Niższa produkcja PlayStation 5

Zbyt mało pamięci na gry w PlayStation 5? Dzięki tej decyzji Sony to żaden problem!

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Rozrywka

Firma Sony na niedawno opublikowanej stronie pomocy technicznej przedstawiła kroki niezbędne do wykorzystania wewnętrznej wnęki na dysk SSD M.2 w konsoli PlayStation 5. Tym samym możliwe stanie się rozszerzenie pamięci w konsoli, a co za tym idzie zainstalowanie na niej znacznie większej biblioteki gier. Zanim jednak rzucisz się w wir zakupów i wybierzesz pierwszy napotkany dysk, musisz być świadomy pewnych wymagań.

Dodawanie dysku do PlayStation 5

Dodawanie dysku do PlayStation 5

Po pierwsze i najważniejsze, port rozszerzeń jest obecnie dostępny tylko dla użytkowników uczestniczących w programie beta oprogramowania systemowego PS5. Oczywiście technicznie rzecz biorąc, każdy może fizycznie uzyskać dostęp do portu, ale do jego działania potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Należy więc przystąpić do programu testowego. Kolejną kwestią są wspieranie nośniki pamięci. Obecnie PS5 obsługuje dyski SSD PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe o pojemności od 250 GB do 4 TB. Zalecana jest sekwencyjna prędkość odczytu na poziomie 5500 MB/s lub wyższym. Sony na swojej stronie pomocy technicznej ma szczegółową listę wymagań, które muszą być spełnione. Jednak nawet wtedy nie ma gwarancji, że wybrany dysk będzie działał z konsolą. Sony twierdzi, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wybór, wydajność i użytkowanie produktów innych firm. Nie powinien to jednak być powód do obaw. Jest to raczej zwykłe zabezpieczenie przed ewentualnymi pozwami, gdyby jednak coś nie działało.

Zobacz też: Cyfrowy Polsat i Ipla znikną z rynku — wiemy, co pojawi się na ich miejsce

Sony zachęca użytkowników, aby nie instalowali swoich nowych dysków SSD M.2 bez rozpraszacza ciepła. Jeśli więc dysk nie ma go w zestawie, to warto się zaopatrzyć w jakiś dedykowany mu radiator. Może to znacznie wydłużyć żywotność nośnika, oraz zmniejszyć ewentualne spadki wydajności spowodowane ciepłem. Po pomyślnej instalacji użytkownicy będą mogli swobodnie przenosić gry pomiędzy domyślną pamięcią masową PS5, podłączonym zewnętrznym dyskiem USB i dodanym dyskiem SSD M.2.

Źródło: Sony

Sprawdź najnowsze wpisy