W grudniu w serwisie CBS All Access pojawi się serial „The Stand”, który jest ekranizacją powieści „Bastion” – jednej z najwyżej ocenianych w dorobku Stephena Kinga. Mistrz grozy pracował nad scenariuszem jednego z odcinków serialu.

Zaraza, czyli skąd my to znamy?

Stephen King napisał scenariusz do finałowego odcinka „The Stand” (screen: YouTube.com/The Late Show with Stephen Colbert)

O czym opowiada serial „The Stand”? Twórcy sięgnęli po powieść, której fabuła brzmi znajomo. Ciarki przechodzą po plecach już przy czytaniu opisu. Wydawnictwo Albatros, który w Polsce wydało tę książkę, tak streszcza jej treść: 

Wystarczy błąd na komputerze w laboratorium Ministerstwa Obrony. Najpierw nadchodzi epidemia. Potem pojawiają się sny… Zaczyna się niewinnie – od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia staje się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali, zaczynają mieć wizje wskazujące im drogę. Każdy musi dokonać wyboru i podążyć własną ścieżką.

W 2020 roku czytanie tego opisu budzi jednoznaczne skojarzenia z pandemią koronawirusa. Być może twórcy odniosą się do bieżących wydarzeń, bo scenariusz finałowego odcinka napisał sam Stephen King, a zakończenie serialu ma różnić się od tego znanego z kart powieści wydanej w 1978 roku. 

Serial „The Stand” – premiera, obsada, twórcy

Produkcja powstaje dla stacji CBS. Pierwszy odcinek trafi do biblioteki serwisu streamingowego CBS All Access 17 grudnia. Kolejne będą udostępnianie co tydzień w czwartki, łącznie będzie ich dziewięć. Nie ma na razie informacji, czy serial pojawi się w Polsce. Trzymajmy kciuki, aby tak się stało, bo „The Stand” zapowiada się bardzo ciekawie. Twórcy zgromadzili interesującą obsadę. W rolach głównych wystąpią: Whoopi Goldberg („Uwierz w ducha”), Alexander Skarsgard („Wielkie kłamstewka”), James Marsden (seria „X-men”), Amber Heard („Aquaman”), Heather Graham („Z piekła rodem”) i Greg Kinnear („Lepiej być nie może”). Pierwszy i ostatni odcinek wyreżyserował Josh Boone („Nowi mutanci”, „Gwiazd naszych wina”).

Będzie to druga ekranizacja powieści „Bastion”. Poprzednia powstała w 1994 roku jako czteroodcinkowy miniserial. W roli głównej wystąpił Gary Sinise, znany jako porucznik Dan z „Forresta Gumpa”. Serial został nieźle odebrany – w serwisie Imdb.com ma średnią ocen 7,2/10, a w Rotten Tomatoes – 70 proc. pozytywnych recenzji krytyków i 65 proc. pozytywnych ocen użytkowników

Źródło: Screenrant.com

Czytaj też: Stephen King zapowiedział, kiedy ukaże się jego nowa książka

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik