Lara Croft Tomb Raider

Wszyscy się w niej podkochiwali – Lara Croft zasługuje na laurkę w swoje urodziny

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Rozrywka

Lara Croft obchodzi dziś urodziny, a raczej obchodziłaby, gdyby była prawdziwa. Jednak ta bohaterka serii gier (i filmów niestety) zasługuje na to, by o niej pamiętać nie tylko w urodziny. W końcu mówimy tutaj o postaci, która odcisnęła ogromne piętno w świecie komputerowej rozgrywki. I nawet osoby, które nie mają z nią nic wspólnego dobrze wiedzą, kim jest Lara Croft.

Lara Croft obchodzi urodziny – w sam raz na Walentynki

Lara Croft Tomb Raider
Fot. Steam

Seria gier z Larą Croft liczy sobie już ponad 25 wiosen. Jednak sama Lara Croft jest trochę starsza, choć tutaj zależy wiele od tego, na którą jej wersję spojrzymy. Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna, czyli to, że Lara Croft swoje urodziny obchodzi 14 lutego, czyli w Dzień Świętego Walentego. Być może to przypadek, a być może twórcy chcieli, by Lara była uosobieniem miłości. Jedno jest pewne – w tej wirtualnej kobiecie podkochiwały się całe generacje graczy na całym świecie. Croft szturmem podbiła serca nie tylko graczy, ale również wszystkich tych, którzy zazdrościli jej medialnego sukcesu.

Lara Croft według oficjalnych danych urodziła się 14 lutego 1968 roku, jeżeli weźmiemy pod uwagę pierwsze produkcje z połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kiedy przyjrzymy się tytułom nowszym, Lara Croft urodziła się już 14 lutego 1992 roku. Dziś obchodziłaby pięćdziesiąte czwarte lub trzydzieste urodziny. Niezależnie od tego, na którą wersję historii bohaterki spojrzymy, to jednak ta pierwsza Lara Croft sprawiła, że świat o niej usłyszał.

Zobacz też: Nowy zwiastun Doktor Strange pokazuje, że multiwersum będzie… bogate.

„Tomb Raider” z 1996 roku to jedna z tych gier, która mogła przejść bez echa, a tymczasem stała się początkiem wielomilionowego biznesu. Tytuł stworzony przez Core Design i wydany przez Eidos Interactive z początku miał wyglądać inaczej, niż dziś możemy go pamiętać. Główną postacią miał być mężczyzna, który na dodatek niebezpiecznie przypominał postać Indiana Jonesa. Kiedy zdecydowano się odejść od tego pomysłu, pojawiła się Lara. Z początku miała mieć meksykańskie korzenie i nazywać się Laura Cruz. Z czasem i ten pomysł ewoluował, a my dostaliśmy Larę Croft w wersji brytyjskiej.

Lara to postać, która zmieniła świat

Lara Croft Angelina Jolie
Fot. Filmweb

Dziś nikogo nie dziwią bohaterki gier, które walczą z przeciwnikami, rozwiązują zagadki i po prostu są „twarde”. Dobrym przykładem może być tutaj nawet Aloy, która pojawi się na dniach w Horizon Forbidden West. Jednak te dwadzieścia lat temu nie było to tak popularne, jak dziś. Nawet kilka lat temu kobiety w grach pełniły głównie rolę dekoracyjną, choć oczywiście zdarzały się wyjątki. Lara Croft nie od razu to zmieniła, bo już samo reklamowanie gry pokazywało, że to wygląd bohaterki ma duże znaczenie. Do promocji tytułu zatrudniano modelki o konkretnej budowie ciała, a do tego dochodziły jeszcze kuse szorty i obcisłe bluzki. Croft miała być seksowna, by przyciągnąć graczy przed ekrany komputerów.

Na przestrzeni lat w postać Lary Croft wcieliło się wiele modelek. Te promowały gry na targach, wydarzeniach branżowych czy po prostu portretowały postać na potrzeby sesji zdjęciowych. Nie obyło się też bez skandalu, kiedy to Nell McAndrew wystąpiła w sesji dla Playboya, którą promowano podpinając się pod markę Tomb Raider. Sprawa skończyła się pozwem, a modelkę zastąpiono. Z roku na rok Croft robiła się coraz popularniejsza, choć niekoniecznie szło to w parze z doskonałą sprzedażą gier. Pierwsze odsłony zyskały bardzo dużą popularność, ale już te późniejsze nie spotykały się z tak dużym zainteresowaniem. Owszem, niektóre odsłony, jak chociażby Legend, przyjęto bardzo ciepło, ale to nie był już ten sam „szał”, co przy debiucie.

Zainteresowanie z czasem robiło się coraz mniejsze. Dopiero reboot serii (Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider) sprawił, że o Larze znowu zaczęło być głośno. W międzyczasie pojawiły się filmy, gdzie w postać Lary wcieliła się Angelina Jolie, a później Alicia Vikander. Dodajmy do tego takie smaczki, jak chociażby to, że Lara Croft „towarzyszyła” U2 na ich trasie koncertowej czy wystąpiła w kilku teledyskach. Lara Croft stała się bohaterką swoich czasów i sprawiła, że postrzeganie kobiet w grach komputerowych się zmieniło. I skoro dziś obchodzi urodziny, to miejmy nadzieję, że dobrze się bawi 😉

Źródło: Crystal Dynamics / Wikipedia / Tomb Raider Wiki

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy