Jo Nesbo serial

HBO kręci serial na podstawie książki „Syn” Jo Nesbo. Za kamerą reżyser „Diuny”

Paweł Pązik Paweł Pązik Rozrywka

Denis Villeneuve wyreżyseruje serial „Syn” na podstawie powieści Jo Nesbo. W roli głównej wystąpi Jake Gyllenhaal, z którym reżyser „Diuny” z powodzeniem wcześniej współpracował.

Książki Jo Nesbo często są ekranizowane, ale serial „Syn” ma szansę stać się światowym hitem

Norweski pisarz należy do najpoczytniejszych autorów kryminałów, jego książki mają wielu fanów m.in. w Polsce. Nesbo zasłynął cyklem powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Harry Hole. Jedną z najbardziej udanych ekranizacji jego prozy jest film „Łowcy głów” z 2011 roku. Nie udał się „Pierwszy śnieg” z Michaelem Fassbenderem z 2017 roku. Poza tym powstał m.in. film „Jackpot” (2013 r.), dwie ekranizacje książek dla dzieci o Doktorze Proktorze oraz serial „Okupowani”. Serialowa wersja powieści „Syn” może przyćmić wszystkie dotychczasowe próby przeniesienia prozy Nesbo na mały i wielki ekran. Na ogromny potencjał tej produkcji składają się: materiał źródłowy, ranga twórców i stale wysoki poziom seriali HBO.

Produkcja HBO, Villeneuve za kamerą, Gyllenhaal w roli głównej – co może się nie udać?

Denis Villeneuve i Jake Gyllenhaal pracowali już razem przy filmach „Wróg” i „Labirynt”. Jak podkreśla serwis Deadline obaj od lat starali się znaleźć kolejny wspólny projekt. Gyllenhaal przeczytał „Syna” w jedną noc i podrzucił książkę kanadyjskiemu reżyserowi. Obaj uznali, że to jest materiał, którego obaj szukali. Najpierw chcieli zrealizować film, ale doszli do wniosku, że lepszą formą będzie serial limitowany. 

Czytaj też: HBO jeszcze w tym roku pokaże specjalny odcinek serialu „Euforia”

O czym jest „Syn”?. Wydawnictwo Dolnośląskie, czyli polski wydawca powieści Nesbo, tak streszcza jej treść:

Sonny Lofthus odsiaduje wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. W kłopoty z prawem popadł po śmierci ojca policjanta. Pewnego dnia jeden z więźniów opowiada Sonny’emu historię, która tragiczne odejście jego ojca przedstawia w zupełnie nowym świetle. Lofthus zaczyna dążyć do odkrycia prawdy.

Źródło: Deadline.com

Czytaj też: Jake Gyllenhaal w remake’u filmu „Winni”, do którego prawa kupił Netflix

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy