W maju bieżącego roku Samsung poinformował prasę o pojawieniu się nowego modelu z rodziny Galaxy Ace. Nie chodziło jednak o nowe urządzenie będące kontynuatorem tej serii, a o specjalną wersję pierwszego modelu, który zadebiutował w I kwartale 2011 roku. Galaxy Ace Duos (GT-S6802) miał się wyróżniać możliwością obsługi dwóch kart SIM. Telefon ten trafił półtora tygodnia temu do redakcji, a mnie trafiła się możliwość jego przetestowania i zrecenzowania. Zapraszam, więc do dalszej części tekstu w szczególności osoby, zainteresowane smartfonami z funkcją Dual SIM. Mam nadzieję, że uda mi się zaprezentować wszystkie zalety i wady tego modelu.

Na wstępie pragnę również podziękować firmie Samsung za udostępnienie nam tego sprzętu do testów.

[strona=”Zestaw”]

Zestaw

Po zakupie, urządzenie otrzymujemy zapakowane w dość małych rozmiarów opakowanie wykonane z kartonu. Na jego bokach umieszczono najważniejsze informacje dotyczące smartfonu. Po otwarciu pudełka nasze oczy mogą ujrzeć zawiniętego w foliową kieszonkę Galaxy Ace Duos. Tuż pod nim zaś skrywają się dodatkowe elementy.

Producent wyposażył smartfon w ładowarkę sieciową, kabelek USB, skróconą instrukcję obsługi oraz baterię i kartę gwarancyjną. Jak łatwo można zauważyć, zestaw ten do najbogatszych nie należy, ale i sam telefon nie kosztuje majątku, tak więc raczej nie należało się spodziewać specjalnych dodatków. Szkoda jednak, że zabrakło choćby prostych słuchawek.

[strona=”Obudowa”]

Obudowa

Smartfon wygląda tak samo jak Galaxy Ace. Identyczne rozmiary i wielkość przycisków powoduje, że ciężko jest go pomylić z innym modelem. Samsung zdecydował się jednak na pewne odświeżenie wyglądu i zamontował inną tylną klapkę. W tym wypadku jest ona identyczna jak w Samsungu Galaxy S (i9000). W związku z tym, że telefon jest (mimo wszystko) o pół cala mniejszy od wspomnianego wyżej modelu to tylna część obudowy nie powinna ulegać podobnym uszkodzeniom (nawet przy wielokrotnym zdejmowaniu i zakładaniu jej). Podobnie jak w przypadku innych smartfonów produkowanych przez Samsunga, tak i tym razem obudowa wykonana jest z plastiku z metalową otoczką, która została umiejscowiona w górnej części obudowy. W przypadku tego modelu zabrakło też jakichkolwiek dodatkowych sensorów, jak choćby czujnik oświetlenia.

Po zdjęciu tylnej klapki możemy włożyć kartę micro SD, a także baterię. Pod baterią zaś umiejscowiono slot na dwie karty SIM. Dlatego też każdorazowa zmiana kart wymaga wyłączenia telefonu.

Na poszczególnych bokach umiejscowiono przyciski i wejścia. I tak zaczynając od prawej strony mamy przycisk blokady i włączania/wyłączania telefonu, na dole wejście micro USB, po lewej stronie przycisk do regulacji głośności, zaś u góry miejsce, w którym możemy bezpiecznie zdjąć tylną klapkę i wejście mini jack.

Obudowa prezentuje się całkiem nieźle. Przód, który nawiązuje do Galaxy Ace i tył identyczny jak w Galaxy S dość dobrze się ze sobą komponują. Smartfon wygląda też na dość wytrzymała konstrukcję. Wszystko jest dobrze spasowane. Nic nie trzeszczy, ani nie ugina się pod większym naciskiem palców.

[strona=”Specyfikacja techniczna”]

Specyfikacja techniczna

Galaxy Ace Duos posiada:

 • Jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM7627 o częstotliwości zegara 832 MHz
 • 512 MB pamięci RAM
 • 3 GB pamięci wbudowanej
 • Akumulator o pojemności 1300 mAh
 • 3,5 calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 320 x 480 pikseli z multi dotykiem
 • Slot na karty pamięci
 • Tryb Dual SIM
 • Moduł AGPS, WiFi 802.11 b / g / n
 • Aparat o matrycy 5 megapikseli z Auto Focus
 • Smartfon ma wymiary 112 x 74 x 61,50 x 11,50 mm i waży 122 gramy.
Pełna specyfikacja techniczna znajduje się w Bazie Urządzeń. Link dostępny poniżej:

[strona=”Ekran”]

Ekran

Galaxy Ace Duos został wyposażony w 3,5 calowy ekran TFT, który wyświetla obraz w rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Ekran został pokryty powłoką Gorilla Glass. Mimo iż jestem już przyzwyczajony do pracy w znacznie wyższych rozdzielczościach to prezentowany obraz nie był zły. Minusem jednak jest dość słaba widoczność w słońcu oraz pod kątem. Z jednej strony szkoda, że zabrakło AMOLED-a, który mimo iż ma swoje wady to jednak jest dużo lepszą propozycją od zwykłego ekranu TFT.

[strona=”Dual SIM”]

Dual SIM

Tryb Dual SIM to najważniejsza funkcja, która wyróżnia ten model od wielu innych dostępnych na rynku. Po włożeniu dwóch kart SIM możemy zdecydować, która karta w danym momencie jest aktywna. Jest to dość prosta czynność, którą wykonujemy poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w pasku powiadomień. Karty SIM działają jednocześnie. Po odebraniu SMS-a lub informacji o próbie połączenia pojawia się też komunikat z wiadomością, której karty to zdarzenie dotyczy. Producent jednak zastrzega, że funkcja ta może nie działać u wszystkich operatorów. Smartfon podobno uczy się też z czasem i zapamiętuje, z której karty wykonujemy połączenia na dany numer i jeśli jesteśmy w tym stali i nie zmieniamy preferencji to po wybraniu danego numeru telefonu połączy się wykorzystując odpowiednią kartę SIM. W trakcie testów zauważyłem tylko, że Galaxy Ace Duos zazwyczaj łączył się z drugą kartą SIM, mimo iż czasami aktywowałem pierwszą.

W ustawieniach menadżera kart SIM dodatkowo możemy ustawić która karta będzie miała aktywną transmisję danych. Jest to szczególnie istotna informacja, zwłaszcza dla osób korzystających np. z aero2, kiedy to jedna karta SIM przeznaczona jest na obsługę głosową i tekstową, a druga na połączenie z siecią. Dodatkowo możemy także kartom SIM nadawać nazwy, ikonki i osobne dzwonki, aby móc je odróżnić w trakcie codziennego użytkowania.

W trakcie trwania testów nie miałem problemu z obsługą dwóch kart. Połączenia dochodziły zarówno z jednej sieci, jak i z drugiej. Drobne problemy sprawił mi tylko aero2, który to na początku nie chciał połączyć się z siecią, a smartfon pokazywał mi komunikat, że karta nie obsługuje połączeń głosowych i prosi o wpisanie numeru telefonu. W przypadku tej karty jest to dość duży problem, ponieważ rzeczywiście nie obsługuje ona połączeń głosowych (które zostały domyślnie wyłączone przez operatora). Jednak na następny dzień karta załapała i możliwe było połączenie się z siecią.

[strona=”Oprogramowanie”]

Oprogramowanie

Smartfon działa pod kontrolą Androida Gingerbread 2.3.6. Samsung dodatkowo zaopatrzył go w nakładkę TouchWiz w wersji, która znajduje się m.in. w Galaxy Ace i Galaxy Young. W tym zakresie ciężko jest się rozwodzić, ponieważ większość recenzji tamtych telefonów dość wyczerpująco opisywały również nakładkę, którą proponuje Samsung. Dla osób, które nie miały okazji się zapoznać z informacjami na ten temat wspomnę, że pozwala ona na dodawanie różnego rodzaju widżetów (zegar, YouTube, wyszukiwarka, Sklep Play, Menadżer Zadań, sterowanie zasilaniem), animowanych tapet oraz folderów. Jedyną zmianą jest dodanie do paska powiadomień dodatkowego pola z możliwością wybierania aktywnej karty SIM.

Telefon dodatkowo ma zainstalowany odtwarzacz muzyki, prosty odtwarzacz plików wideo, radio FM, ChatON, Social Hub, Music Hub, Quickoffice, Samsung Apps, Google+ i YouTube. Osoby, które potrzebują telefonu, który pozwoli na bezproblemową obsługę od razu po wyjęciu go z opakowania będą na pewno zadowolone. Co prawda trochę irytuje mnie dorzucanie takich aplikacji jak Music Hub czy ChatON, ale rozumiem intencję koncernu.

Dla osób, które posiadają ten model lub mają zamiar go kupić mogę również dodać, że w przypadku chęci zrobienia zrzutu ekranu należy nacisnąć przycisk Home i klawisz blokady ekranu, a następnie puścić ten ostatni.

Smartfon działa też stabilnie. Gingerbread jest dobrym systemem, który doskonale się sprawdza na telefonach, które nie posiadają wydajnych podzespołów. Osoby, które potrzebują urządzenia, które przede wszystkim będzie umożliwiało prowadzenie rozmów telefonicznych, wysyłanie smsów, łączenie się z siecią przez Wi-Fi i 3G oraz będzie potrafiło zrobić zdjęcie, a przy tym nie chcą zajmować sobie całej kieszeni telefonem, Galaxy Ace Duos przypadnie do gustu.

[strona=”Aparat”]

Aparat

Telefon posiada tylną kamerkę z matrycą o rozdzielczości 5 megapikseli. Niestety producent nie wyposażył telefonu w lampę błyskową, co jest moim zdaniem dość dużym niedopatrzeniem. Smartfon wydany w 2012 roku powinien posiadać tak podstawową funkcję. Na szczęście nie zabrakło jednak trybu Auto Focus. Dodatkowo aparat posiada moduł czasomierza, balansu bieli i efektów. Smartfonem możemy również nagrać materiał wideo. Niestety maksymalna obsługiwana rozdzielczość to 640 x 480 pikseli. Zdjęcie przy dobrym oświetleniu są dość dobre. Niestety o zabawie nocą możemy zapomnieć. Poniżej możecie zobaczyć dwa zdjęcia i krótki filmik prezentujący możliwości aparatu dostępnego w Galaxy Ace Duos.

[strona=”Wydajność, gry, bateria”]

Wydajność, gry, bateria

Galaxy Ace Duos jest modelem, który ciężko zaliczyć do pionierów szybkości, ale i on sam nawet nie pretenduje do takiego miana. Samsung wyposażył telefon w jednordzeniowy procesor, jak więc łatwo się domyśleć smartfon nie jest skierowany dla graczy czy młodzieży, a raczej dla biznesmenów lub do innych grup ludzi, którzy wykorzystają możliwość włożenia dwóch kart SIM. W proste gry jak Angry Birds oraz Hill Climb Racing można uruchomić bez problemu. Działają one płynnie. Z instalacją bardziej wymagających propozycji 3D należy się jednak wstrzymać.

Wydajność jak wspomniałem nie jest też najwyższa, co potwierdzają też przeprowadzone przeze mnie testy za pomocą kilku benchmarków :

Uważam również, że bateria mogłaby być ciut pojemniejsza. Co prawda w tym momencie wystarcza ona do codziennego użytku, ale w trakcie prace w trybie Dual SIM niestety poziom naładowania jej niknie w oczach. Jeśli jednak z telefonu będziemy korzystać tylko w razie potrzeby (czyli w trakcie wykonywania rozmów telefonicznych, pisania SMSów) to wytrzymuje ona około 2 dni. W przypadku włączenia Wi-Fi lub 3G maksymalny czas jaki udało mi się osiągnąć to 20 godzin pracy. Podobny wynik osiągam w Galaxy S III, ale przy trochę bardziej „bateriożernych” czynnościach.

[strona=”Podsumowanie”]

Podsumowanie

Samsung Galaxy Ace Duos to ciekawa propozycja na rynku, która wywołuje u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest to smartfon, na który czekałem, ponieważ obsługuje dwie karty SIM. Z drugiej jednak nie grzeszy on specyfikacją na wyższym poziomie. Nie mówię przy tym, że oczekiwałbym high-endowego urządzenia. Szkoda, że nie zdecydowano się wyprodukować specjalnej wersji Ace 2, która posiadałaby tryb Dual SIM i ekran z Gorilla Glass. Plusem recenzowanego modelu jest natomiast dość duża pamięć wewnętrzna (3 GB). Największym zaś minusem jest stosunkowo niewielka pojemność baterii.

W tym momencie uważam, że nie ma lepszego modelu, który pozwalałby na obsługę dwóch kart SIM, a przy okazji byłby  atrakcyjny cenowo i pozwalał na ergonomiczną pracę. Warto również wspomnieć, że cena rynkowa Samsunga Galaxy Ace Duos to 800 złotych, ale w sieci można nabyć go za znacznie mniejszą sumę.

Plusy:

 • tryb Dual SIM
 • ekran pokryty Gorilla Glass

Minusy:

 • mała pojemność baterii
 • brak lampy błyskowej
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.