halloween horrory

Horrory i filmy grozy na Halloween. Sprawdź, co oferują HBO GO i Netflix

5 minut czytania
Komentarze

Wieczór ostatniego dnia października to doskonała okazja, aby obejrzeć film z dreszczykiem. Wybraliśmy horrory i filmy grozy idealne do nadrobienia w Halloween. W sieci można znaleźć ich setki, ale zawęziliśmy wybór do tych, które dostępne są w najpopularniejszych serwisach streamingowych, czyli Netflixie i HBO GO. Kolejność jest dowolna. Udanego (strasznego) seansu!

„To: Rozdział 2” (HBO GO)

Druga część ekranizacji książki Stephena Kinga okazała się dużym rozczarowaniem dla fanów. Dlaczego więc film znalazł się w naszym zestawieniu? Bo choć zebrał gorsze oceny od „jedynki”, to i tak znalazł spore grono zwolenników. Akcja produkcji w gwiazdorskiej obsadzie (Bill Hader, Jessica Chastain, James McAvoy) rozgrywa się 27 lat po tragicznych wydarzeniach z pierwszej części. Dorośli członkowie „Klubu frajerów” wracają do miasteczka Derry, aby zmierzyć się z zabójczym klaunem. 

„Dom 1000 trupów” (Netflix)

Produkcja stworzona przez muzyka Roba Zombie zawiera w sobie elementy slashera i filmu gore. Opowiada o czwórce nastolatków, którzy w trakcie podróży przez Stany Zjednoczone trafiają do miejsca, gdzie został stracony morderca „Doktor Satan”. W ulewną noc psuje im się auto. Pomoc oferuje przypadkowa dziewczyna. Proponuje im nocleg, który stanie się największym koszmarem ich życia. 

„Pełzająca śmierć” (HBO GO)

https://youtu.be/gVGJ03L_26s

W trakcie potężnego huraganu, który uderzył w miasto na Florydzie, młoda kobieta znajduje swojego ciężko rannego ojca. Oboje zostają uwięzieni i próbują przetrwać szalejącą powódź i ataki aligatorów. 

„Halloween” – wersja z 1978 roku i 2018 roku (Netflix)

W bibliotece Netflixa można znaleźć dwa filmy o takim tytule. Ich zbieżność nie jest przypadkowa – nowszy jest bezpośrednią kontynuacją starszego, który uchodzi za klasyk kina grozy. Oba filmy łączą postaci Laurie Strode (w tej roli Jamie Lee Curtis) i psychopatycznego mordercy Michaela Myersa. Jako nastolatka Laurie musiała zmierzyć z prześladującym ją psychopatą, który zbiegł ze szpitala psychiatrycznego. W drugiej części, której akcja rozgrywa się 40 lat później, koszmar Laurie powraca. 

„Drakula” (HBO GO)

Nagrodzony trzema Oscarami film w reżyserii Francisa Forda Coppoli i w gwiazdorskiej obsadzie, w której znaleźli się m.in. Gary Oldman, Keanu Reeves, Winona Ryder i Anthony Hopkins. Głównym bohaterem opowieści jest książę Vlad Palownik, który po tragicznej śmierci swojej żony zawiera pakt z szatanem, uzyskuje nieśmiertelności i staje się wampirem. 

„Lśnienie” (Netflix)

Klasyk, który został doceniony dopiero po latach. Ekranizacja powieści Stephena Kinga, która w kilku miejscach oddala się od pierwowzoru, przez co nie zyskała aprobaty pisarza. Jack Nicholson wciela się w Jacka Torrance’a, który podejmuje się pracy jako dozorca przez całą zimę w opustoszałym hotelu w górach, do którego przyjeżdża z żoną i synkiem. Miejsce okazuje się nawiedzone, a Jack popada w obłęd. 

„Martwe zło” (HBO GO)

Kultowy film w reżyserii Sama Raimiego o grupie studentów, którzy przyjeżdżają na weekend do domku w lesie i niechcący budzą demony. Produkcja okazała się sukcesem i nakręcono jeszcze dwie części: „Martwe zło 2: Śmierć przed świtem” i „Armia ciemności”. W 2013 roku zrealizowano też remake, powstały też gry na różne platformy. 

Obecność (Netflix)

Jeden z najlepiej ocenianych horrorów ostatniej dekady, który doczekał się powstania całego uniwersum. Oprócz dwóch kontynuacji powstały także spin-offy. „Jedynka” opowiada o badaczach zjawisk paranormalnych, którzy trafiają na odludną farmę, gdzie przyjdzie im zmierzyć się z potężnym demonem. W rolach głównych Vera Farmiga i Patrick Wilson. 

„Duch” (Netflix)

Kultowy film w reżyserii Tobe’a Hoopera („Teksańska masakra piłą mechaniczną”) i ze Stevenem Spielbergiem wśród scenarzystów. Scena z telewizorem należy do najsłynniejszych w kina grozy. Film opowiada o amerykańskiej rodzinie, która wprowadza się do nowego domu. Zamiast spokoju rodzice i dwójka dzieci zastają tam niewyjaśnione zjawiska i podejrzewają obecność ducha. Okazuje się, że dom wybudowano na terenie starego cmentarza. „Duch” doczekał się dwóch sequeli i nowej wersji, która weszła do kin w 2015 roku.

„Operacja Overlord” (Netflix)

https://youtu.be/kQBCQpl4VMI

Nietypowy horror, bo jego akcja toczy się w trakcie II wojny światowej. W przeddzień operacji D-Day amerykańscy spadochroniarze mają wykonać misję, która będzie kluczowa dla powodzenia lądowania aliantów w Normandii. Niespodziewanie trafiają na laboratorium, w którym naziści dokonywali przerażających eksperymentów. 

„Krzyk” (HBO GO)

Pełen groteskowego humoru slasher w reżyserii Wesa Cravena, który doczekał się kilku sequeli i był wielokrotnie parodiowany m.in. w „Strasznym filmie”. Senne miasteczko terroryzuje seryjny zabójca. W obsadzie „Krzyku” znaleźli się m.in. Neve Campbell, David Arquette, Courteney Cox, Skeet Ulrich, Rose McGowan i Drew Barrymore. 

„W lesie dziś nie zaśnie nikt” (Netflix)

Polski slasher, który z powodu pandemii koronawirusa nie miał okazji podbić rodzimych kin. Od kilku miesięcy dostępny jest w bibliotece Netflixa i jeśli ktoś jeszcze nie sprawdził, jak udało się polskim twórcom zrealizować tego rodzaju kino gatunkowe, to teraz ma dobrą okazję. W obsadzie m.in. Julia Wieniawa, Wiktoria Gąsiewska i Gabriela Muskała. 

„Zombie express” (Netflix)

Koreańska produkcja, której głównymi bohaterami są ojciec i córka jadący pociągiem z Seulu do Pusan. Tymczasem w całym kraju wybucha epidemia zombie. Zarażeni trafiają też do pociągu, w którym zaczyna się walka o przetrwanie. 

Czytaj też: Król i królowa będą rządzić na ekranach. Oto najciekawsze seriale listopada

Motyw