huawei watch gt 3 pro

Recenzja Huawei Watch GT 3 Pro. Udana ewolucja serii

13 minut czytania
Komentarze

Smartwatch, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Huawei Watch GT 3 Pro to znakomicie zaprojektowany zegarek o wysokiej jakości wykonania, który doskonale sprawdzi się na damskim nadgarstku. W białej, ceramicznej wersji z kopertą 43 mm wygląda obłędnie, potrafi długo pracować na pojedynczym ładowaniu i dostarcza masę narzędzi do monitorowania zdrowia i aktywności. Więc jeśli nie macie jeszcze pomysłu, co kupić na Dzień Matki, to gwarantuję, że Huawei Watch GT 3 Pro w wersji białej będzie idealnym prezentem.

Ile to cacko kosztuje? W promocji, która rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do 5 czerwca, ceramiczny model zegarka Watch GT 3 Pro można kupić za 2399 złotych, otrzymując za złotówkę słuchawki Huawei FreeBuds Lipstick (o wartości 999 złotych). Wersja z ceramicznym korpusem, szafirowym szkłem i skórzanym paskiem została wyceniona na 1999 złotych.

Męskie, 46-milimetrowe wersje zegarka z tytanowym korpusem i szafirowym szkłem, kosztują 1699 złotych (z fluoroelastomerowym lub skórzanym paskiem) lub 2199 złotych (z tytanową bransoletą).

Tutaj znajdziecie ofertę przedsprzedażową na najnowsze smartwatche Huawei z linii Watch GT 3 Pro.

Polacy przestali kochać smartfony z logo Huawei, a bez Roberta Lewandowskiego, byłego już ambasadora marki, popularność całej reszty urządzeń chińskiego producenta stoi pod znakiem zapytania. Jednak o ile Huawei można krytykować za wiele rzeczy, to uważam, że jest to firma, która tworzy bardzo udane akcesoria. Korzystam z ich routerów, lubię ich bezprzewodowe słuchawki, ale najbardziej na uwagę zasługują ich smartwatche.

Od dwóch lat towarzyszy mi model Huawei Watch GT 2, ale najnowsza odsłona serii z każdym dniem coraz mocniej zachęca mnie do zmiany. Huawei Watch GT 3 Pro nie dość, że świetnie wygląda, to wnosi wiele nowych funkcji względem poprzednich edycji. Sprawdźmy, co konkretnie oferuje i czy warto go kupić…

Zalety

  • atrakcyjny wygląd
  • jakość wykonania
  • EKG, pomiar tętna i SpO2
  • dobre czasy pracy
  • bezprzewodowe ładowanie Qi
  • liczne tryby sportowe
  • bardzo dużo tarcz do wyboru

Wady

  • nie działają płatności zbliżeniowe
  • metoda regulacji długości bransolety
  • funkcja Always on Display i GPS mocno drenują baterię
  • odpowiadanie na powiadomienia tylko przez szybkie odpowiedzi
  • spora cena

Specyfikacja Huawei Watch GT 3 Pro

Huawei Watch GT 3 Pro zadebiutował w Chinach pod koniec kwietnia, pięć miesięcy po premierze serii Huawei Watch GT 3, i to w dwóch wersjach. Recenzowany model, z ze złotymi akcentami i białą ceramiczną bransoletą, jest raczej damskim akcesorium. Ma mniejszy ekran i zgrabniej wygląda na kobiecym nadgarstku. Producent przygotował też wersję ze srebrnymi detalami oraz białym paskiem z wysokiej jakości skóry cielęcej, choć na dany moment nie wiem, czy trafią one do sprzedaży w Polsce.

  • Model: FRG-B19
  • Ekran: 1,32 cala, AMOLED, 466×466 pikseli, ok. 326 ppi
  • Wymiary: 46,6 x 46,6 x 10,9 mm
  • Waga: 50 g
  • Materiał: szafirowe szkło, ceramiczna obudowa
  • Monitorowanie zdrowia: EKG, akcelerometr, żyroskop, pomiar tętna, barometr, kompas, pomiar SpO2, termometr
  • Łączność: Bluetooth 5.2, GPS/GLONASS/BDS/GALILEO/QZSS, NFC
  • Inne wodoodporność, IP68, 5 ATM, 2 GB pamięci na pliku muzyczne, głośnik, mikrofon,
  • Pasek: ceramiczny, 20 mm, zapięcie motylkowe
  • Oprogramowanie: HarmonyOS 2.0
  • Bateria: Li-Po 530 mAh
  • Ładowanie: bezprzewodowe, Qi

Drugi model oparty został na tytanowej kopercie i ma skórzany pasek z klamrowym zapięciem. To ma bardziej surowy wygląd, jest bardziej masywny i zdecydowanie lepiej sprawdzi się u mężczyzn.

W Chinach wraz z zegarkami Watch GT 3 Pro premierę miał też luksusowy model Huawei WATCH GT 3 Porsche Design, z 1,43-calowym ekranem AMOLED oraz kopertą i bransoletą wykonaną z tytanu.

Zestaw

Spore, białe pudełko mieści ładnie wyeksponowany zegarek, a oprócz tego trochę papierów oraz pad do ładowania z kablem USB. Jest jeszcze zestaw do samodzielnego dopasowania długości bransolety do nadgarstka – można dodać kilka ogniw albo kilka zdjąć. Jednak przez mało przyjazny sposób realizowania tego procesu przez chwilę zatęskniłam za standardowym paskiem z typwym zapięciem klamrowym. Podejrzewam, że skracanie bransolety w Huawei Watch GT 3 Pro byłoby wyzwaniem nawet dla zegarmistrza – a co ma powiedzieć zwykły użytkownik, zmuszony do manipulowania miniaturowym śrubokrętem, „uciekającymi” miniaturowymi śrubkami i trzpieniami? Ale o tym później.

Budowa zegarka

Design Huawei Watch GT 3 Pro inspirowany jest obrazem „Narodziny Wenus” włoskiego malarza Sandra Botticellego. Biała ceramika nadaje elegancji, a także złota ramka wokół tarczy ma charakterystyczny wzór – 24 fale, które mają symbolizować 24 godziny, nawiązują też do 24 okresów słonecznych chińskiego kalendarza.

Tarcza zegarka jest okrągła, a biała ramka wokół niej znajduje się nieco powyżej powierzchni ekranu. 1,32-calowy wyświetlacz AMOLED-owy dostarcza doskonałej jakości obrazu o głębokich, nasyconych kolorach, na dodatek jest zabezpieczony szafirowym szkłem. Nie ma problemów z korzystaniem z zegarka na zewnątrz, w słońcu – to, co jest wyświetlane na ekranie, jest doskonale widoczne.

Po prawej stronie zegarka umieszczono dwa przyciski służące do obsługi akcesorium. Górny, ze złotą obracaną koronką, po naciśnięciu wywołuje listę aplikacji, a podczas obracania można w prosty sposób się między nimi przemieszczać (w przypadku odtwarzania muzyki funkcjonuje jako regulacja głośności). Dolny ma inny kształt. Jest płaski i domyślnie ustawiono go na tryby sportowe, ale w ustawieniach można wybrać inną aplikację, którą będzie uruchamiał. Wykorzystywany jest też przy pomiarze EKG.

Zegarek wspiera pięć systemów nawigacji: globalny GPS, Beidou, GLONASS i Galileo oraz QZSS, który obejmuje głównie wschodnią część Azji. Zegarek jest pyło- i wodoodporny, może pochwalić się IP68 i klasą wodoszczelności 5 ATM. Co więcej, spełnia wymagania normy dla sprzętu nurkowego EN13319 i można korzystać z niego podczas swobodnego nurkowania na maksymalnej głębokości 30 metrów. Nie wspiera jednak kart SIM i czy kart pamięci.

Ceramiczna bransoleta

Ceramiczna bransoleta jest piękna – daje zupełnie inne wrażenie w porówaniu z zakładaniem smartwatcha z silikonowym paskiem. Tutaj mamy biały pasek z ceramicznymi ogniwami – trzeba zaznaczyć, że jest to materiał twardy i trudny do zarysowania, ale jednocześnie mniej odporny na upadek.

W bransolecie wykorzystano zapięcie motylkowe, które pozwala szybko i łatwo zapinać i rozpinać pasek. Wystarczy wcisnąć przycisk z obu stron bransolety. Tego typu zapięcie nie umożliwia rozpięcia paska do końca, lecz tworzy rodzaj pętli przez którą przekłada się dłoń. Jest to rozwiązanie wygodne, które nie pozostawia na skórze śladów użytkowania i powoduje mniejsze zużycie paska (na przykład nie ma tu miejsca wyrabianie się otworów jak w przypadku zapięć klamrowych). Uniemożliwia też zgubienie zegarka – nawet gdy się on rozepnie, to nie spadnie na ziemię, tylko zatrzyma się na dłoni. Co więcej, świetnie wygląda – daje wrażenie jednolitej powierzchni. Pozwala też dopasować długość bransolety do ręki. I tu pojawia się minus.

Aby dopasować długość bransolety do ręki — skrócić ją lub wydłużyć — należy usunąć lub dodać konkretną liczbę ogniw. I choć nie brzmi skomplikowanie, to praca dla osób naprawdę cierpliwych. Bowiem zamiast zastosować system oparty na teleskopach mamy tutaj gwintowane trzpienie oraz miniaturowe śrubki. Trzeba je wykręcić, aby móc wyciągnąć trzpień i wyjąć ogniwo. Za pomocą miniaturowego śrubokręta, który nie ma magnetycznej końcówki. Śrubki wypadają, trzpienie nie wchodzą do końca, a najgorzej, jak już się uda wszystko zrobić, ale okazuje się, że pasek jest wciąż zbyt luźny lub zbyt ciasny… Ale jak już przebrniecie przez ten krok, to dalej jest już tylko lepiej.

Warto dodać, że samo zapięcie wykonano ze stali szlachetnej, a wymiana całej bransolety nie będzie problemem — zastosowano tu łatwe do rozpięcia i zapięcia teleskopy.

Interfejs, obsługa i mnogość funkcji

Smartwatch obsługuje się za pomocą dotykowego ekranu oraz bocznych przycisków — jest to bardzo intuicyjne i nawet osoby, które do tej pory nie używały inteligentnych zegarków nie powinny mieć problemów. Główny ekran to jedna z kilku preinstalowanych tarcz – ale dostępnych są setki wzorów, płatnych i bezpłatnych, które można zainstalować przez aplikację Huawei Zdrowie. Dłuższe przytrzymanie na nim palca pozwala zmienić tarczę – wato dodać, że niektóre tarcze mają kompatybilne pod względem designu ekrany AoD.

Przesunięcie palcem w dół ekranu odsłania menu z szybkimi ustawieniami, dając dostęp do ustawień, funkcji osuszania urządzenia, funkcji znajdź mój telefon, trybu nie przeszkadzać, alarmu i włączonego ekranu. Pokazuje też stan baterii i aktywność połączenia Bluetooth. Z kolei z dołu ekranu wysuwa się ekran z powiadomieniami – Huawei Watch GT 3 Pro wspiera polskie znaki, ale nie wyświetla emotek. Na powiadomienia można odpowiadać poprzez zdefiniowane wcześniej odpowiedzi oraz emotikony. Samo menu może być wyświetlane w postaci siatki albo listy.

Huawei WATCH GT 3 Pro jest wyposażony w najnowszą wersję systemu HarmonyOS, która obsługuje szereg funkcji: ćwiczenia, rejestr ćwiczeń, status ćwiczeń, próg mleczanowy, tętno, EKG, SpO2, temperatura skóry, zdrowe życie, rejestr aktywności, sen, stres, ćwiczenia oddechowe, rejestr połączeń, kontakty, muzyka, barometr, kompas, powiadomienia, pogoda, portfel, stoper, minutnik, alarm, latarka, znajdź telefon, ustawienia. Oprócz tego można posiłkować się dodatkowymi aplikacjami.

Współpraca ze smartfonem

Zegarek współpracuje z aplikacją Huawei Zdrowie. Wykorzystywałam tutaj aplikację w wersji beta. Niemniej aplikację należy pobrać poprzez dołączony kod QR albo poprzez App Gallery bowiem wersja z Google Play nie obejmuje najnowszych zegarków i najnowszych dostępnych w akcesoriach funkcji.

Główny panel aplikacji podzielony jest na pięć zakładek:

  • Zdrowie – panele z rezultatami poszczególnych pomiarów i monitorów z zegarka.
  • Ćwicz – rejestry ćwiczeń.
  • Odkryj – część marketingowa.
  • Urządzenia – komplet ustawień i narzędzi dotyczący podłączonego zegarka.
  • Ja – profil użytkownika.

Smartwatch świetnie współpracuje z odtwarzaczem muzyki, ale ma też wbudowaną pamięć (2 GB), do której można skopiować muzykę. Poprzez moduł Bluetooth można tu podłączyć słuchawki, inteligentne tagi (Huawei S-Tag), pasek do monitorowania tętna, czujnik prędkości/kadencji lub miernik mocy.

Smartwatch stanowi świetne rozszerzenie dla tego, co oferuje smartfon. Na przykład w kwestii połączeń głosowych. Huawei Watch GT 3 Pro obsługuje połączenia Bluetooth, ma funkcję książki telefonicznej (ustalić można 10 najczęstszych kontaktów) i rejestru połączeń. Można oczywiście odrzucać połączenia, łatwo odpowiadać na wiadomości za pomocą ustawionych lub samodzielnie przygotowanych tekstów czy wyciszać połączenie.

