Piosenkarka Kora nie żyje od dwóch lat, ale jej piosenki są nieśmiertelne. Dwie polskie firmy podjęły próbę „ożywienia” także wizerunku wokalistki i stworzyły hologram Kory. 

Jak powstał hologram Kory?

Nad projektem wspólnie pracowały firmy ART73  oraz Leia Display System. Pierwsza zajmuje się promocją polskiej kultury i sztuki, druga to startup, który tworzy urządzenia umożliwiające wyświetlanie obrazu w powietrzu. W projekt zaangażował się także Kamil Sipowicz, mąż zmarłej wokalistki, który udostępnił jej wizerunek. Do stworzenia „wirtualnej Kory” wykorzystano technologię deep fake, która bazuje na sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji. Na podstawie zdjęć potrafi „uczyć się” ludzkich twarzy. Do przygotowania wirtualnego wizerunku Kory wykorzystano kilka tysięcy jej zdjęć z lat 90. Opracowany model twarzy nałożono na twarz aktorki Aleksandry Popławskiej. 

Czasami w tej twarzy widziałam za bardzo siebie. A czasami była uchwycona Kora. To jest jakaś taka magia ożywienia idolki swoimi siłami. Dziwne uczucie. Jestem podekscytowana.

Hologram zmarłej partnerki skomentował też jej mąż. „Efekt jest tak wiarygodny, że praktycznie nie da się rozpoznać manipulacji. >>Kora jak żywa<<” – powiedział Kamil Sipowicz.  

Czytaj też: Tłumacz ofert pracy – humorystyczne podejście do prawdziwego problemu

W trakcie specjalnego pokazu dla mediów występ Kory wyświetlono na kilku holograficznych nośnikach. Wykorzystano m.in. ekran mgłowy, dzięki czemu uzyskano efekt „obrazu zawieszonego w powietrzu”. Można przez niego przejść czy też przełożyć rękę. Arek Jaśkowski, szef firmy ART73, powiedział:

Taki hologram może na jednej scenie występować w towarzystwie realnych muzyków. Na dziś to jeszcze nowa materia, ale efekty dają nadzieję na rozwój tego projektu i może w niedalekiej przyszłości będziemy mieli do czynienia z koncertami artystów, których już z nami nie ma. 

Co myślicie o takim sposobie „ożywiania” artystów? Wybralibyście się na wirtualny koncert? Widzicie w tej technologii ogromne możliwości dla branży rozrywkowej, czy raczej zagrożenie?

Źródło: informacja prasowa

Czytaj też: VPN Surfshark dostępny 83% taniej i z 3 miesiącami abonamentu gratis! Oferta na Black Friday

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik