audiobooki abonament

Gdzie słuchać? Porównujemy serwisy oferujące audiobooki na abonament

6 minut czytania
Komentarze

Coraz więcej osób, zamiast czytać, woli słuchać książki. Wiele serwisów oferuje audiobooki w wersji na abonament. Przygotowaliśmy porównanie ofert, które pozwoli wybrać najdogodniejszą formę słuchania książek. 

Co to jest audiobook? Dlaczego warto wybrać taką formę poznawania książek?

Audiobook to książka przeznaczona do słuchania. Do jej uruchomienia wystarczy smartfon, tablet, czy komputer lub odtwarzacz CD w przypadku książek zapisanych na nośnikach. Na czym polega przewaga takiej formy nad tradycyjną? W zabieganym świecie trudno znaleźć czas, aby zasiąść z książką w fotelu i w spokoju poczytać przez 1-2 godziny. Tymczasem audiobooka możemy słuchać w trakcie wielu czynności, które wykonujemy każdego dnia, a nie wymagają od nas dużej koncentracji i uwagi. Prowadząc samochód, możemy posłuchać ciekawego kryminału zamiast potoku reklam leków. W trakcie sprzątania czy gotowania nasze myśli nie muszą krążyć wokół pracy lub innych zmartwień. Podobnie jak w trakcie biegania, treningu na siłowni, podróży pociągiem lub autobusem. Każdego dnia poświęcamy mnóstwo czasu, aby gdzieś dojść, dojechać lub wykonać prace, które opierają się na powtarzaniu tych samych czynności. Słuchanie audiobooków to doskonałe urozmaicenie. 

Skąd pobrać audiobooki?

Większość internetowych księgarń oprócz tradycyjnych książek lub e-booków oferuje też tytuły w wersji audio. Ich ceny są podobne do wydań papierowych. W sieci można znaleźć też dostępne legalnie darmowe audiobooki. Ich największą skarbnicą jest YouTube. Na kanale Wolne Lektury udostępniono bezpłatnie kilkaset audiobooków. Głównie są to lektury szkolne i klasyka, ale wśród nich można znaleźć też prawdziwe perełki. Poza tym, jeżeli ktoś jest w wieku szkolnym lub ma w rodzinie uczniów, to doceni możliwość przesłuchania książki w ciekawej interpretacji doświadczonego lektora. Podobne treści możemy znaleźć na kanale Darmowe Audiobooki Lektury. Sporo ciekawych tytułów dla najmłodszych jest też na kanale studiomaxxaudio. Serwis Audioteka udostępnia na swoim kanale trwające zwykle ok. godziny bezpłatne fragmenty nowości i bestsellerów. Poza YouTube’em raczej nie znajdziemy polskojęzycznych audiobooków w wersji bezpłatnej. Jednak wymienione kanały powinny wystarczyć, aby przekonać się, czy taka forma pochłaniania książek to coś dla nas.  

Czytaj też: Nowe zasady dla filmów walczących o Oscary. Będzie większa dbałość o mniejszości

Słuchacze audiobooków, podobnie jak miłośnicy książek i papierowych książek, dzielą się na dwie grupy: zbieraczy i pochłaniaczy. Pierwsi wolą mieć poszczególne tytuły w formie fizycznej, ci drudzy wolą wypożyczać z biblioteki, czy od znajomych lub wybierają model subskrypcyjny. W poszukiwaniu korzystnych ofert zbieracze mogą korzystać z porównywarek cen jak UpolujeEbooka.pl, Ceneo.pl, Skapiec.pl czy Nokaut.pl. Pochłaniacze mają do wyboru kilka ofert serwisów zapewniających audiobooki na abonament.  

Audioteka – zasady korzystania z subskrypcji

Na początek przeanalizujmy ofertę serwisu Audioteka, który od lat zajmuje się nie tylko dystrybucją audiobooków od wydawców, ale też tworzeniem własnych produkcji, w tym podcastów. Oferuje tytuły do kupienia pojedynczo oraz w abonamencie. Każdy audiobook kupiony w Audiotece staje się naszą własnością, nie musimy co miesiąc uiszczać żadnych opłat. Wystarczy skorzystać z aplikacji lub strony Audioteka.pl, gdzie znajdują się wszystkie zakupione przez nas pozycje. 

Jeżeli nie interesuje nas kolekcjonowanie książek do słuchania, lecz poznawanie nowych tytułów, to warto skorzystać z opcji Audioteka Plus. Za stałą opłatę 19,90 zł za miesiąc otrzymujemy możliwość skorzystania z bazy ponad 8 tys. audiobooków. Warto jednak pamiętać, że miesięcznie możemy wybrać tylko jednej tytuł. Nie ma jednak żadnych zobowiązań, zrezygnować można w każdej chwili. W trakcie trwania subskrypcji dostępne dla nas są wcześniej wybrane tytuły. 

Serwis uruchomił też Audioteka Klub. W tej opcji płacimy miesięczną subskrypcję w wysokości 19,90 zł i otrzymujemy dostęp do blisko 2 tys. audiobooków do słuchania bez limitu. Oprócz tego możemy też kupić w promocyjnej cenie 19,90 zł pojedyncze książki do słuchania z bazy ponad 8 tys. tytułów. W tej opcji zapewniono również możliwość dzielenia się z rodziną audiobookami z naszej półki. Audioteka Klub działa jedynie w aplikacjach na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Audioteka oferuje też karnety na określoną liczbę tytułów. Za 149 zł możemy wybrać 5 tytułów, za 249 zł – 10, a za 429 zł – 20. A jest w czym wybierać, bo Audioteka słynie z pokaźnej bazy i świetnej realizacji swoich produkcji.

Empik Go – audiobooki (i nie tylko) na abonament w stałej cenie

Klasyczny model subskrypcyjny, w którym za stałą miesięczną opłatę otrzymujemy dostęp do wielkiej bazy. Empik Go oferuje za 29,99 zł miesięcznie możliwość wybierania z ponad 5 tys. audiobooków i ponad 6 tys. podcastów. W opcji za 39,99 zł dostajemy ponadto dostęp do ponad 30 tys. e-booków. Z Empik Go możemy korzystać na dwóch urządzeniach jednocześnie. Nowi użytkownicy mogą przez siedem dni testować za darmo. 

Empik część swojej bazy audiobooków i e-booków udostępnia też w Empik Premium Free i Empik Premium. Są to usługi dla stałych klientów. W pierwszej opcji jest to łącznie ok. 200 pozycji, w drugiej zaś – ponad 13 tys. audiobooków i e-booków. 

Legimi – papier, czytnik i słuchawki

Kolejny model subskrypcyjny, w kilku opcjach do wyboru. Jeżeli zdecydujemy się na 12-miesięczne zobowiązanie, to za 39,99 zł otrzymamy nieograniczony dostęp do audiobooków i e-booków oraz darmową dostawę przy zamówieniach książek papierowych. Z aplikacji Legimi możemy korzystać na czterech urządzeniach. Co miesiąc wraca też do nas 5 zł, które gromadzone są w Klubie Mola Książkowego do wydania na kolejne tytuły. Jeżeli nie chcemy wiązać się stałym zobowiązaniem, to za miesiąc zapłacimy 44,99 zł. Obie opcje możemy wypróbować bezpłatnie przez siedem dni.

Storytel – jedna cena, tysiące książek

audiobooki abonament

Za stałą kwotę 34,90 zł otrzymujemy dostęp do ogromnej bazy audiobooków i znacznie mniejszej e-booków w języku polskim i angielskim. Storytel słynie z bogatej bazy i solidnych aplikacji, które działają na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Pierwsze 14 dni jest bezpłatne.

Audiobooki na abonament – porównanie ofert

audiobooki abonament

Który abonament wybrać? Gdy zależy nam na konkretnych tytułach i raczej nie w hurtowych ilościach, to warto skorzystać z porównywarek i po prostu kupić plik w formacie mp3 lub płytę CD. Jeżeli wystarczy nam jedna pozycja na miesiąc, to dobrym rozwiązaniem będą propozycje od Audioteki. Jeżeli oprócz audiobooków chcemy też mieć dostęp do dużej bazy e-booków, to rozważmy opcje Empik Go i Legimi. Gdy interesuje nas możliwość przeszukiwania bazy i wybieranie dowolnej liczby tytułów, to najlepszymi rozwiązaniami będą Storytel, Empik Go i Legimi. Warto pamiętać, że wszystkie serwisy różnią się między sobą bazą dostępnych audiobooków. Dlatego dobrze jest skorzystać z darmowych okresów próbnych i sprawdzić, czy w kolejnych miesiącach będziemy mieli czego słuchać.