ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Recenzja] SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 – wydajny pendrive z wtyczką microUSB

Autor: Adrian Celej Kategoria: Recenzje

Zalety

  • Wydajność
  • Cena
  • Wtyczka microUSB

Wady

  • Lekko rysująca się obudowa

Standard USB OTG z założenia miał pozwalać, na podłączenie akcesoriów USB do urządzeń mobilnych. Android wspiera ten standard od wydania Honeycomb, jednak nadal niewielu miało okazję go wykorzystać. Producenci smartfonów nadal o nim zapominają, na rynku brakuje akcesoriów, mimo wszystko takowe powstają. Tym razem miałem okazję przetestować pendrive od SanDiska z wtyczką microUSB.

Budowa

Korpus testowanego pendrive’a zbudowany jest z jednego kawałka plastiku, dzięki czemu nie mam obaw o rozpadnięcie się urządzenia. Lewa połowa (ta z tradycyjną wtyczką USB) została wzbogacona o matowy wzorek, druga część jest błyszcząca. Niestety, błyszczący plastik lekko zbiera rysy i odciski palców. Po środku został umieszczony metalowy haczyk. Nie jest mi znane jego przeznaczenie, prawdopodobnie służy on jako mocowanie do np. smyczy. Na jednym z boków znajduje się mały guziczek, przesunięcie go w lewo lub w prawo powoduje wysunięcie odpowiedniej wtyczki – USB lub microUSB. Po wysunięciu pozycja wtyczki jest blokowana, dzięki czemu nie może się sama schować przy próbie podłączenia pendrive do innego urządzenia. Zalecałbym ostrożne obchodzenie się z wtyczką microUSB, z doświadczenia wiem, że te bardzo łatwo złamać. Z oczywistych względów nie sprawdzałem fizycznej wytrzymałości testowanego pendrive’a.

Wydajność

Według producenta pendrive podczas odczytu danych jest w stanie osiągnąć 150 MB/s. Wyjątkiem jest wariant o pojemności 16 GB, gdzie możemy liczyć na 130 MB/s. Jest to możliwe, ponieważ nośnik korzysta ze standardu USB 3.0. Producent nie podaje żadnych informacji, na temat osiąganego transferu podczas zapisu danych. Postanowiłem przeprowadzić własne testy. W tym celu użyłem programów ATTO Disk Benchmark, HD Tune oraz narzędzia Dyski wbudowanego w Ubuntu.

Nie da się ukryć, że odczyt jest nawet o 10-15 MB/s szybszy od gwarantowanego przez producenta. Z kolei zapis to około 70 MB/s, co również jest przyzwoitą wartością.

Współpraca ze smartfonami

Pendrive został wyposażony w drugą wtyczkę microUSB, dzięki czemu możemy go podłączyć do telefonu lub tabletu. Jest tylko jeden haczyk – smartfon musi wspierać standard USB OTG. Bywa z tym różnie, obecnie producenci coraz częściej wprowadzają go do specyfikacji swoich urządzeń. Czy to ma sens? Jak najbardziej. Przenoszenie danych między smartfonami jest dość problematyczne. Często pojawiają się problemy ze sterownikami, czy brakiem komputera w pobliżu. Tymczasem wystarczy nam tego typu pendrive i kilka stuknięć w ekran. To świetne rozwiązanie w przypadku kopiowania dużych ilości danych, jak zdjęcia, filmy czy muzyka. Raczej trudno jest znaleźć szybsze rozwiązanie, do przeniesienia danych pomiędzy dwoma telefonami. Innym istotnym zastosowaniem mogą być backupy danych. W przypadku tak wydajnego urządzenia nie będzie to długo trwało, a bezpieczeństwo danych jest bezcenne.

Podsumowanie

SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 to solidny pendrive, który ułatwi przenoszenie danych między telefonami. Wykonanie stoi na dobrym poziomie, oferowana wydajność stawia opisywane urządzenie w górnej półce. Cena wynosząca około 100 zł za wariant 64 GB jest na poziomie konkurencyjnych nośników bez wtyczki microUSB.

  • Wydajność 10
  • Wykonanie 8
  • Cena 9
9.0/10

Sprawdź najnowsze wpisy