TVN24 holenderska koncesja

TVN24 uzyskała holenderską koncesję, ale niekodowane kanały TVN są zagrożone

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Rozrywka

TVN24 została przyznana holenderska koncesja na nadawanie, dzięki czemu kanał będzie mógł normalnie funkcjonować niezależnie od decyzji polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Nie oznacza to jednak końca problemów TVN-u. Zagrożone pozostają jego kanały naziemne.

Holenderska koncesja dla TVN24

Polska koncesja na nadawanie TVN24 przestaje obowiązywać 26 września. Decyzja o jej odnowieniu, która w teorii miała być jedynie formalnością, od półtora roku pozostaje jednak bez rozstrzygnięcia KRRiT. Musimy być gotowi na każdą ewentualność — ogłosił zarząd TVN i poinformował w poniedziałek, że udało mu się uzyskać holenderską koncesję na nadawanie dla TVN24. To kanał satelitarny i zgodnie z prawem może nadawać w Polsce na podstawie zezwolenia uzyskanego np. w Holandii. W ten sam sposób funkcjonują choćby kanały należące do koncernu ViacomCBS. Zarząd TVN wierzy jednak, że nie będzie zmuszony skorzystać z holenderskiego zezwolenia. Spółka podkreśla, że spełnia wszystkie warunki, by uzyskać rekoncesję dla TVN24 w Polsce i apeluje o jej niezwłoczne przyznanie.

Uzyskanie holenderskiej koncesji nie rozwiązuje jednak problemów spółki TVN w Polsce. TVN24 jest kanałem satelitarnym, więc może nadawać na podstawie zezwolenia z innego kraju. TVN, TVN7 czy TTV to już stacje naziemne, które są teraz w znacznie gorszej sytuacji. Sejm uchwalił ustawę, która zakazuje posiadania koncesji w Polsce przez spółki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN jest natomiast zarządzany przez spółkę Polish Television Holding z Amsterdamu, ale należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Nowe przepisy nie pozwalają na taką pośrednią kontrolę.

Czytaj także: Polsat Go jest już dostępny — tak wygląda w przeglądarce i w aplikacji mobilnej

Pojawiają się obawy, że jeśli ustawa w obecnym kształcie zostanie przyjęta, to KRRiT cofnie koncesję niekodowanym kanałom grupy TVN i nie będą one mogły nadawać, chyba że Discovery sprzeda swoją inwestycję w Polsce. Wg. zarządu TVN ustawa w obecnym kształcie podważa wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną.

źródło: oświadczenie TVN, wirtualnemedia.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy