Gdy ostatnio media publiczne, w tym TVP, otrzymały blisko 2 mld zł wsparcia z budżetu, wywołało to liczne dyskusje. Opozycja apelowała, by przekazać te środki na służbę zdrowia, a Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod kontrowersyjną decyzją w ostatnim możliwym momencie, tłumacząc się przy tym i próbując stawiać swoje warunki. Teraz temat powraca i wiele wskazuje na to, że do państwowych nadawców trafią kolejne pieniądze.

Kolejne 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia – jest poprawka do budżetu na 2021 rok

O poprawce do budżetu na przyszły rok, która zakłada przyznanie mediom publicznym kolejnych pieniędzy, napisał na Twitterze poseł KO Janusz Cichoń. Autorem poprawki jest Henryk Kowalczyk z PiS. Business Insider zwraca uwagę na fakt, że jeśli budżet wraz z rekompensatą będzie przyjęty przez sejmową większości, która rządzi Polską, PiS i jego koalicjanci nie muszą martwić się negocjacjami z prezydentem (te miały miejsce, gdy ostatnio media publiczne otrzymywały 2 mld zł rekompensaty). Ustawa budżetowa jest bowiem wyjątkiem na tle innych ustaw – prezydent nie może jej zawetować.

Zapis pojawił się w nietypowym miejscu – tam, gdzie wymienia się upoważnienia do wydania papierów wartościowych. Przez to formalnie rekompensata nie wchodzi w wydatki państwa. Zwrócił na to uwagę, rozmawiając z portalem money.pl, Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, w przeszłości m.in. prezes TVP. Poprawka trafiła do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Projekt ustawy budżetowej trafi pod obrady Sejmu już z opinią na temat poprawek. Następnie dokumentem zajmie się Senat, który będzie miał 20 dni na dodanie swoich poprawek.

Czytaj także: TVP World, czyli nowy kanał dla… „Polaków za granicą, którzy nie mówią już po polsku”

Idą po bandzie. Nie liczą się z niczym. Za nic mają opinię publiczną, potrzeby związane z pandemią – komentował w rozmowie z money.pl Janusz Cichoń. Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi Anna Czerwińska, rzeczniczka PiS, także zapyta przez money.pl. Argumentuje ona, że to wypłata rekompensaty za straty z opłat abonamentowych, a nie zasilanie mediów publicznych. Uważa ona też m.in., że TVP zapewnia pluralizm i pełni rolę kulturotwórczą.

źródło: money.pl, Business Insider

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.