Netflix poniósł cenę subskrypcji dla klientów w Stanach Zjednoczonych. To pierwsza podwyżka od stycznia 2019 roku. Polska może być wśród kolejnych krajów, w których gigant streamingowy zwiększy opłaty. 

Analityk giełdowy przewidział, że wzrosną ceny za dostęp do Netflixa 

Pod koniec września pisaliśmy, że analityk giełdowy Alex Giaimo zauważył zmianę podejścia kierownictwa Netflixa do kwestii podwyżek cen. O ile w pierwszym kwartale taka opcja nie była brana pod uwagę, to w drugim półroczu władze streamingowego giganta były bardziej otwarte w tej kwestii. Giaimo wyliczył wówczas, że podwyżka abonamentu o 1-2 dolary miesięcznie w krajach Ameryki Północnej lub Europie może przynieść Netflixowi wzrost rocznych przychodów od 500 mln do nawet 1 mld dol. Jak podkreślił analityk, jego zdaniem bardzo prawdopodobny jest wzrost cen o 1 lub 2 dol. w regionie EMEA  (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Netflix już droższy w USA, ale stawki za dostęp mogą też wzrosnąć w innych krajach

Netflix poinformował w czwartek, że cena za dostęp do pakietu HD Standard wzrosła z 12,99 do 13,99 dol., pakiet 4K Premium podrożał z 15 do 17,99 dol., a bez zmian pozostała cena najtańszego pakietu (8,99 dol.). Zmiany w cenniku amerykańskiej wersji serwisu obejmują już nowych klientów. Dotychczasowi otrzymają informacje o podwyżce na 30 dni przed podniesieniem ceny. Firma napisała w oświadczeniu:

Rozumiemy, że ludzie mają obecnie więcej niż kiedykolwiek możliwości rozrywki i chcemy zapewnić naszym użytkownikom jak najlepsze doświadczenia. Aktualizujemy ceny, aby móc nadal oferować szeroki wybór seriali i filmów. Jak zawsze, oferujemy różne abonamenty, aby klienci mogli wybrać najlepszą opcję dostosowaną do ich możliwości finansowych.

Po raz ostatni Netflix podniósł ceny subskrypcji od 13 do 18 proc. w styczniu 2019 roku. Aktualnie klienci korzystający z Netflixa w Polsce mają do wyboru trzy rodzaje subskrypcji: podstawową (34 zł), standard (43 zł) i premium (52 zł). Jeżeli scenariusz przewidywany przez wspomnianego analityka się sprawdzi, to ceny w Polsce mogą wzrosnąć o ok. 4 lub nawet 8 zł w poszczególnych opcjach subskrypcji. Wówczas za pakiet podstawowy zapłacimy 38 lub 42 zł, za standard – 47 lub 51 zł, a za premium 56 lub nawet 60 zł. Oczywiście są to orientacyjne stawki, ponieważ Netflix może dostosować wysokość podwyżek do poszczególnych rynków. 

Czytaj też: Netflix zamówił trzeci sezon serialu „Narcos: Meksyk”. Będzie zmiana w obsadzie

Wczoraj informowaliśmy o promocji, jaką wprowadził Netflix. Skierowana jest do nowych klientów, którzy przez pierwsze dwa miesiące będą płacić o 50 proc. mniej za dostęp do usługi. Być może są to pierwsze przymiarki do podwyższenia cen na polskim rynku.  

Źródło: Deadline.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik