[Recenzja] Nubia Z17 mini – elegancki smartfon z przyzwoitymi parametrami

Łukasz Pająk Recenzje 2017-09-11

Plusy

 • Wykonanie
 • Stosunek jakości do ceny
 • Wydajność

Minusy

 • Aparat

Swego czasu ZTE stworzyło markę Nubia. Miała ona jedno zadanie – pokazać Chińczyków od lepszej strony w czasach, gdy urządzenia z Państwa Środka nie były jeszcze tak popularne i kojarzyły się z tanimi oraz słabymi modelami. Dzisiaj nie możemy wyobrazić sobie rynku bez takich producentów jak Xiaomi, OnePlus i innych, ale czy możemy bez submarki ZTE? Postanowiliśmy sprawdzić jeden z ich najnowszych modeli. Zapraszam Was do recenzji Nubii Z17 mini.

 

Zestaw

Testowany smartfon sprzedawany jest w pudełku o standardowej bryle i z klasycznym sposobem otwierania. Jednak elegancji dodają mu czerwone elementy, delikatnie błyszczące w zależności od kąta padania światła. W środku opakowania ulokowano smartfona, pod którym kryje się makulatura, kluczyk do tacki na karty SIM i MicroSD oraz modułowa ładowarka. Ta nie wykorzystuje żadnej technologii, która mogłaby przyspieszyć regenerację ogniwa, a sam zasilacz legitymuje się mocą 7,5 W (5 V, 1,5 A).

 

Budowa

Producenci już wiedzą, że klienci doceniają jakość wykonania smartfonów i Nubia jest tego najlepszym przykładem. Firma stawia na klasyczne wzornictwo, ale z delikatnymi akcentami, które wyróżniają ich modele na tle konkurencji. W tym wypadku są to czerwone obramowania czy też sama forma diody powiadomień, o której za chwilę. Testowany smartfon został wykonany z aluminium i szkła. Metal w dotyku przypomina tworzywo sztuczne, ale to kwestia lakierowania. Spasowanie stoi na najwyższym poziomie, czyli nic nie trzeszczy i nie skrzypi. Fizyczne klawisze stawiają odpowiedni opór oraz nie ma żadnych problemów ze zlokalizowaniem ich pod palcem.

Przód to oczywiście tafla szkła, pod którą kryje się wyświetlacz otoczony cienkimi, acz widocznymi, czarnymi ramkami. Główne obramowanie oddzielające ekran od krawędzi nie jest najgrubsze, więc nie miałem żadnych problemów korzystając ze smatfona przy użyciu jednej dłoni. Nad ekranem znajduje się dobry głośnik do rozmów. Wokół niego ulokowano czujniki i przeciętny aparat. Ciekawie się robi, gdy spojrzymy pod wyświetlacz na dotykowe przyciski funkcyjne. Środkowy, „Home”, pełni rolę diody powiadomień za sprawą czerwonego okręgu, który możemy w szerokim stopniu konfigurować z poziomu ustawień systemu. Boczne klawisze również są podświetlane, ale przez delikatne kropki, które są praktycznie w ogóle niewidoczne w słoneczny dzień, a w nocy nie drażnią oczu.

Aluminiowy tył, przeszyty dwoma paskami antenowymi, wyróżnia się nadrukowanym logiem marki oraz dobrym czytnikiem linii papilarnych. Nie miałem problemów z odblokowywaniem urządzenia za jego pomocą, aczkolwiek prędkość rozpoznawania moich palców mogłaby być nieco większa. Na górze pojawił się podwójny aparat z czerwoną obwódką, któremu towarzyszy dioda doświetlająca.

Poszczególne krawędzie skrywają:

 • lewa strona: tacka na karty SIM i MicroSD;
 • prawa strona: fizyczna klawisze;
 • góra: dodatkowy mikrofon i dobrej jakości gniazdo słuchawkowe;
 • dół: główny mikrofon, złącze USB-C i przeciętny głośnik.

Nubia Z17 mini to w pełni poprawnie zbudowany smartfon. Wykonany z dobrych materiałów, wygodnie leżący w dłoni i odpowiednio rozplanowany. Charakterystyczne, czerwone elementy dodają uroku, ale firma mogła pomyśleć o lepszym głośniku, który jako jedyny odstaje jakością od pozostałych elementów.

 

Specyfikacja techniczna

Nubia Z17 mini jest topowym smartfonem, będącym mniejszą i słabszą odmianą flagowego modelu firmy. Ma to oczywiście odwzorowanie w cenie, która wynosi około 1500 złotych. Wydając taką kwotę, otrzymamy smartfona następującą specyfikację techniczną:

 • 5,2-calowy wyświetlacz FullHD LTPS IPS LCD (70,1% wypełnienia frontu, 424 punkty na cal, Gorilla Glass nieznanej wersji);
 • układ Snapdragon 652;
 • GPU: Adreno 510;
 • 4 GB RAM;
 • 64 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD do 256 GB);
 • aparaty:
  • przód: 16 MPx (f/2.0);
  • tył: 2x 13 MPx (f/2.2, PDAF, 1/3″);
 • akumulator o pojemności 2950 mAh;
 • USB-C, NFC, dźwięk DTS, czytnik linii papilarnych, Dual SIM (stand-by);
 • Android 6.0.1 Marshmallow (Nubia UI 4.0);
 • wymiary: 146,7 x 72,5 x 7,5 mm;
 • waga: 155 g.

Patrząc na powyższe dane, można jedynie wytknąć już starą, gdyż dwuletnią wersję Androida. Oczywiście niektórzy mogliby oczekiwać większej pojemności akumulatora, ale doskonale wiemy, że „cyferki” to nie wszystko.

 

Wyświetlacz

W dobie dominujących pod względem rozwoju technologii paneli OLED i ich pochodnych, stosowanie wyświetlaczy IPS LCD wciąż jest popularne. W przypadku ekranu Nubii Z17 mini ciężko znaleźć poważną wadę. Obraz jest ostry, wyraźny, a kolory odpowiednio prezentowane. Oczywiście czerń jest podświetlana, więc sprawia wrażenie szarej. To jedyna, acz spodziewana wada.

Poziomy jasności powinny być bardziej rozpięte względem siebie. W słoneczne dni maksymalne ustawienie może być niewystarczające, ale w nocy nasze oczy nie powinny odczuwać dyskomfortu.

 

Akumulator

Producenci od pewnego czasu starają się pokazywać konsumentom, że liczą się z ich wymogami odnośnie akumulatorów. Pojemność ogniwa testowanej Nubii, wynosząca 2950 mAh, nie robi wrażenia. Mimo wszystko jesteśmy w stanie przetrwać dzień bez ładowarki. Niestety tylko w przypadku optymistycznego scenariusza, gdyż odpadają wszelkie gry i wymagające procesy oraz filmy na YouTubie. W tym czasie ekran może być włączony przez około 5 godzin bez przerwy. Dodanie do codziennych czynności wspomnianych gier sprawia, że po niecałych 3 godzinach rozrywki będziemy zmuszeni szukać ładowarki.

Jeśli spojrzymy na moc zasilacza dostarczonego w zestawie, okaże się, że nie jest najwyższych lotów – 7,5 W. To oznacza, że pełne ładowanie akumulatora trwa około 2,5 godziny.

 

Aparat

Nubia

Nubia Z17 mini może pochwalić się rozbudowaną, aczkolwiek prostą w obsłudze aplikacją aparatu. Posiada ona wiele, modnych dzisiaj trybów takich jak manualny, rozmycie tła, czarno-biały obraz i wiele innych. Wszystkie znajdziecie na poniższych zrzutach ekranu:

Niestety rezultaty po użyciu tego programu są mierne. Tryb „bokeh” umożliwia ustawienie stopnia rozmycia tła, ale jest to robione tak niedokładnie, że ciężko mówić o ładnym zdjęciu. Sama ich jakość pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak same filmy.

 

Oprogramowanie i wydajność

Android Marshmallow jest dobrym systemem, ale ma już swoje lata. Na szczęście skutecznie maskuje to nakładka Nubia UI 4.0, która jest typowa dla tego producenta. Dodatków jest od groma i już sam wykonywanie zrzutów ekranu jest bardzo rozbudowane. Możliwość przełączania aplikacji przesunięciem palca też jest ciekawym rozwiązaniem, podobnie jak wiele innych tego typu gestów. Niektórych może zaboleć brak listy aplikacji, ale jest to problem, który bez większego wysiłku można rozwiązać poprzez instalację innego launchera. Jak zobaczycie na poniższych zrzutach ekranu, dodatkowych funkcji oraz rozwiązań jest naprawdę dużo i wszystkie działają poprawnie.

Sam system też działa dobrze, chociaż po specyfikacji jaką oferuje testowany smartfon spodziewałem się większej sprawności. Być może to kwestia zbyt długich i częstych animacji, gdyż czuć, że smartfon nie męczy się należy jedynie poczekać na załadowanie odpowiedniego efektu graficznego. Tym bardziej, że wymagające procesy nie robią większego wrażenia na Nubii Z17 mini, co też potwierdzają testy wydajnościowe:

Nubia Z17 mini – recenzja Android.com.pl
Infogram

Im więcej punktów, tym lepiej. Smartfon również zyskałby dużo więcej życia, gdyby producent zastosował szybsze kości pamięci, ale to jeszcze nie ta klasa urządzeń, więc nie można wybrzydzać.

 

Podsumowanie

Nubia Z17 mini jestdobrym smartfonem. Producent zadbał o staranne i eleganckie wykonanie oraz zastosował wydajne podzespoły. Niestety, nie obyło się bez błędów Największym jest aparat, który zapowiadał się ciekawie, ale można go określić co najwyżej przeciętnym. Mimo wszystko w cenie około 1500 złotych jest to dobra propozycja dla osób, które szukają oryginalnego urządzenia, a Nubia taka właśnie jest.

Oceniamy poszczególne elementy:

 • Zestaw 7
 • Budowa 8
 • Specyfikacja techniczna 8
 • Wyświetlacz 7
 • Akumulator 7
 • Aparat 6
 • Oprogramowanie 7
 • Wydajność 8
Ocena Android.com.pl Ogólna ocena Android.com.pl: 7.3

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.

Sprawdź najnowsze recenzje