[Pierwsze wrażenia] Sony Xperia XZ1 – nie tylko Oreo zachęca do kupna

Łukasz Pająk Polecane 2017-09-04

Sony do Berlina przywiozło trzy modele: Xperię XZ1, Xperię XZ1 Compact oraz Xperię XA1 Plus. Ten ostatni zaskoczył nas z tego względu, że nie pojawiał się wcześniej w plotkach, z kolei pozostałą dwójkę poznaliśmy na wiele sposobów. To jednak nie oznacza, że nie są to ciekawe urządzenia, chociaż można mieć, co do tego pewne obiekcje. Moja pierwsza myśl odnośnie Xperii XZ1? Wygląda ciekawie, ale co z Xperią XZ Premium? Postanowiłem to sprawdzić i tak też do moich rąk trafił dzisiaj najlepszy z zaprezentowanych na targach IFA smartfon od Japończyków.

Pierwsze wrażenie po wyjęciu urządzenia z pudełka to fakt, że nareszcie czuć metal. Żadne szkło, tworzywa sztuczne, po prostu aluminium. Świadczą o tym również charakterystyczne „okna na świat” dla anten na bocznych krawędziach czy też odpowiednia luka dla modułu NFC. Mimo wszystko drastycznych zmian w designie nie ujrzymy – w końcu to Sony. Wciąż wiele osób może narzekać na niewykorzystane miejsce nad oraz pod ekranem, na nudną, kanciastą bryłę czy też… każdy może sobie w tym momencie dopowiedzieć, co nie lubi w japońskich smartfonach. Z drugiej strony sporo tych – teoretycznie – wad ma też swoje zalety. Design jest niewątpliwie elegancki i jeśli raz się spodobał to cały czas będzie się podobać. Dużo miejsca wokół wyświetlacza to pewniejszy chwyt, ale to też niewątpliwie kwestia gustu, więc przejdźmy dalej.

Android 8.0 Oreo i tak dużych zmian w systemie od Sony dawno nie widziałem. Oczywiście w głównej mierze wiążą się one z samym przemodelowaniem poszczególnych sekcji przez Google. Oznacza to też, że podobnie jak w przypadku designu, tak i teraz fani marki bez problemu się odnajdą. Jednak będą się oni mogli też zmierzyć z aplikacją „Kreator 3D”, będącą swego rodzaju wstępem do projektu Tango, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Przez kilka minut sprawdzania poszczególnych możliwości, widać potencjał i oby został on wykorzystany. Podobnie wygląda sytuacja z aparatem i trybem nagrywania filmów w 960 klatkach na sekundę. W tym wypadku drastycznych poprawek względem Xperii XZ Premium nie widać, ale jednak obraz jest jaśniejszy i nie rzucają się już w oczy szumy.

Mam pewne obawy, co do akumulatora i głośników, ale w tych kwestiach jeszcze jednoznacznej opinii wydać nie mogę. Tym sposobem jestem ciekawy, co Was interesuje w tym smartfonie? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę podczas testów? Recenzja tradycyjnie zostanie opublikowana w ciągu dwóch tygodni, przez które aktywnie będę korzystał z flagowej propozycji Sony i jeśli pojawi się odpowiednio duże zainteresowanie to przygotuję również porównanie z Xperią XZ Premium, która zaciekawiła Was pół roku temu. • F4YD

  Do poprawy aparat i zagospodarowanie przestrzeni. Nakładka ujdzie choć lekkie odświeżenie by się przydało. Tipy dla Sony 😀

 • ElektronicznyFan

  Jak będziesz miał czas i ochotę to proszę zrób jak najbardziej porównanie z Xz Premium. Ja jestem ciekawy czy dostanie też ten kreator 3D z aktualizacją, bo przecież hardware to samo. No i fajnie że wrócili do metalu. Co do baterii to ja jestem bardzo zadowolony w Premium i podejrzewam, że w XZ1 będzie gorzej, szkoda.

 • Shanduur

  Proszę, dodaj w recenzji screeny SoTu na full LTE I ~60% jasności ❤

  • Łukasz Pająk

   Jasność zawsze mam na auto. Nie jestem w stanie cały czas pracować na 60% jasności, ale SOT podam – nie wiem, czy ze screenami, bo często po prostu nie zauważam odpowiedniego momentu.

 • myprecious27

  Ach te bezele.

 • Bart

  Kupię następce tej samej wielkości, ale z ekranem >5,5 cala.

  • teges

   A na co ci tyle prądożernego ekranu?

   • Łukasz Pająk

    Bo woli mieć 5,5-calowy ekran?

    • teges

     Wolenie to jedno, ale argumenty drugie. Zawsze tylko słyszę, że ktoś taki woli, ale nie poda żadnych argumentów. Rozumiem, że ktoś może mieć słaby wzrok, ale to nigdy nie pada (nigdy nie słyszałem) z ust zwolenników ekranów >5″.

     • Łukasz Pająk

      Nie wiem po co Ci argumenty? Ktoś woli duże wyświetlacze, inni małe i w tym wypadku nie powinno padać w ogóle pytanie: „dlaczego?”. Ja wolę wyświetlacze >6-calowe, ale są jednak dla mnie za duże jako całe urządzenia, a na Galaxy S8/Note8 po prostu szkoda mi jednak pieniędzy. Czemu lubię takie wyświetlacze? Multitasking, ogólnie rozumiana praca, większy obszar roboczy, lepsza czytelność stron internetowych, nawigacji i przede wszystkim wygodniej ogląda się filmy na YouTubie.

   • Bart

    By miec wieksza przestrzen robocza, bo 5,2 cala to malo. Mialem Z2, mam Z5 i nie mam nic do Sony oprocz ratio ekran/wielkosc telefonu.

    • teges

     Mam 5,2″, a miałem poprzednio 4″ i nie uważam by czegoś mi ubyło poza wygodą użytkowania. Wszystko było mniejsze i tyle, a wzrok mam dobry i nie potrzebuję ogromnego interface’u.
     Nowa Compact wpisuje się w moje oczekiwania i zastanawiam się nad jej zakupem.

     • Łukasz Pająk

      Po XZ1 powinniśmy zająć się Compactem 🙂

     • Bart

      Jeden lubi samochody różowe, a drugi szybkie. Ja mam firmowe 4,0 i nie trafiam palcem w literki. Zdecydowanie wole wieksze wyswietlacze i czekam na Sony wielkosci XZ1 z wiekszym ekranem, bo to dla mnie wieksza wygoda.

     • Michał Piotr Dzienisiewicz

      Możesz zawsze zmniejszyć DPI – w ten sposób na Galaxy S6 mam powierzchnię roboczą zbliżoną do iPhone’a 6 Plus. Na 4″ byłoby to za małe, na 5″ jest spoko.

     • teges

      Tylko nie każdy telefon, to posiada, a w przypadku ekranowego paska nawigacji oddalają się przyciski od siebie. Nie mogę dużo zmniejszyć dpi przez tą wadę.

  • Piotr Zet

   No to jest XZ Premium

 • Serim

  A jaką klawiaturę dali SwiftKey czy standardową Sony z do z5 (z miała już sk)

  • Łukasz Pająk

   Swiftkey.

   • Serim

    Możesz pokazać ekskluzywny specjalnie dla Sony schemat kolorystyczny

    • Łukasz Pająk

     Pokażę w recenzji 🙂x