TVN24 została przyznana holenderska koncesja na nadawanie, dzięki czemu kanał będzie mógł normalnie funkcjonować niezależnie od decyzji polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Nie oznacza to jednak końca problemów TVN-u. Zagrożone pozostają jego kanały naziemne.

Holenderska koncesja dla TVN24

Polska koncesja na nadawanie TVN24 przestaje obowiązywać 26 września. Decyzja o jej odnowieniu, która w teorii miała być jedynie formalnością, od półtora roku pozostaje jednak bez rozstrzygnięcia KRRiT. Musimy być gotowi na każdą ewentualność — ogłosił zarząd TVN i poinformował w poniedziałek, że udało mu się uzyskać holenderską koncesję na nadawanie dla TVN24. To kanał satelitarny i zgodnie z prawem może nadawać w Polsce na podstawie zezwolenia uzyskanego np. w Holandii. W ten sam sposób funkcjonują choćby kanały należące do koncernu ViacomCBS. Zarząd TVN wierzy jednak, że nie będzie zmuszony skorzystać z holenderskiego zezwolenia. Spółka podkreśla, że spełnia wszystkie warunki, by uzyskać rekoncesję dla TVN24 w Polsce i apeluje o jej niezwłoczne przyznanie.

Uzyskanie holenderskiej koncesji nie rozwiązuje jednak problemów spółki TVN w Polsce. TVN24 jest kanałem satelitarnym, więc może nadawać na podstawie zezwolenia z innego kraju. TVN, TVN7 czy TTV to już stacje naziemne, które są teraz w znacznie gorszej sytuacji. Sejm uchwalił ustawę, która zakazuje posiadania koncesji w Polsce przez spółki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN jest natomiast zarządzany przez spółkę Polish Television Holding z Amsterdamu, ale należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Nowe przepisy nie pozwalają na taką pośrednią kontrolę.

Czytaj także: Polsat Go jest już dostępny — tak wygląda w przeglądarce i w aplikacji mobilnej

Pojawiają się obawy, że jeśli ustawa w obecnym kształcie zostanie przyjęta, to KRRiT cofnie koncesję niekodowanym kanałom grupy TVN i nie będą one mogły nadawać, chyba że Discovery sprzeda swoją inwestycję w Polsce. Wg. zarządu TVN ustawa w obecnym kształcie podważa wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną.

źródło: oświadczenie TVN, wirtualnemedia.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.