Q1K3 gra o rozmiarze 13 kB

Ten staroszkolny FPS zajmuje zaledwie 13 kilobajtów pamięci – to mniej, niż zrzut ekranu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Rozrywka

Gry AAA zajmują coraz więcej miejsca na dysku. Na przykład Microsoft Flight Simulator i Red Dead Redemption 2 wymagają po 150 GB wolnego miejsca na PC. Nowa mini strzelanka bazująca na oryginalnym Quake idzie jednak w przeciwnym kierunku. W jej przypadku praktycznie nie jest możliwe, żebyśmy mieli mniej miejsca na dysku, niż jest wymagane do jej instalacji, ponieważ system nie byłby w stanie ogóle działać.

Q1K3 gra o rozmiarze 13 kB

Q1K3 został stworzony przez Dominica Szablewskiego na potrzeby konkursu Js13kGames, w którym limit wielkości pliku wynosi 13 kilobajtów. Gra zawiera dwa poziomy z pięcioma rodzajami przeciwników i trzema różnymi rodzajami broni, a także dynamiczne oświetlenie, sprawne wykrywanie kolizji, sztuczną inteligencję przeciwników, a nawet własną muzykę. Można w nią grać bezpośrednio w przeglądarce i jest zaskakująco wciągająca. 

Zobacz też: Są dni kiedy marnie śpisz? Wpływ Księżyca jest większy, niż wcześniej sądzono

Osoby zainteresowane tworzeniem gier mogą zajrzeć na konto Szablewskiego na Twitterze. Znajdziecie tam szczegóły dotyczące powstawania tytułu, w tym wykorzystanie przez Szablewskiego programu TrenchBroom do tworzenia poziomów. Szablewski stworzył nawet narzędzie do tworzenia tekstur o nazwie Tiny Texture Tumbler, które każdy może pobrać i pobawić się nim. Jak więc widać, można nie tylko sprawdzić, jak tytuł powstał, ale nawet czerpać inspirację w przygotowaniu własnej miniaturowej gry. Skąd jednak pomysł na tak mały tytuł? Otóż Dominic bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Andrzeja Mazura js13kGames, który polega na stworzeniu jak najlepszej gry w .JS, która ma rozmiar dokładnie 13 kB. Bierze w nim udział wiele projektów, chociaż nie są to tytuły aż tak ambitne.

Źródło: TechSpot

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy