ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nie żyje John le Carre

Jego książki i ich ekranizacje biły rekordy popularności. Nie żyje John le Carre

Autor: Paweł Pązik Kategoria: Rozrywka

Zmarł John le Carre, autor poczytnych powieści szpiegowskich. Ich ekranizacje należą do najlepszych i najpopularniejszych produkcji w tym gatunku.

Nie żyje John le Carre

Brytyjski pisarz zmarł w sobotę w wieku 89 lat. Zanim zajął się pisaniem powieści szpiegowskich, był dyplomatą i pracownikiem brytyjskiego wywiadu. Ze zdobytej w tym czasie wiedzy korzystał później na kartach swoich książek. Do jego najsłynniejszy dzieł należą m.in. „Ze śmiertelnego zimna”, „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, „Bardzo poszukiwany człowiek”, „Nocny recepcjonista”, czy „Wierny ogrodnik”. Każda z tych powieści doczekała się filmowej lub serialowej adaptacji. Wiele z nich jest dostępnych w serwisach streamingowych i VOD.

„Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy” („The Spy Who Came In from the Cold”)

Najstarszy z filmów w zestawieniu, ale uchodzący za jeden z najlepszych. Głównym bohaterem jest szpieg brytyjskiego wywiadu Alec Leamas, czyli postać często pojawiająca się w powieściach le Carre’a. Po nieudanej akcji w Berlinie Leamas dostaje nowe zadanie. Film można kupić lub wypożyczyć w serwisach Chili oraz iTunes.

„Szpieg” („Tinker Tailor Soldier Spy”)

Gary Oldman, Tom Hardy, Colin Firth, Mark Strong, John Hurt i Benedict Cumberbatch w obsadzie. To pierwszy, ale niejedyny powód, dla którego warto obejrzeć ten thriller z 2011 roku. Głównym bohaterem jest George Smiley, czyli kolejna z postaci przewijających się w twórczości autora. W „Szpiegu” prowadzi śledztwo, które ujawni największy skandal w historii MI6. Film jest dostępny w Chili oraz CDA Premium.

„Bardzo poszukiwany człowiek” („A Most Wanted Man”)

Jeden z ostatnich filmów, w którym wystąpił Philip Seymour Hoffman. Oprócz niego w obsadzie są także Rachel McAdams, Willem Dafoe i Robin Wright. Dostajemy opowieść o tajemniczym mężczyźnie z Czeczenii, który pojawia się w Hamburgu i żąda wypłacenia zdeponowanej przed laty fortuny. Niemiecki kontrwywiad obawia się, że ma do czynienia z groźnym terrorystą. Film jest dostępny w bibliotekach Netflixa, serwisu Cineman, Ipli oraz TVP Vod.

Filmy i seriale na podstawie książek mistrza powieści szpiegowskich

„Nocny recepcjonista” („The Night Manager)

Nocny recepcjonista hotelu w Kairze (w tej roli Tom Hiddleston) pomaga agentce brytyjskiego wywiadu (Olivia Colman) w tajnej operacji przeciwko potężnemu handlarzowi bronią (Hugh Lurie). Serial dostępny jest w serwisie Amazon Prime Video.

„Wierny ogrodnik” („The Constant Gardener”)

Rachel Weisz została nagrodzona Oscarem za rolę drugoplanową w tym filmie. Tessa Quayle, czyli grana przez nią postać, odkrywa przestępstwa wielkiego koncernu farmaceutycznego. Kobieta zostaje zamordowana, a jej mąż walczy o wyjaśnienie sprawy. Film dostępny w iTunes.

Czytaj też: Nie żyje człowiek, dzięki któremu Windows jest tak przyjazny graczom

Sprawdź najnowsze wpisy