bethesda net koniec

Bethesda zamyka swój launcher – graczy czeka migracja danych

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Rozrywka

Bethesda.net, czyli launcher firmy, zostanie oficjalnie zamknięty z początkiem maja tego roku. Firma poinformowała o tym, że już niedługo nie będzie możliwości grania w ich produkcje z wykorzystaniem Bethesda.net. To może być dobra informacja dla tych, którzy uważają, że launcherów dla gier na PC i tak jest już za dużo. Nie zmienia to jednak tego, że konto na Bethesda.net dalej będzie wykorzystywane w grach.

Bethesda.net kończy działalność – firma zamyka swój launcher

Bethesda launcher koniec

Granie na komputerach osobistych przeszło przez ostatnie lata sporo zmian. Dystrybucja cyfrowa produkcji sprawiła, że wielu wydawców zaczęło szukać dla siebie nowego sposobu na zarabianie. Głównie dlatego, by nie dzielić się zyskami ze sprzedaży z pośrednikami. Jednak popularność launcherów sprawiła, że i tak nie mieli wyjścia. Na rynku mamy przecież Steam, które jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem. Do tego dochodzi jeszcze Origin, Epic Games Store czy Ubisoft Connect. Część graczy musi więc posiadać kilka różnych launcherów, jeżeli chce grać w niektóre produkcje. Niedługo będzie można jednak usunąć z pulpitu jedną ikonę.

Bethesda.net kończy bowiem swoją działalność pod koniec kwietnia. Od maja tego roku nie będzie już możliwość odpalania gier z wykorzystaniem ich własnego launchera. Jeżeli ktoś z niego nie korzystał, to różnicy nie zauważy. Jednak ci, którzy rękami i nogami bronili się przed Steam, a korzystają z Bethesda.net będą musieli się przeprosić z produktem Valve.

Zobacz też: Gdzie najlepiej kupić nowego smartfona?

W tym roku żegnamy się z launcherem Bethesda.net. Chcielibyśmy podziękować za wasze wsparcie i zapewnić, że wszystkie gry są bezpieczne. Jeśli nie gracie w gry na PC przez launcher Bethesda.net, nic się nie zmienia. Dziękujemy za czytanie! Jeśli posiadacie gry w launcherze Bethesda.net, nie martwcie się. Na początku kwietnia będziecie mogli przenieść swoje gry i portfel na konto Steam.

Bethesda – informacja prasowa

Migracja danych z Bethesda.net do Steam

Bethesda launcher koniec

Gracze korzystający z Bethesda.net i posiadający tam swoje gry oraz portfel, będą niejako zmuszeni do tego, by przenieść się ze swoją biblioteką na Steam. Taka migracja danych ma zostać udostępniona z początkiem kwietnia i ma to być proste. Teoretycznie, ponieważ odpowiedniego narzędzia jeszcze nie udostępniono. Migracja ma dotyczyć całej biblioteki, a w tym i zapisanych stanów gry oraz osiągnięć. W notce na stronie Bethesda można jednak przeczytać, że może się okazać, że część zapisanych danych trzeba będzie przenieść ręcznie. Granie z wykorzystaniem Bethesda.net będzie możliwe jedynie do maja, ale nie utraci się dostępu do biblioteki gier. Po prostu nie będzie można korzystać z launchera do uruchomienia produkcji.

Przesiadka na Steam nie oznacza to jednak, że konta użytkowników zostaną zawieszone lub zlikwidowane. Te mają pozostać nieruszone, ponieważ w grach i na stronie internetowej dalej będzie można z nich korzystać. Niektóre produkcje będą wymagały tego, by zalogować się na te właśnie dane, więc Bethesda nie robi takich kompletnych czystek. Można więc powiedzieć, że proces zamknięcia launchera nie powinien wprowadzić zbyt dużego zamieszania dla tych, którzy i tak korzystają już ze Steam. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ trudno oceniać teraz, czy proces migracji będzie przebiegał bezproblemowo. Przy dużej ilości danych może być różnie. Bethesda nie przewiduje możliwości przeniesienia biblioteki gier do innego launchera (np. do Epic Games), więc tutaj gracze stawiani są pod ścianą.

Wirtualne środki, DLC czy skórki dla postaci zostaną przeniesione automatycznie, więc trzeba będzie tylko zwrócić uwagę na zapisy z gier, czy faktycznie wszystkie się przeniosły bez problemów. Problem może być z Wolfenstein: Youngblood, ponieważ przeniesienie zapisanych danych jest obecnie niemożliwe. Trzeba mieć nadzieję, że do czasu migracji ten problem zostanie jednak rozwiązany.

Teraz tylko czekać na instrukcje

Użytkownicy Bethesda.net mają być informowani o tym, kiedy zostanie uruchomione narzędzie do przeniesienia danych. Warto więc obserwować swoje skrzynki pocztowe, by tego nie przegapić. Wtedy też ma pojawić się pełna instrukcja, co należy robić, by sam proces przebiegł jak najszybciej.

Źródło: Bethesda

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy