Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta ”Śniegu już nigdy nie będzie” to polski kandydat do Oscara 2021. Szansę na drugą z rzędu nominację stracił Jan Komasa, którego film „Sala samobójców. Hejter” był w gronie siedmiu kandydatów. 

”Śniegu już nigdy nie będzie” – o czym jest film?

W roli głównej wystąpił Alec Utgoff (fot. materiały prasowe)

To kolejny sukces filmu w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Pod koniec lipca został zakwalifikowany do głównego konkursu tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. ”Śniegu już nigdy nie będzie” opowiada o Żeni – tajemniczym przybyszu ze Wschodu. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracuje dla ludzi, którzy odgradzają się od „gorszego świata”. Słucha ich opowieści, poznaje osobiste dramaty. Niezwykłe zdolności Żeni wpłyną na życie jego klientów. 

Główną rolę zagrał Alec Utgoff, którego z pewnością kojarzą fani serialu Netflixa „Stranger Things”. W pozostałych rolach występują: Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot oraz Andrzej Chyra. Film nie ma jeszcze ustalonej daty premiery w polskich kinach

Polski kandydat do Oscara 2021 – jak wybrano?

Żenia posiada niezwykłe zdolności (fot. materiały prasowe)

Komisja pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. wybrała polskiego kandydata do Oscara 2021 spośród siedmiu zgłoszonych filmów. Oprócz „Śniegu już nigdy nie będzie” były to: „Sweat” Magnusa von Horna, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka, „Supernova” Bartosza Kruhlika, „Klecha” Jacka Gwizdały, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy. Twórca tego ostatniego filmu jest reżyserem obrazu „Boże Ciało”, które w tym roku był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. W 2019 roku nominację miała „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, którego film „Ida” zdobył Oscara w 2015 roku. 

Oscary 2021 – kiedy nominacje, kiedy gala?

Spośród zgłoszonych z całego świata tytułów 9 lutego zostanie przedstawiona skrócona lista kandydatów. Nominacje w poszczególnych kategoriach poznamy 15 marca. 93. gala rozdania Oscarów odbędzie się wyjątkowo późno, bo 25 kwietnia 2021 roku. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. 

Czytaj też: Most Pilchowicki i „Mission: Impossible 7”: jest kolejne oświadczenie

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik