ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sony Xperia Z5 kontra Z5 Premium – czym jest premium dla Japończyków?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Polecane
IMG_4382

W tym roku Sony postanowiło rozszerzyć swoją flagową serię smartfonów. Nie poznaliśmy długooczekiwanego modelu z dopiskiem Ultra, ale pojawił się powiew „luksusu”, a więc Xperia Z5 Premium. Jest to pierwszy w historii smartfon z wyświetlaczem prezentującym rozdzielczość 4K. Jednak czym tak naprawdę ten model różni się od bazowego urządzenia? Sprawdźmy to, zapraszam do szybkiego porównania.

Zestaw

IMG_4396

Pudełka z zewnątrz są identyczne. Różnią się oczywiście wielkością, ale materiały są takie same. Pod spodem jest nieco ciekawiej. W przypadku modelu Premium otrzymujemy koszyczki, w których osobno ulokowano makulaturę, kabel USB oraz wtyczkę do gniazdka. Wszystko oznaczone srebrnymi grafikami. Niestety, ale Xperia Z5 Premium uświadomiła mi już w 100%, że Sony zrezygnowało z oferowania w zestawie słuchawek, a to boli.

Budowa

IMG_4393

Zdecydowanie najciekawsza kategoria w tym porównaniu. Premium od razu kojarzy się z jakością, ekskluzywnymi dodatkami, materiałami czy też zdobieniami. Jednak jak jest w rzeczywistości? Nieco inaczej.

IMG_4384

Przede wszystkim Xperia Z5 oraz jej mniejsza odmiana wprowadziły matowe szkło z tyłu obudowy. Bardzo chwaliłem to rozwiązanie w recenzjach tych smartfonów, a w przypadku Premium otrzymujemy niemalże lustrzaną powierzchnie, na której odciski palców można rozpoznawać bez czytnika linii papilarnych.

IMG_4367

Również aluminiowa ramka błyszczy się i oślepia swoim złotym kolorem. Większość osób, które pytałem o subiektywne zdanie na temat takiego rozwiązania, stwierdziła jednoznacznie, że kojarzy się to z tandetą i różnymi festynami parafialnymi. Cóż, ja o gustach nie dyskutuje w tym temacie toteż dodam jedynie, że całość niesamowicie się ślizga. Z ciekawości położyłem oba smartfony na tej samej powierzchni koło siebie, pod pewnym kątem i Xperia Z5 Premium okazała się bolidem F1 zjeżdżającym w dół.

IMG_4364

Jednak jedno się nie zmieniło: spasowanie. W obu przypadkach stoi na najwyższym poziomie. Tak samo głośniki wydają takie same dźwięki z siebie. Również czytnik linii papilarnych często ma problemy z rozpoznaniem palca, ale jeśli się to uda to smartfony są błyskawicznie odblokowywane.

Specyfikacja techniczna

IMG_4386

W gruncie rzeczy mamy do czynienia z podobnymi smartfonami, ale różnice są, zobaczcie sami:

z5 premium spec

Inne rozmiary, waga, większy wyświetlacz o zdecydowanie wyższej rozdzielczości oraz oczywiście większa pojemność akumulatora. Tyle zmian, ale jak to wygląda w rzeczywistości? Przejdźmy do następnej kategorii.

Wyświetlacz

IMG_4369

Najważniejszy element odróżniający oba smartfony. Jednak w rzeczywistości, gdy nie mam obu urządzeń koło siebie to nie jestem w stanie ich odróżnić. Są w pełni poprawne – aż do bólu można rzec. Jednak moc wyświetlacza Xperii Z5 Premium ujawnia się, gdy chociażby przeglądamy zdjęcia – tutaj  kolory nabierają zdecydowanie większej głębi i w gruncie rzeczy ten ekran bardzo mi się spodobał pod kątem stosunku jakości do odwzorowania rzeczywistości.

Akumulator

IMG_4383

Oba smartfony korzystają ze Snapdragona 810, a to dobrze nie wróży. Czy model Premium coś pod tym względem zmienił? Co prawda osiągane temperatury są niższe za sprawą specjalnego systemu odprowadzania ciepła, ale to jednak nie wpłynęło na mniejsze zużycia energii. Jednak ogólnie jest lepiej – wieczorem Xperia Z5 już wołała o ładowarkę, podczas gdy model z dopiskiem Premium posiadał jeszcze około 30% energii.

Aparat

W gruncie rzeczy mamy do czynienia z tymi samymi modułami jak i oprogramowaniem toteż tylko wprawne oko dojrzy jakiekolwiek różnice. Same zdjęcia i filmy możecie obejrzeć w recenzji Xperii Z5, którą znajdziecie pod następującym linkiem: Klik!

Oprogramowanie i wydajność

Xperia Z5 Premium tak naprawdę nie daje nic więcej, co znajdziemy w tradycyjnym modelu, a szkoda. Jednak pod kątem wydajności jest już nieco inaczej. Oto wyniki benchmarków:

Tradycyjny model przez gorsze odprowadzanie ciepła osiągał niższe wyniki, a więc model Premium może poszczycić się wyższą wydajnością.

Podsumowanie

IMG_4378

W takim razie czym jest Premium dla Sony? Błyszczącą obudową, lepszym wyświetlaczem oraz wyższymi wynikami w benchmarkach. Czy warto dopłacić? Jeśli ktoś koniecznie chce Xperię i potrzebuje większego wyświetlacza to… radziłbym poczekać aż ceny Xperii Z5 Premium będą niższe. Szkoda, że Sony nie pozwala na wybór obudowy w wersji matowej – z pewnością więcej osób decydowałoby się właśnie na tę odmianę, ale oczywiście jest to kwestia gustu, chociaż na dłuższa metę wszelkie zarysowania będą bardziej widoczne na modelu Premium.

Sprawdź najnowsze wpisy