Dwa popularne festiwale filmowe organizowane we Wrocławiu w tym roku odbędą się jedynie w sieci. Nowe Horyzonty i American Film Festival będzie można śledzić za pośrednictwem specjalnej platformy wideo.

Wrocławskie festiwale to stała pozycja w kalendarzu każdego kinomana

Oba festiwale należą do największych tego typu imprez w Polsce. Nowe Horyzonty obywają się zwykle pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Pomysłodawcą imprezy jest Roman Gutek, współzałożyciel firmy Gutek Film, a organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku w Sanoku, następnie na cztery lata festiwal trafił do Cieszyna, a od 2006 roku jego domem jest Wrocław. W programie Nowych Horyzontów dominuje kino artystyczne. Można zobaczyć m.in. filmy z festiwali w Cannes i Berlinie. 

Czytaj też: Oscary 2021. Czy kwietniowa ceremonia powinna zostać odwołana?

American Film Festival organizowany jest od 2010 roku każdej jesieni we Wrocławiu, także przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Prezentowane są w nim filmy twórców uznanych i niezależnych, dokumenty, fabuły i produkcje eksperymentalne. „Wszystkie stany kina” – głosi hasło festiwalu, który stara się pokazywać różne oblicza Stanów Zjednoczonych. 

Filmy z festiwali Nowe Horyzonty i American Film Festival zobaczysz w internecie

Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy postanowili połączyć obie imprezy. W dniach 5-15 listopada do Wrocławia mieli zjechać fani kina z Polski i całego świata. Część filmów z repertuaru miała trafić na specjalną platformę wideo. Niestety, rosnąca liczba zachorowań i kolejne obostrzenia sprawiły, że organizatorzy postanowili połączone festiwale w całości przenieść do sieci. We wrocławskim kinie Nowe Horyzonty odbędzie się tylko kilka symbolicznych pokazów. 

Czytaj też: Disney wprowadza ważne zmiany, chce postawić większy nacisk na streaming

Na platformie wideo festiwalu będzie można zobaczyć aż 170 nowych filmów, w tym ponad 130 pełnometrażowych. Program połączonych festiwali zostanie ogłoszony 20 października o godz. 12. Siedem dni później o tej samej porze ruszy sprzedaż biletów i dostępów na platformę. Część filmów z tegorocznych festiwali ma być pokazana w lipcu przyszłego roku w trakcie kolejnej edycji Nowych Horyzontów. 

Źródło: Informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik