plantronics_rig500hs-7122

 

Nie na co dzień testuję słuchawki, chociaż nie ukrywam, że słucham dużo muzyki i coraz więcej gram. Tym samym propozycję testów słuchawek od Plantronicsa przyjąłem bez wahania. Jednak jak to, firma specjalizująca się w produkcji akcesoriów dla firm i biur stworzyła propozycję dla graczy? Okazuje się, że tak i tym samym zapraszam Was do krótkiej recenzji modelu RIG500HS.

 

Zestaw

 

plantronics_rig500hs-7135

 

Już w tytule zdradziłem najciekawszą cechę testowanych słuchawek. Otóż po otwarciu dużego pudełka naszym oczom ukazuje się zestaw typu „Zrób to sam”. Wielu znajomych żartowało, że to IKEA powinna być współtwórcą tego akcesorium, ale do rzeczy. Osobno znajdziemy pałąk, same nauszniki, mikrofon oraz gumowo-skórzany, regulowany uchwyt na głowę. Wszystko zostało wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych i sprawia solidne wrażenie. Jednak czemu wszystko jest osobno? Pozwala to nam na dokładne dopasowanie poszczególnych elementów pod naszą głowę i tym samym zakres regulacji jest naprawdę ogromny.

 

 

Użytkowanie

 

plantronics_rig500hs-7128

 

Jak już wspomniałem, każdy znajdzie odpowiednie ustawienie dla siebie, co już na starcie zasługuje na ogromne brawa. Same nauszniki są na tyle duże, że nie męczą uszu, które w moim wypadku (moje małżowiny nie odstają od głowy i są przeciętnych rozmiarów) bez problemu mieściły się wewnątrz i nie były zgniatane przez materiałową otoczkę. Nawet przez kilka godzin spędzonych przed komputerem nie czułem zmęczenia czy też dyskomfortu związanego ze specyficznie zbudowanymi słuchawkami.

 

plantronics_rig500hs-7123

 

Jednak co z dźwiękiem? Do mojej platformy testowej należało kilka urządzeń: począwszy od smartfonów (cała seria Xperia X od Sony, OnePlus 2, iPhone 6), przechodząc przez iPoda Classig (6G) i kończąc na laptopie oraz komputerze stacjonarnym z kartą dźwiękową Asus Xonar DX. Rezultat? Melomani nie będą zachwyceni jeśli chodzi o muzykę. O ile niskie tony nie są przesadzone to nie czuć ich głębi. Jednak każda częstotliwość dźwięku jest dobrze odwzorowywana, ale bez rewelacji. Z kolei jeśli przejdziemy do gier i weźmiemy na warsztat Counter Strike: Global Offensive, GTA V czy też GRID 2 to z pewnością dla przeciętnych graczy te słuchawki przypadną do gustu, gdyż ciężko się do czegokolwiek przyczepić.

 

plantronics_rig500hs-7130

 

Na osobny akapit zasługuje sam mikrofon zamieszczony na gumowy, kształtowanym wysięgniku. Rozmowy telefoniczne czy też komunikacja w grach nie sprawiają żadnych problemów. Jednak urzekła mnie jego funkcja automatycznego wyciszania, gdy zostanie uniesiony do góry – nie spodziewałem się, że może to być aż tak przydatne. Będąc przy omawianiu mikrofonu, warto wspomnieć o kablu Jack 3.5 mm, który nie rozdwaja się na osobne końcówki i należy o tym pamiętać, gdyż w większości przypadków będzie potrzebna przejściówka na osobne złącze dla słuchawek i mikrofonu.

 

plantronics_rig500hs-7126

 

Reasumując, mamy do czynienia z niesamowicie lekkimi, wygodnymi słuchawkami, które bardzo dobrze sprawdzają się w grach, ale do muzyki lepiej poszukać dedykowanych akcesoriów tego typu. Również do wad można zaliczyć krótki kabel (około 1,5-metrowy), ale w moim przypadku nigdy nie narzekałem na jego długość, gdyż wszelkie porty audio są wyciągnięte na frontową część obudowy komputera.

 

 

Podsumowanie

 

plantronics_rig500hs-7125

 

Celowo nie zwracałem uwagi na fakt, że są to słuchawki dedykowane dla PlayStation 4. Tak naprawdę to jedynie chwyt marketingowy i – jak łatwo się domyślić – nie słychać ogromnej różnicy pomiędzy dobrym odtwarzaczem muzycznym, a właśnie konsolą. Również podłączenie do czegoś, co nie uruchamia gier nie stanowi żadnego problemu. Mimo wszystko jeśli jesteś graczem, który dodatkowo słucha muzyki to Plantronics RIG500(HS) powinny Cię zainteresować. Jeśli więcej skupiasz się na jakości dźwięku Twoich ulubionych utworów, a sprytny mikrofon nie jest Ci potrzebny to lepiej, abyś rozejrzał się za innymi propozycjami. Jednak co z ceną? Szczerze mówiąc nie mogłem znaleźć konkretnej wartości tych słuchawek w Polsce. Za granicą kształtuje się ona w okolicach 250 złotych. Czy się opłaca? Jeśli byłbym graczem, który spędza sporo czasu z przeróżnymi tytułami na komputerze (czy też konsoli) to zastanowiłbym się nad tą propozycją.

 

 

Plusy:

 

  • budowa: lekkość, regulacja, wygoda;
  • mikrofon;
  • jakość dźwięku w grach.

 

Minusy:

 

  • krótki kabel zespolony ze złączem słuchawkowym jak i mikrofonowym;
  • jakość dźwięku muzyki.
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.