ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Recenzja] Najważniejsze zalety rewelacyjnego Samsunga Galaxy Note8 Duos

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Recenzje

Samsung Galaxy Note8 to sztandarowy produkt Koreańczyków. Jest też rozwinięciem Samsunga Galaxy S8+. Wbrew pozorom, dodanie stylusa S Pen do flagowego urządzenia firmy nie jest jedyną nowością. Do naszej redakcji dotarła wersja Galaxy Note 8 Duos, czyli umożliwiająca pracę z dwoma kartami SIM. Już po tytule mogliście się domyślić, że to nie będzie standardowa recenzja. Dzisiaj przedstawię Wam największe zalety testowanego smartfonu. Jutro opublikuję wady urządzenia, których wbrew pozorom też się kilka znalazło.

Zestaw

Producenci niechętnie podchodzą do oferowania różnych akcesoriów razem ze smartfonem. Wolą sprzedawać je osobno. Samsung tak nie postąpił – w pudełko znajdziemy standardowe elementy jak makulaturę, kluczyk do tacki na karty SIM oraz MicroSD czy też modułową ładowarkę. Zasilacz tej ostatniej wspiera szybkie ładowanie. Jednak dodatkowo znalazło się miejsce dla świetnych słuchawek AKG z różnymi wielkościami gumek, dwóch przejściówek Micro USB – USB-C oraz USB-A – USB-C oraz wymienne końcówki do stylusa S-Pen. Niczego nie zabrakło. Firma zadbała o każdy szczegół.

Wyświetlacz

Infinity Display jest najlepszy. Po prostu. Ekran Galaxy Note8 zasłużenie wygrywa wszystkie konkurencje. Nie można w żaden sposób się do niego przyczepić. Kolory? Genialne. Jeśli ktoś uważa, że są zbyt jaskrawe to można każdy aspekt dostosować w ustawieniach. Uruchomienie filmu HDR – nawet na YouTubie – i porównanie obrazu z dowolnym urządzeniem pokazuje, że Samsung jest o kilka kroków przed konkurencją. Ostre słońce również nie robi większego wrażenia na wyświetlaczu Galaxy Note8. Smartfon ostrzega, że maksymalne ustawienia są niebezpieczne dla żywotności panelu, ale aktywując je widzimy wszystko i nie musimy się męczyć, żeby dojrzeć najdrobniejszy tekst.

Aparat

Dodanie drugiego obiektywu to nic nowego. Samsung długo zwlekał z zastosowaniem takiego zestawu. Warto było czekać. Jednak zacznijmy od aplikacji. Jest prosta i zawiera najważniejsze elementy. Do obsługi musiałem się przyzwyczaić, aby w pełni wykorzystać dostępne gesty, ale nie było to trudne zadanie.

Dodatkowy obiekty, wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, wykorzystywany jest w trybie bokeh. Samsung poszedł o krok dalej. Nie jest to nowość na skalę światową, ale możliwość dostosowywania rozmycia tła po zrobieniu zdjęcia działa świetnie. Same fotografie są bliskie doskonałej jakości w świetle dziennym. Na ekranie wydają się przejaskrawione z niepotrzebnie podbitymi barwami, ale porównywanie na komputerze tych samych ujęć z różnych urządzeń pokazuje przewagę Galaxy Note8. Szczegóły, rozpiętość tonalna i odwzorowanie barw to główne zalety. Filmy wyróżniają się błyskawicznym ustawianiem ostrości. Od kilku generacji urządzeń konkurencja nie jest w stanie dogonić Samsunga.

S Pen

Nie jestem biznesmenem, a podobno oni najczęściej korzystają z S Pena. Nigdy nie byłem fanem stylusów. Jednak dzisiaj obsługa dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych bez tego akcesorium wydaje mi się niemożliwa. Precyzja wskazywania została zdecydowanie poprawiona względem poprzednika. Dodatkowo połączenie S Pena z Bixby daje nowe możliwości – głównie rozpoznawania elementów, co również odwołuje się do precyzji. Multi Window jest już standardem w Androidzie, Oreo wprowadziło Picture in Picture, ale Samsung oferuje to wszystko już od dawna, a bez stylusa byłoby o wiele trudniej obsługiwać kilka aplikacji na raz.

Oprogramowanie

Niewiele osób lubi Bixby, ale mi przypadło do gustu. Wprawdzie musiałem przyzwyczaić się do dodatkowego przycisku, który mylił się z regulacją natężenia dźwięku. Jednak asystent Samsunga ma ogromny potencjał i nie pozostaje nic innego jak czekać na polską odsłonę. To nie jedyna zaleta Koreańczyków w zakresie oprogramowania. Dostosowanie wyświetlacza, muzyki, bezpieczny katalog, Always-on Display, wszystko możemy skonfigurować w zależności od swoich potrzeb. Fani czystego systemu mogą się zgubić. Widać, że Samsung ma swój, odmienny pomysł na Androida. Nie brakuje żadnego dodatku, który znam u konkurencji. Koreańczycy pomyśleli o wszystkim – tryb obsługi jedną ręką, ustawienia dedykowane graczom. Nawet aplikacje przystosowane do proporcji obrazu 16:9 mogą zostać przystosowane do 18,5:9. Skalowanie nie zawsze dobrze wygląda, ale ułatwia to pracę.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note8 ma najlepszy wyświetlacz na rynku. Koreańczycy mogą czuć się bezpiecznie na pozycji lidera w tym segmencie. W przypadku aparatu również postawiłbym firmę na pierwszym miejscu. S Pen jest bezkonkurencyjny tak jak Compact w przypadku Sony. Jednak pamiętajcie, że testowany smartfon ma swoje minusy i w żadnym wypadku nie jest on idealny. Sprawdźcie wady Galaxy Note8.

Sprawdź najnowsze wpisy