy z naszymi partnerami NGO, by zapewnić pilną pomoc i inne humanitarne wsparcie uciekającym przed wojną.

Jeśli decyzja Disneya wydaje się wam mało istotna to warto nadmienić, że filmy Marvela cieszą się sporą popularnością w Rosji.

spider man no way home 4k bluray

Spider-Man: Bez drogi do domu” zarobił w tym kraju aż 45 mln dol. Część z tych zarobków wędrowała do Rosji. Tak więc każda wycofana tam premiera dużego filmu, to miliony dolarów, które nie trafią do putinowskich kas. Także studio Sony wstrzymało marcową premierę filmu „Morbius” zapowiadaną na koniec marca.

Warner Bros. z kolei poinformowało, że rosyjska premiera filmu „Batman” się nie odbędzie i obraz ten nie trafi do tamtejszych kin.

Ten film przez wielu analityków typowany jest na największy globalny przebój 2022 roku, tak więc i w Rosji zarobiłby zapewne niemałe pieniądze. To wszystko oczywiście szlachetne ruchy, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że na tych decyzjach hollywoodzkich firm zaważyło także odcięcie Rosji od systemu bankowego SWIFT, bez którego amerykańskie studia nie mogą egzekwować pieniędzy zarobionych na tamtejszej dystrybucji.

Przeczytaj także: Sean Penn kręci w Ukrainie film dokumentalny o rosyjskiej inwazji

Na razie nie ma co przepowiadać przyszłości, ale gdy już ten konflikt się zakończy, a sytuacja się unormuje, to ciekawe jakie będzie dalej podejście świata do Rosji i biznesów z nią robionych.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy