Android Wear VS Tizen – obszerne wrażenia z użytkowania. Który system na smartwatche jest lepszy?

mm Adam Lulek Recenzje 2016-12-17

android-wear-vs-tizen800

 
Smartwatche to urządzenia, które nie przyjęły się na rynku tak dobrze jak smartfony. Wiele osób sądzi, że im taki sprzęt nie jest potrzebny. Inteligentne zegarki nie oferują bowiem „super dodatkowych” funkcji w zestawieniu z telefonami. Nie są one tak przydatne jak smartfony.
 
Być może, za ich umiarkowanym przyjęciem przez klientów stoją oprócz hardware’u także systemy operacyjne, które dopiero raczkują. Najpopularniejsze z nich to watchOS, Android Wear oraz Tizen. Tym dwóm ostatnim chciałbym się przyjrzeć w tym wpisie, z uwagi na to, że korzystałem z obydwu przez dłuższy czas.
 
Android Wear zagościł na moim nadgarstku rok temu, gdy stałem się posiadaczem Huawei Watcha. Z Tizenem bawię się od kilku tygodni z uwagi na to, że noszę obecnie na nadgarstku Geara S3, którego recenzję możecie przeczytać TUTAJ. We wpisie postaram się podać zalety i wady obydwu systemów oraz przede wszystkim obszary, w których jeden góruje nad drugim.
 
Przewaga Android Wear nad Tizenem:
 
1. Dyktowanie tekstu
 
Największym plusem użytkowania smartwatcha z Android Wearem, jest z pewnością zamiana mowy na tekst. Ceniłem sobie wydawanie komendy „Ok, Google” i następnie np. „Zadzwoń do” albo „Wyślij SMS do” i podyktowanie treści. Jest to wspaniała funkcja, która przydaje się, gdy mamy zajęte ręce albo zwyczajnie nie możemy w danej chwili wyjąć telefonu z kieszeni. Brakuje mi tego w Tizenie, gdzie S Voice i obsługa głosowa nie działa w języku polskim…
 
2. Google Now
 
Android Wear jest w pełni zintegrowany z Google Now. Jeżeli macie włączoną tę aplikację na smartfonie, to większość kart będzie Wam się automatycznie wyświetlała na smartwatchu. Przykładowo, wystarczy, że pójdę do pracy – po krótkim czasie, na zegarku pojawia mi się przystanek autobusowy wraz z liniami i godzinami odjazdów. Widzę też jak szybko dojadę samochodem np. na dworzec lub do domu, a to wszystko bez potrzeby patrzenia na telefon. Niestety Tizen nie ma możliwości integracji z Google.
 
3. Aplikacje
 
W Android Wear znajdziemy wiele aplikacji do ściągnięcia. Oczywiście słowo „wiele” trzeba odnieść do realiów smartwatchy. Co prawda jakość tych programów pozostawia wiele do życzenia, jednak lepszy taki wybór niż znikomy jak w Tizenie.
 
Remis – Android Wear vs Tizen – 1:1
 
1. Tarcze zegarka
 
Wybór odpowiedniego odmierzacza czasu na ekran główny zegarka to chyba jedna z podstawowych funkcji każdego systemu. Te preinstalowane w Tizenie pod względem jakości stoją na bardzo wysokim pozimie, w Android Wear – bywa z nimi różnie w zależności od producenta zegarka. W obydwu systemach możemy oczywiście ściągnąć ich więcej – Android Wear ma przewagę pod tym względem.
 
Huawei Watch faces

1-tarcze-gear-s3
 
2. Programy na smartfon
 
Zarówno Tizen jak i Android Wear muszą się synchronizować z odpowiednimi programami na smartfonach. Zarówno Android Wear i Samsung Gear na smartfony pozostawiają wiele do życzenia. W obydwu programach mamy możliwość ustawienia tarczy zegarka z poziomu telefonu oraz modyfikacji innych opcji urządzenia. Jeżeli chodzi o przydatne funkcje, to ich liczba lepiej prezentuje się w aplikacji Samsung Gear. Bez komentarza pozostawię ich płynność działania, aczkolwiek Android Wear wypada tu trochę lepiej. Deweloperzy powinni się jednak bardziej postarać…
 
android-wear-app

8-aplikacja-gear-s3
 
3. Rozmowy głosowe
 
Obydwa systemy umożliwiają odbierania połączeń. Ponadto z poziomu zegarka możemy zadzwonić do wybranej osoby. Zarówno na Tizenie i Android Wearze odbywało się to w sposób bezproblemowy i godny pochwały. Oczywiście zegarek musi być wyposażony w głośnik i mikrofon, aby ta funkcja była użyteczna.
 
Przewaga Tizena nad Android Wearem
 
1. Estetyka
 
Android Wear wygląda po prostu koszmarnie! W systemie tym dominuje kolor biały. Czcionki są nienowoczesne, a całość prezentuje się jakby było projektowane przez licealistę na informatyce! Tizen z kolei zachwyca oko czarną barwą i kolorowymi ikonami. System ten jest minimalistyczny i prezentuje się bardzo schludnie i estetycznie. Jedno z wielu porównań na obrazkach poniżej.
 
android-wear

5-spis-aplikacji
 
2. Płynność działania
 
Bardzo dużym minusem zielonego robota na zegarki jest jego płynność działania. Testowany był przeze mnie na Huawei Watch’u, który posiada jak na smartwatch bardzo przyzwoite parametry, a jednak cały czas się ciął i łapał lagi. Radość z użytkowania – żadna, a wręcz można mówić o irytacji. Tizen z kolei śmiga jak zwariowany. Ani razu nie dostał zadyszki. Korzystanie z niego to sama przyjemność! W dodatku nawigowanie jest intuicyjne i szybkie, czego nie można powiedzieć o konkurencie.
 
3. Klawiatura
 
Być może dla niektórych jest to zbędny bajer – no bo jak można pisać na zegarku? Też tak myślałem, a jednak można i to bardzo sprawnie! Samsung umożliwił taką opcję, wspartą podpowiedziami słów i słownikiem T9 i wyszło z tego naprawdę niezłe narzędzie. W Android Wearze póki co nie uświadczymy takiej funkcji, jednak prawdopodobnie pojawi się ona w drugiej odsłonie systemu.
 
4. Aktywność fizyczna
 
Monitorowanie aktywności fizycznej zależy nie tylko od systemu, ale także od specyfikacji zegarka. Dlatego w tym wypadku skupię się nad funkcjonalnością i estetyką S Health vs Google Fit. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie ta pierwsza, ponieważ na smartwatchu wygląda schludnie i pokazuje wszystkie interesujące nas dane w formie miłych dla oka diagramów. Wśród nich znajdziemy pomiar kroków, ilość spalonych kalorii, liczbę pięter, które pokonaliśmy itp. Ponadto mamy możliwość ustawienia widżetu w systemie.
 
google-fit

3-s-health-gear-s3
 
5. Ustawienia
 
Liczba opcji dostępnych w Tizenie zdecydowanie przewyższa te, które możemy ustawić w Android Wear. Przykładowo przesuwając palcem w dół mamy dostęp do szybkim skrótów ustawień. Ponadto wiele opcji dostępnych jest z poziomu zegarka, a nie tylko z telefonu jak w przypadku Android Wear. Dodatkowo możemy ustawić czcionki, styl wyświetlanego menu, bezpieczeństwo czy tryb oszczędzania energii.
 
ustawienia

7-ustawienia-gear-s3
 
6. Energooszczędność
 
Wydaje mi się, że Tizen jest bardziej energooszczędny niż Android Wear. Po pierwsze dominują w nim barwy czarne, a nie białe. Po drugie osiąga znacznie lepszy czas działania na Gear S3 niż Android Wear na Huawei Watch. Wiem, że mamy tu do czynienia z różnicą w pojemności baterii. Jednak nie jest ona tak duża, a czas działania jest znacznie dłuższy w przypadku Tizena.
 
Podsumowanie
 
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, skłaniam się bardziej ku Tizenowi. Przemawia za nim przede wszystkim estetyka i płynność nawigowania. W moim przekonaniu deweloper powinien najpierw zadbać, aby system działał, a w następnej kolejności dodawać do niego „bajery”. W Android Wearze zrobiono na odwrót. Zawiera on w sobie kilka ciekawych funkcji, jednak jako system laguje i zacina się, co go skreśla w moich oczach. • Teth

  Być może wiele osób twierdzi, że smartwatche nie są im potrzebne, ponieważ nie mieli wcześniej smartwatcha albo po prostu nie mieli dobrego smartwatcha 😉
  Kto raz spróbuje…

 • Daniel Potyka

  To jakim cudem na tizenenie gear s3 miałem ostatnio powiadomienie jak bylem w restauracji o trasie i czasie do domu

  • Nie mam pojęcia…. Ja takich powiadomień nie otrzymuję na moim Gear S3, a mam włączone Google Now na telefonie…

   • Dawid Biel

    Przecież to może zależeć od ustawień Google Now czy chcesz przez Google Now otrzymywać takie informacje czy nie. To jest wszystko konfigurowalne w aplikacji Google. I ta aplikacja wysyła normalne powiadomienia które z kolei mogą być wyświetlane przez zegarek nie ważne czy zegarek jest na Androidzie Wear czy na Tizenie bo są to powiadomienia jak każde inne powiadomienie.

 • lucjan jurczyk

  Za 400 zł.kupiłem zgpax s8,nie ma krokomierza bo i po co ale włożyłem kartę t-mobile/tandem/ i mam drugiego smartfona i ma:mikrofon.głośnik i aparat a baterię można nie ładować 3 dni.

  • Dawid Biel

   Tylko tak naprawdę po co Ci drugi telefon w zegarku? Ja kupiłem zegarek z Android Wear bo ma to, czczego potrzebuję a mianowicie nawigacja bez wyciągania telefonu z kieszeni, błyskawicznie czytanie SMSów i odpowiadanie na nie głosowo bez wyciągania telefonu, dzwonienie do kogoś za pomocą głosowego polecenia do zegarka (wtedy połączenie słyszę w sluchawkach bluetooth), błyskawiczne głosowe wyszukiwanie informacji w internecie i wyświetlenie ich na zegarku. Ważna jest również że zegarek mam wodoodporny także jest odporny na praktyczne codzienne używanie. Niestety najtańsze zegarki bez Android Wear mimo że oferują dużo funkcji no to te funkcje są albo mało użyteczne albo są na zasadzie napchać wszystko ale kiepskie. Android Wear natomiast koncentruje się na ułatwianiu korzystania z telefonu (jest naręcznym bezprzewodowym interfejsem telefonu) a nie na tworzeniu drugiego marnego telefonu w zegarku.

 • Dawid Biel

  Jeśli ktoś potrzebuje użytecznego narzędzia to zdecydowanie Android Wear, szczególnie polecam Sony SmartWatch 3, zaś Tizen to chyba bardziej dla tych co preferują koncentrować się na subiektywnej „ładności” (choć dla mnie Tizen jest utrzymany w konwencji odpustowej a nie jak Adroid Wear w minimalistycznej, czytejnej formie „Material”) oraz na funkcjach moim zdaniem przereklamowanych, nie mających większego sensu – mam tu na myśli spuszczanie się nad śledzeniem ile się kalorii spaliło według zegarka.
  Od prawie roku używam Sony SmartWatch 3 z Android Wear i muszę powiedzieć że to genialne narzędzie ale dla osób które naprawdę potrzebują narzędzia usprawniającego korzystanie z telefonu. Tizen kojarzy mi się z zabawkami kupowanymi bardziej dla wyglądu przez osoby nawet nieświadome jak wykorzystać potencjał Android Wear i ogólnie potencjał takiego zegarka.

  • Flynn

   Miałem Sony SmartWatch 3, działał mi na nerwy, kiepski wyświetlacz, logował, bateria bardzo słaba, interfejs to masakra, jego jedyna zaleta to wbudowany GPS.

   • Dawid Biel

    1. Kiepski wyświetlacz? Widzisz to kwestia wyboru czy chcesz mieć przesycony kolorami niepraktyczny wyświetlacz AMOLED jak w produktach Samsunga, czy może chcesz mieć wyświetlacz TRANSFLECTIVE z mało nasyconymi kolorami ale za to niewymagający żadnego podświetlenia w momencie gdy świeci na niego zewnętrzne źródło światła. Ja zdecydowanie wybieram ten drugi wyświetlacz ponieważ tak jest praktycznie i nie zależy mi na szpanowaniu bardzo nasyconymi kolorami wyświetlacza w zegarku.
    2. Lagował? Smartwatch 3 posiada taki sam procesor snapdragon jak inne do tej pory produkowane zegarki z Androidem a także posiada 512 Gb Ramu oraz 4 GB pamięci wewnętrznej czyli parametrami nie odbiega od obecnie produkowanych. Być może masz na myśli to że animacje w Android Wear czasami leciutko przycinają ale mi to absolutnie nie przeszkadza bo nie zależy mi na jakieś tam efektach animacji tylko zależy mi na użyteczności a w działaniu Android Wear nie powoduje opóźnień wykonywania zadania ogólnego, bo klatki animacji są porzucane, zatem nie odbija się to na łącznym czasie wykonania polecenia.
    3. Bateria bardzo słaba? No chyba nie wiesz o czym mówisz bo ten bo ten zegarek posiada jedną z największych baterii. Bodajże ok. 450 mAh. Natomiast podejrzewam skąd mogło się wziąć twoje przeświadczenie że w tym zegarku bateria słabo trzyma. Otóż swego czasu w tym zegarku był zainstalowany system Android Wear na bazie Androida 5 i niestety ten system miał wadę ale to dotyczy wszystkich zegarków (także inni producenci) na których był właśnie ten system. Wada ta polegała na tym że co jakiś czas system łapał jakiś błąd i drenował bardzo szybko baterię. Także w ciągu 30 minut poziom baterii mógł ci spaść z 70% do zera. Na szczęście po wydaniu Android Wear na bazie Androida 6 problem został rozwiązany i obecnie Sony SmartWatch 3 trzyma bardzo długo na baterii.
    4. Interface to masakra? Ja uważam że projekt tego interfejsu to właśnie geniusz, ponieważ interrakcja jest głosowa a jeśli już naprawdę chcesz dotykać wyświetlacza to interakcja polega na przeciąganiu w czterech kierunkach lewo prawo góra dół i to ma sens to powoduje bardzo szybką i sprawną obsługę. No chyba że nie zależy ci na szybkości osiągnięcia celu interakcji z zegarkiem tylko chcesz się pobawić z menu.
    5. Z wbudowanego GPS ja praktycznie nie korzystam bo przecież mając cały czas powiązany zegarek z telefonem mogę wykorzystywać odbiornik GPS umieszczony w telefonie. A takie rozwiązanie powoduje również że oszczędzam baterię zegarka.
    6. Dla mnie największą wadą zegarka Smartwatch 3 jest to że nie posiada on wbudowanego głośniczka a ten głośniczek przydałby się chociażby w sytuacjach kiedy nie możemy znaleźć zegarka i wysyłamy z telefonu polecenie żeby zegarek dał o sobie znać.

    • Flynn

     Co do koloru wyświetlacza, to nowe produktu Sony, są również przelolorowane jak i Amoledy. Dużo biegam, jeżdżę na rowerze, nie biorę telefonu tylko smartwatch’a, Gear Fit 2 połączony z gps wytrzymuje mi około 2-3h jazdy, zrzucam po powrocie do telefonu lub kompa całą trasę, a mając Sony dobrze się nie rozgrzałem i padał, a potrafił się rozładować zanim złapał fix’a. W Samsungu włączam gps, i nawet przy zachmurzonym niebie kilka sekund i widzi satelity.

     • Dawid Biel

      Jakie nowe produkty skoro mówimy o zegarkach, a najnowszy zegarek od Sony to SmartWatch 3. W tabletach i telefonach Sony to inna sprawa, bo tam żywe kolory są wskazane, bo urządzenia te są przeznaczone do m. in. oglądania zdjęć itp., natomiast w zegarku jest potrzebny przede wszystkim czytelny w słońcu i energooszczędny ekranik i taki właśnie jest ekranik Transflective.
      Natomiast co do zapisu śladu GPS bez używania telefonu to weź SmartWatch 3 z aktualnym Androidem (6) i wyłącz podświetlanie ekranu na ruch ręką, a będziesz zdziwiony że działa dłużej niż sądzisz.
      Natomiast swoją drogą to ja nie należę do osób jarających się zapisywaniem swojego śladu GPS podczas biegania czy jazdy rowerem, bo nie widzę w tym większego sensu poza przerostem bajeranckowości ponad nadrzędny cel biegania. Swego czasu biegałem długodystansowo (maratony, półmaratony), ale zawsze śmieszyło mnie popadanie w zakupy wszystkich tych „gadżetów” które producent wmawia Ci że potrzebujesz ich do aktywności fizycznej. Według mnie nic nie potrzebujesz oprócz dobrych butów, koszulki i spodenek sportowych. Ale firmy chcą wykorzystać modę na bieganie czarując ludzi jak to potrzebują mierników tętna i trakerów. A może inaczej do tego podejdę: Ja mam po prostu inne oczekiwania od zegarka niż Ty. Dlatego SmartWatch 3 jest dla mnie ideałem bo nie potrzebuję miernika tętna, natomiast cenię sobie ścisłą integrację Android Wear z Google Now, bo używam zegarka jako rzeczywiście takiego asystenta – podam przykład sprzed chwili: Dotykam tarczy zegarka i pytam go głosowo: „Ok Google: Ile minut gotować pierogi” W ułamku sekundy otrzymuję odpowiedź na ekraniku, po czym jeszcze raz mówię do zegarka: „Ustaw minutnik na 7 minut”. W pracy też praktycznie w 95% przypadków korzystam z zegarka głosowo, bo tak szybciej. I naprawdę w pracy czy w czasie wolnym Android Wear na SmartWatch 3 bardzo ułatwia mi życie.

     • Piotr Skonieczny

      A jak w AndroidWear działa na przykład dyktowanie notatki do Google Keep? Albo przypomnienia w Kalendarzu?

     • Dawid Biel

      OK już ci odpowiadam tylko zaznaczam na samym początku że teraz odpowiadam ci głosowo jadąc samochodem także to rozpoznawanie mowy nie jest idealne.
      1. Otóż Zacznę od przypomnienia No więc ja z nich korzystam w ten sposób że mówię do zegarka „OK Google ustaw przypomnienie na jutro na godzinę 13:00”. następnie zegarek pyta mnie „o czym ci przypomnieć” no i wtedy dyktuję treść przypomnienia. z tym że te przypomnienia nie zapisują się w kalendarzu tylko zapisują się na karcie przypomnienie w Google Now. Nie Rozkminiam m Jak umieścić zdarzenie w kalendarzu dlatego bo satysfakcjonujące mnie sposób przypomnienie w Google Now.
      2. z Google Keep korzystam właśnie ze względu na dobrą współpracę z Android Wear ale Notatki robię sobie dopisując jakieś tam zdania do już wcześniej utworzonej notatki. czyli nie tworze nowych notatek tylko dopisuje już do utworzonej wcześniej notatki. i czegoś takiego nie mogę zrobić Ani głosowo ani przez zegarek. Natomiast jeśli chciałbyś zrobić nową notatkę no to jeszcze nie rozkminiłem jak zrobić to wyłącznie głosowo chociaż ponoć w języku angielskim można. natomiast jedyny sposób jaki znam to najpierw na zegarku odpalić sobie Google Keep potem kliknąć na zegarku nowa notatka No i następnie możesz już głosowo dyktować jej treść.

    • Produkty Samsunga owszem kiedyś miały przesycone wyświetlacze, ale teraz już zdecydowanie nie mają

 • Thorgalito

  Używam S2 classic i płynność Tizen jest bardzo dobra. Brakuje trochę aplikacji na zegarek które działały by z tymi na telefonie. Szkoda że nie wszyscy deweloperzy decydują się na rozszerzenie funkcji swoich aplikacji do interakcji z zegarkami Tizen. Chwałę sobie nawigację Here na Tizen która wygląda świetnie. Jest estetyczna i bardzo czytelna, wystarczy szybki rzut okiem na zegarek by wiedzieć wszystko co potrzebujesz.

  Nie mam porównania do android wear ale za to mam telewizory z Android TV oraz Tizen i nigdy więcej nie kupię już telewizoru z Android TV. Ten system się wiesza, ładuje i ma mocno ograniczoną funkcjonalność oraz estetykę względem Tizen TV.

  Pozdrawiamx