Ceny za dostęp do Netflixa mogą wkrótce wzrosnąć. Tak uważa analityk giełdowy z Wall Street, cytowany przez serwis Deadline. Podwyżka może objąć też użytkowników z Polski.

Ile obecnie kosztuje abonament Netflixa?

Aktualnie klienci korzystający z Netflixa w Polsce mają do wyboru trzy rodzaje subskrypcji: podstawową (34 zł), standard (43 zł) i premium (52 zł). W przypadku opcji standard i premium treści można wyświetlać jednocześnie odpowiednio na dwóch i czterech ekranach. Wielu użytkowników w ten sposób dzieli miesięczną opłatę na kilka osób korzystających z dostępu do jednego konta. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się doniesienia, że Netflix zamierza zablokować taką możliwość. Później jednak nadeszła pandemia i zadłużony serwis zanotował ogromny przyrost nowych abonentów. W pierwszej połowie roku Netflix pozyskał aż 26 mln klientów. Łącznie ma ich na całym świecie 193 mln. Temat ograniczenia udostępniania kont ucichł, ale serwis próbuje znaleźć nowy sposób na sięgnięcie do portfeli użytkowników. 

Cena za miesiąc dostępu do Netflixa może się zwiększyć

 

Serwis Deadline cytuje analityka giełdowego Alexa Giaimo, który zauważył, że kierownictwo Netflixa zmieniło podejście do kwestii podwyżki cen. W pierwszym kwartale taka opcja nie była brana pod uwagę, lecz ostatnio to się zmieniło i władze streamingowego giganta są bardziej otwarte na podniesienie cen. Jak wyliczył Giaimo, podwyżka o 1-2 dolary miesięcznie w Ameryce Północnej lub w Europie może przynieść Netflixowi wzrost rocznych przychodów od 500 mln do nawet 1 mld dol. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobny jest wzrost cen o 1 lub 2 dol. w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). To może oznaczać dodatkowe 700 mln dol. przychodu dla Netflixa w 2021 roku. Kiedy podwyżki mogą być wprowadzone? Tego Giaimo nie podaje. 

Czytaj też: Netflix pokazał zwiastun serialu anime „Resident Evil: Wieczny mrok”

Jeżeli scenariusz przewidywany przez analityka się sprawdzi, to ceny w Polsce mogą wzrosnąć o ok. 4 lub nawet 8 zł w poszczególnych opcjach subskrypcji. Wówczas za pakiet podstawowy zapłacimy 38 lub 42 zł, za standard – 47 lub 51 zł, a za premium 56 lub nawet 60 zł. Oczywiście są to orientacyjne stawki, ponieważ Netflix może dostosować wysokość podwyżek do poszczególnych rynków. 

Źródło: Deadline

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik