Polskie nowości, propozycje dla młodszych widzów oraz brak blockbusterów – premiery kinowe na październik nie zapowiadają się przebojowo. Jednak i tak znaleźliśmy kilka tytułów, które mogą zainteresować stęsknionych za kinową salą i wielkim ekranem.

Na początek: kulisy talent show i dokument o Moleście 

„Jak zostać gwiazdą” (2 października)

Twórcy filmu zabierają widzów za kulisy telewizyjnego talent show „Music Race”. Główną bohaterką jest nastolatka, która wywołuje awanturę na castingu. Producentowi programu jest to na rękę, więc dziewczyna przechodzi dalej. Okazuje się, że oprócz wybuchowego temperamentu ma też wielki talent wokalny. Reżyserką filmu jest Anna Wieczur-Bluszcz („Być jak Kazimierz Deyna”). W rolach głównych wystąpili: Katarzyna Sawczuk, Maciej Zakościelny, Anita Sokołowska, Julia Kamińska, Tomasz Karolak, Maria Pakulnis, Urszula Dudziak i Krzysztof Ibisz. 

„Skandal. Ewenement Molesty” (2 października)

Dokumentalna opowieść o grupie, która przeszła do historii polskiego hip-hopu. Film przenosi widzów do lat 90. na warszawski Ursynów. To właśnie tam z fascynacji amerykańskim rapem narodził się legendarny skład. Popularność grupie pod nazwą Molesta przyniósł debiutancki album „Skandal”. Dokument przedstawia m.in. co dziś dzieje się z tymi chłopakami i jak poradzili sobie na muzycznym rynku oraz w życiu.

„Trolle 2” (2 października)

Kontynuacja filmu z 2016 roku, który był nominowany do Oscara i Złotego Globu za najlepszą piosenkę. W Stanach Zjednoczonych z powodu wybuchu pandemii koronawirusa druga część trafiła jedynie do wybranych kin. Tytuł udostępniono w wypożyczalniach internetowych, gdzie pobił kilka rekordów, został m.in. najchętniej streamingowanym filmem wytwórni Universal. Film opowiada o wielkiej podróży, jaką muszą odbyć mieszkańcy wioski, aby pogodzić ze sobą wszystkie Trolle i złączyć siły przeciw wspólnemu wrogowi.

Premiery kinowe na październik – nowe wersje starych historii

„Pinokio” (9 października)

Najnowsza ekranizacja książki Carlo Collodiego. W roli Gepetta wystąpił Roberto Benigni („Życie jest piękne”). Film wyreżyserował Matteo Garrone („Gomorra”). Historię zna każde dziecko: poczciwy stolarz Gepetto struga z drewna postać chłopca. Stworzona przez niego figurka ożywa, a Gepetto zaczyna traktować go jak własnego syna. Pewnego dnia drewniany chłopiec wyrusza w fascynującą i pełną niebezpieczeństw podróż.

„Szarlatan” (9 października)

Film Agnieszki Holland („Europa Europa”, „Obywatel Jones”). Jego bohaterem jest zielarz Jan Mikolášek, do którego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Mężczyzna posiada nie tylko doskonałą wiedzę o właściwościach ziół, ale też dar przenikania do ludzkiego wnętrza. Twórcy obiecują opowieść o wierze w cuda, tęsknocie za autorytetem oraz za pragnieniem, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.  

„Gniazdo” (9 października)

Tytuł, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, przeglądając premiery kinowe na październik. W serwisie Rotten Tomatoes „Gniazdo” ma 89 proc. pozytywnych recenzji krytyków. W rolach głównych występują Jude Law („Młody papież”) i Carrie Coon („Pozostawieni”). Bohaterami opowieści jest para małżeńska – Rory i Allison. Mężczyzna otrzymuje propozycje pracy i namawia żonę na przeprowadzkę do Londynu. Oboje wreszcie otrzymują szansę na dostatnie życie. Jednak w pozornie idealnym życiu zaczynają pojawiać się rysy i na jaw wychodzą skrywane tajemnice. 

„Tajemniczy ogród” (16 października)

Podobnie jak „Pinokio”, to kolejna klasyczna historia, która ponownie trafia na ekrany kin. Dziesięcioletnia osierocona Mary trafia do tajemniczej posiadłości, gdzie zamieszkuje ze swoim wujem oraz jego bardzo zasadniczą gospodynią. Dziewczyna wbrew zakazom poznaje ukryte zakątki posiadłości i wkrótce trafia na tytułowy ogród, gdzie znajduje m.in. przyjaźń. 

Polskie filmy zdominują premiery kinowe na październik

„Banksterzy” (16 października)

Polski film o systemie bankowym, który ma bezpośredni lub pośredni wpływ na życie milionów ludzi w naszym kraju. Losy kilku postaci będących po obu stronach tego systemu splatają się w kłębowisku wydarzeń, które doprowadzą do ujawnienia mechanizmu manipulacji. Bohaterami opowieści są m.in. pracownica banku, która za przyzwoleniem szefa namawia klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje; ambitny szef firmy z branży IT, który decyduje się na opcje walutowe oraz młode małżeństwo, które daje się wciągnąć w finansową pułapkę. W rolach głównych wystąpili: Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska i Rafał Zawierucha.

„Raz, jeszcze raz” (16 października)

Kolejna polska produkcja w naszym zestawieniu. I najbardziej tajemnicza, bo o filmie wiadomo niewiele. Jego producentem i dystrybutorem jest firma Sfilmowani Sopot, która przy okazji premiery „Raz, jeszcze raz” debiutuje na rynku. Historia opowiedziana w filmie dotyczy grupki starych przyjaciół, w których życiu pojawia się tajemnicza kobieta. Jak twierdzi, jest narzeczoną jednego z członków dawnej paczki. Zaprasza wszystkich na wieczór kawalerski do Sopotu. Sprawy szybko wymykają się spod kontroli. W rolach głównych wystąpili:  Bartek Kasprzykowski, Wojciech Błach, Bartosz Żukowski, Arkadiusz Janiczek i Piotr Cyrwus. 

„Polot” (23 października)

Znów polski film, tym razem już ostatni. I chyba najbardziej widowiskowy z październikowych propozycji rodzimego kina. 25-letni Karol po tragicznej śmierci ojca musi zadbać o utrzymanie domu i matki. Wielkie pieniądze ma zapewnić mu realizacja szalonego pomysłu – konstrukcja własnego sterowca. W rolach głównych: Maciej Musiałowski, Tomasz Włosok, Eryk Kulm jr, Pola Błasik i Iza Kuna. 

Na koniec horror i Mick Jagger

„Saint Maud” (23 października)

Październik bez horroru w kinie? Trudno to sobie wyobrazić. W najbliższych tygodniach w tym gatunku najciekawiej zapowiada się brytyjski film „Saint Maud”. Jego bohaterką jest młoda dziewczyna o imieniu Maud, która trafia do luksusowej posiadłości byłej tancerki Amandy. Maud opiekuje się konającą kobietą, ale przy okazji postanawia też ocalić jej grzeszną duszę, co zmienia się w niebezpieczną obsesję. 

„Obraz pożądania” (30 października)

Mick Jagger, czyli wokalista rockowego zespołu The Rolling Stones w roli głównej, to z pewnością ciekawy i zachęcający element tego filmu. Muzyk wciela się w nim w ekscentrycznego milionera, który zaprasza do swojej posiadłości nad jeziorem Como krytyka sztuki Jamesa Figuerasa. Składa mu bardzo ciekawą, lecz ryzykowną propozycję.  

Czytaj też: Netflix może wkrótce podnieść ceny za miesięczną subskrypcję

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik