ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
folklore

Muzyczne nowości tygodnia – „Folklore”, „H8M5” i nie tylko

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Rozrywka

W ten weekend rozpoczynamy na naszym portalu nowy cykl – Muzyczne nowości tygodnia. Dziś prezentujemy pierwsze zestawienie, a w nim m.in. płytę Folklore od Taylor Swift, a także inne interesujące albumy z ostatnich siedmiu dni.

„Folklore” od Taylor Swift i nie tylko – co ciekawego ukazało się w mijającym tygodniu?

To pierwszy tekst z nowej serii, więc wyjaśnijmy krótko, na czym będzie ona polegała. Kryteria doboru płyt do naszego zestawienia są proste. Bierzemy pod uwagę albumy, które miały swoją premierę w Polsce w ostatnich 7 dniach. Nie ograniczamy się do jednego gatunku muzycznego czy kraju, z którego mają pochodzić artyści – wręcz przeciwnie, staramy się poszerzać horyzonty i wskazywać ciekawe muzyczne propozycje, wychodząc czasem poza schematy. Przejdźmy więc do konkretów.

Taylor Swift – Folklore

Taylor Swift jest artystką, której raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – wyświetlenia niektórych jej teledysków są liczone w miliardach i nie wzięło się to samo z siebie. Folklore to najnowsza płyta piosenkarki. Włożyłam w te piosenki wszystkie moje nastroje, marzenia, niepokoje i refleksje. W czasie pandemii moja wyobraźnia szalała, pisałam nie tylko swoje historie, ale też zupełnie nieznanych mi ludzi, z ich perspektywy wczuwając się w życie. Mam nadzieję, że zrobiłam to tak dobrze, jak na to zasłużyły – tak Taylor Swift pisała o swoim albumie na Twitterze. Jak twierdzi sama artystka, ten rok zmienił jej perfekcyjne nastawienie do tworzenia płyty i postanowiła ona zwyczajnie robić to, co kocha, by następnie podzielić się tym ze światem. Efekty możecie ocenić sami.

 • Data premiery w Polsce: 7.08.2020
 • Gatunek: country
 • Dystrybucja: Universal Music Polska
 • Cena: 52,99 zł

Mando Diao – Bang

Mroczna warstwa liryczna i energetyczne, przyciągające uwagę brzmienie – właśnie tym charakteryzuje się album Bang od szwedzkiej formacji Mado Diao. Zespół występował w przeszłości m.in. na Open’er Festival oraz na Przystanku Woodstock. Na płycie znalazło się 10 utworów, w tym Long Long Way, jeden z największych hitów formacji. W Polsce płyta Bang ukazała się dwa dni temu.

 • Data premiery w Polsce: 7.08.2020
 • Gatunek: rock
 • Dystrybucja: Universal Music Polska
 • Cena: 79,99 zł

Białas – H8M5

Białas, a właściwie Mateusz Karaś, to polski raper doskonale znany słuchaczom z naszego kraju. Na rynku hip-hopowym działa już od kilkunastu lat, a H8M5 to jego najnowszy album, na którym gościnnie możemy usłyszeć takich wykonawców, jak Bedoes, Grzegorz Ciechowski, Pezet czy 3Y Gun Kara. Tematyka utworów na płycie jest dosyć poważna – Białas odnosi się do swojej przeszłości i poprzednich etapów życia, ale także m.in. do obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Nie brakuje też życiowych rad dla słuchaczy, a wszystko to artysta przekazuje za pomocą nieoczywistych kombinacji rymów i metafor. H8M5 to album, z którym niewątpliwie warto się zapoznać.

 • Data premiery w Polsce: 5.08.2020
 • Gatunek: hip-hop
 • Dystrybucja: e-Muzyka
 • Cena: 44,99 zł (wersja deluxe: 69,99 zł)

(Odesza) Bronson – Bronson

Nominowany do nagrody Grammy duet Odesza połączył siły z australijskim producentem Golden Features. Efektem jest ich wspólny album, na który zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę. Na płycie znalazły się m.in. takie utwory, jak Know me, Blackout, a także Contact. To był pierwszy wokalny kawałek, nad którym pracowaliśmy – powstawał bardzo naturalnie. Udało nam się znaleźć idealną kombinację charakterystycznych brzmień Odesza i Golden Features. To był punkt zwrotny i inspiracja dla reszty piosenek na płycie – tak muzycy skomentowali natomiast powstanie świetnie przyjętego utworu Heart Attack. Koniecznie sprawdźcie płytę Bronson – nie zawiedziecie się.

 • Data premiery w Polsce: 7.08.2020
 • Gatunek: muzyka elektroniczna
 • Dystrybucja: Universal Music Polska
 • Cena: 70,99 zł

Czytaj także: Podcasty na Spotify biją rekordy popularności wśród polskich słuchaczy

To już wszystkie nasze propozycje z ostatnich siedmiu dni. Czekajcie na kolejne Muzyczne nowości tygodnia już w następną niedzielę. Jeśli chcecie pomóc tworzyć nam ten nowy format, dzieląc się swoimi uwagami lub proponując płyty do kolejnych odsłon zestawienia – sekcja komentarzy jest wasza.

źródło: datapremiery.pl, własne

Sprawdź najnowsze wpisy