[Recenzja] Sony Xperia XZ1 Compact – takich smartfonów potrzebujemy!

7 minut czytania
Komentarze

Zalety

  • Wydajność
  • Oprogramowanie
  • Wykonanie
  • Akumulator

Wady

  • Aparat

Compact – ta marka kojarzy się wyłącznie z sukcesem Sony. Konkurencja nigdy nie była w stanie wydać równie dobrych urządzeń tych rozmiarów. Zawsze pomniejszone odmiany flagowych modeli były pozbawiane topowych podzespołów, podczas gdy Japończycy montowali najlepszy hardware w mniejszej obudowie oraz z mniejszym wyświetlaczem. Po Xperii X Compact, która nie została dobrze przyjęta, Sony postanowiło wrócić do korzeni. Oznacza to, że stworzyli flagowy model z krwi i kości – Xperię XZ1 – oraz mniejszy model z identycznymi podzespołami. Bazowy smartfon już testowaliśmy i jego recenzję znajdziecie pod poniższym linkiem: Klik! Tymczasem przyjrzyjmy się wersji Compact.

Zestaw

Sony nie dostarcza recenzentom zestawów, które konsumenci znajdą w sklepach. Jednak opakowania są już standardowe. Zdejmowany wierzch skrywa smartfona, pod którym znajduje się pudełko z makulaturą i kablem USB-C. Dopiero pod nim wygospodarowano miejsce na akcesoria w postaci zasilacza i słuchawek, których nasz zestaw testowy nie posiadał.

Budowa

Znany od lat design smartfonów Sony wciąż jest żywy w Xperii XZ1 Compact. Wykonanie i spasowanie stoi na wysokim poziomie. Jednak w stosunku do Xperii XZ1 nie zastosowano wyłącznie metalu. Dolna i górna krawędź są aluminiowe, na froncie postawiono na szkło, ale tył – zachodzący na boki – to tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym. W dotyku przypomina plastik, ale matowa struktura sprawia, że odciski palców nie są widoczne. Sam smartfon świetnie leży w dłoni. Nikt nie powinien mieć problemów z korzystaniem z urządzenia za pomocą jednej ręki. Nie przeszkadza w tym gruba – jak na dzisiejsze standardy – obudowa. Wszystkie klawisze fizyczne są na idealnej wysokości. Ich skok jest dobrze wyczuwalny.

Z przodu wyróżniają się duże ramki. W Compactcie nie przeszkadzają one tak bardzo jak w pełnowymiarowym modelu. Nad wyświetlaczem znajdziemy podstawowe czujniki, dobry aparat do selfie oraz diodę powiadomień. Dół zdobi maskownica głośnika. Razem z odpowiednikiem znad ekranu stanowi zestaw stereo. Dźwięk jest głośny i bardzo dobry jakościowo, ale zasłonięcie otworów w kieszeni niemal całkowicie wycisza głośniki.

Rozmieszczenie elementów na tylnej powierzchni jest charakterystyczne dla Sony. Wyróżnia się nadrukowane logo Xperia, a nad nim NFC. Na górze zlokalizowano aparat, który nie wystaje ponad obudowę. Na środku umieszczono jego osprzęt.

Na krawędziach znalazły się takie elementy jak:

  • góra: dodatkowy mikrofon i bardzo dobre gniazdo słuchawkowe;
  • dół: gniazdo USB-C i główny mikrofon;
  • lewa strona: zaślepka wysuwająca tackę na MicroSD oraz odsłaniająca dodatkową tackę na kartę SIM;
  • prawa strona: wszystkie fizyczne klawisze – regulacja natężenia dźwięku, włącznik zespolony z bardzo dobrym czytnikiem linii papilarnych (uruchamia się po kliknięciu przycisku), dwustopniowy spust aparatu.

Rozmiary Xperii XZ1 Compact to zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet tego smartfona. Fani małych modeli nie mają dużego wyboru. Jedynie Sony tworzy tego typu urządzenia, które dodatkowo są bardzo wydajne. W przypadku budowy nie można powiedzieć złego słowa. Telefon jest w pełni poprawnie zbudowany. Producent wykorzystał bardzo dobre materiały i odpowiednio rozplanował poszczególne elementy.

Specyfikacja techniczna

Sony nie szło na kompromisy przy projektowaniu Xperii XZ1 Compact. Tym sposobem specyfikacja testowanego smartfona prezentuje się następująco:

  • 4,6-calowy wyświetlacz 720p IPS LCD (70,7% zapełnienia frontu, 319 punktów na cal, Gorilla Glass 5);
  • układ Snapdragon 835;
  • GPU: Adreno 540;
  • 4 GB RAM;
  • 32 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD do 256 GB);
  • aparaty:
    • przód: 8 MPx (f/2.4, 18 mm, 1/4″, EIS);
    • tył: 19 MPx (1/2.3″, EIS, PDAF, LED);
  • akumulator o pojemności 2700 mAh;
  • certyfikat IP68, USB-C (2.0), Quick Charge 3.0, NFC, Bluetooth 5.0;
  • Android 8.0 Oreo;
  • wymiary: 129 x 64 x 9,3 mm;
  • waga: 140 g.

Najlepszy dostępny obecnie układ obliczeniowy, dużo pamięci i dobrze zapowiadające się pozostałe parametry. Compact wrócił w pełnej krasie. W stosunku do Xperii XZ1 testowany smartfon różni się wielkością wyświetlacza, aparatem do selfie oraz rozmiarem i wagą.

Wyświetlacz

Dzisiaj najpopularniejsza przekątna wyświetlacza to 5,5-cala. Oznacza to, że producenci rzadko decydują się na produkcję modeli ze znacznie mniejszymi ekranami. Sony nie poddaje się jednak temu trendowi. Panel w Xperii XZ1 Compact jest dobry. Rozdzielczość 720p jest odpowiednia – nie widać pojedynczych pikseli. Japończycy dopracowali panele LCD do tego stopnia, że jedynie HTC może się z nimi mierzyć. Jedyną wadą jest wyblakła czerń, ale tego problemu nie da się ominąć, gdy nie zdecydujemy się na technologię OLED. Wyświetlacz zastosowany w Xperii XZ1 Compact  jest jasny. W porównaniu do Galaxy Note8 widać różnicę, ale nawet w słoneczny dzień nie miałem problem z odczytaniem prezentowanych informacji.

Sony

Akumulator

Odmiany Compact w porównaniu do bazowych modeli wyróżniały się mniejszym wyświetlaczem oraz akumulatorem. W przypadku serii Xperia XZ1 zmalał jedynie ekran. Akumulator wciąż cechuje się pojemnością 2700 mAh, co w podstawowym smartfonie było wystarczającym wynikiem. Tym sposobem Compact wytrzymuje bardzo długo na jednym ładowaniu. Jest to najlepszy, flagowy smartfon tego roku pod względem wytrzymałości baterii. Bez problemu mogłem korzystać z Xperii przez 1,5 dnia. W łagodnym scenariuszu testów najbardziej prądożernym procesem był YouTube. Do tego należy dodać przeglądanie stron internetowych za pomocą Chrome’a, kilka połączeń telefonicznych i przeglądanie portali społecznościowych (Facebook, Twitter). Wyświetlacz pracował przez około 9 godzin. Bardziej wymagające zadania (gry typu Micro Machines, CATS, Real Racing 3) sprawiły, że Sony potrzebowało zewnętrznego zasilania po 4 godzinach.

Ładowanie za pomocą dołączonego do zestawu testowego zasilacza (5 V, 1,5 A) trwało 2,5 godziny. Jednak szybka ładowarka, wspierająca technologię Quick Charge 3.0, skraca ten czas do godziny i kilkunastu minut. Należy pamiętać, że Sony zaprogramowało system tak, aby ostatnie 10% regenerowało się możliwie najwolniej. Ma to na celu wydłużenie żywotności akumulatora.

Aparat

Aplikacja aparatu powinna być znana wszystkim użytkownikom smartfonów Sony. Jest bardzo prosta w obsłudze i została wyposażona we wszystkie popularne funkcje. Automatyczne tryby działają dobrze, ale nie zabrakło też ustawień manualnych i dedykowanych efektów, np.: AR.

Jakość zdjęć jest dobra, ale Sony z pewnością daleko do czołówki. Charakterystyczne załamanie poziomych elementów, szumy czy przeciętny tryb HDR to największe problemy zdjęć oraz nagrań. Możliwość zapisywania filmów w 960 klatkach na sekundę robi wrażenie, ale wymaga dużej ilości światła.

Oprogramowanie i wydajność

Android 8.0 Oreo zaskoczył zgromadzonych na konferencji Sony podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie. Działa on bardzo dobrze i został okraszony doskonale znaną nakładką Japończyków. Dodatki z zakresu audio, wyświetlacza czy też gestów działają świetnie. Podobnie jak Kreator 3D, ale ponownie trzeba zaznaczyć, że nie obejdzie się bez dużej ilości światła.

Oprogramowanie Xperii XZ1 Compact pracuje bez zająknięcia. Jest to flagowy smartfon, więc nie ma prawa, aby pojawiały się zwolnienia czy też niepożądane zamknięcia aplikacji. Nie znajdziemy żadnego programu, który mógłby sprawić, że testowany smartfon odmówi posłuszeństwa.

Sony Xperia XZ1 Compact – recenzja Android.com.pl
Infogram

Im wyższy wynik, tym lepszy.

Podsumowanie

Xperia XZ1 Compact to bezapelacyjnie najlepszy smartfon w swojej klasie. Jest bezkonkurencyjny -szukając wydajnego urządzenia z małym wyświetlaczem nie ma dużego wyboru. Oficjalnej ceny na wolnym rynku nie poznaliśmy, ale możemy się przygotować na koszt wynoszący około 2500 złotych. Oczywiście smartfon Sony nie jest pozbawiony wad. Japończycy powinni przede wszystkim popracować nad sterownikami aparatu. Wiemy, że design ma się zmienić, więc druga najczęściej wymieniana wada powinna zostać naprawiona. Pozostaje mieć nadzieję, że nieprędko pożęgnamy się z marką Compact.

7,8/10
  • Zestaw 7
  • Budowa 7
  • Specyfikacja techniczna 8
  • Wyświetlacz 7
  • Aparat 6
  • Akumulator 9
  • Oprogramowanie 9
  • Wydajność 9

Motyw