Monitorowanie zdrowia

Huawei Watch GT 3 Pro wspiera monitorowanie szeregu parametrów stanu zdrowia. Pozwala zmierzyć tętno (wyniki są porównywalne z innymi opaskami, porównałam też wskazania z ciśnieniomierzem), natężenie tlenu w krwi (wyniki zgadzają się z tym, co pokazuje pulsoksymetr), temperaturę skóry, a także monitorować jakość snu i stres.

Ale największą atrakcją w Huawei Watch GT 3 Pro jest funkcja EKG, czyli rejestracja elektrycznej czynności mięśnia sercowego w postaci różnych napięć pomiędzy elektrodami. Wynik zapisany jest w postaci graficznej odczytywanej w formie krzywej elektrokardiograficznej. W przeciwieństwie do badania EKG wykonywanego u lekarza, z wykorzystaniem wielu czujników, smartwatch korzysta z jednego czujnika, umieszczonego na nadgarstku i elektrody w dolnym przycisku. Zapis trwa 30 sekund i dostarcza informacji o tętnie i rytmie serca, informując też o stwierdzonych nieprawidłowościach, takich jak nieprawidłowy rytm zatokowy, migotanie przedsionków, przedwczesne skurcze komorowe i przedwczesne skurcze przedsionkowe.

Ale zanim wystraszycie się alarmujących wskazań warto zapamiętać, że w instrukcji producent deklaruje, że:

produkt nie stanowi wyrobu medycznego i nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia ani prewencji chorób. Wszystkie uzyskane dane i wyniki pomiarów należy traktować jako poglądowe, przeznaczone wyłącznie do użytku własnego.

Warto dodać, że według chińskich mediów oprogramowanie do analizy EKG od Huawei uzyskało certyfikat urządzenia medycznego drugiej klasy National Medical Products Administration, czyli chińskiego urzędu zajmującego się regulowaniem leków i urządzeń medycznych. Natomiast w Europie dopiero przechodzi certyfikację, więc funkcja EKG powinna zostać udostępniona gdy oprogramowanie będzie spełniać wymagania zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych

W aplikacji Huawei Zdrowie poszczególne rejestry związane z rejestrowaniem parametrów zdrowia, stresu czy snu wyglądają następująco:

Nie zapominajmy o sporcie…

Jak większość współczesnych zegarków, oprócz monitorowania parametrów zdrowia Huawei Watch GT 3 Pro ma szereg trybów sportowych i będzie skutecznym osobistym trenerem. Oferuje na przykład 13 treningów biegowych, pozwala ustalić plan treningowy, a monitoring sportowy obejmuje programu do profesjonalnego golfa i nurkowania na wstrzymanym oddechu. Bezpośrednio po ćwiczeniach można przeglądać odpowiednie dane związane z czasem, dystansem, liczbą kroków, spalonych kalorii, tętna, tempa itd.

Wbudowany głośnik pozwala na bieżąco uzyskiwać informacje o aktualnym dystansie, tętnie itp. Oczywiście komunikaty głosowe można wyciszyć. Warto dodać, że dzięki GPS, jeśli użytkownik zgubiłby się podczas biegu lun jazdy rowerem, możliwe jest ustawienie drogi powrotnej.

A tak wygląda zapis przykładowego zarejestrowanego ćwiczenia w aplikacji:

Czasy pracy

Huawei obiecuje tu nawet tygodniowe czasy pracy, ale jest to uzależnione od liczby aktywowanych monitorów zdrowia oraz tego, czy korzystacie z funkcji Always-on-Display. Ta ostatnia bardzo mocno drenuje baterię – tak, że nie da się osiągnąć dwudniowych czasów pracy. Ale jeśli ją wyłączycie, wtedy 6-7 dni pracy (bez treningów) to zupełnie realny czas działania na pojedynczym ładowaniu.

Zużycie energii zauważalnie wzrasta podczas używania GPS. Procenty dosłownie uciekają w oczach, mniej więcej kilkanaście w ciągu pół godziny. Jednak zakładamy, że moduł nawigacji będzie używany wyłącznie podczas treningów. Dlatego osoby, które wykorzystują i zegarkowe, i treningowe funkcje, będą prawdopodobnie ładować smartwatch częściej, np. co 3-4 dni, w zależności od natężenia ćwiczeń.

Samo ładowanie za pomocą pada dołączonego do zestawu zajmuje około 1,5 godziny. Ale zegarek korzysta z technologii Qi i nie ma dedykowanych pinów, więc do ładowania można wykorzystać inną ładowarkę bezprzewodową.

Podsumowanie

Smartwatche dawno przestały być gadżetem – stały się pełnoprawnym urządzeniem, które towarzyszy nam w codziennych aktywnościach. Spośród pozostałych producentów Huawei potrafi dodatkowo sprawić, że wyglądają naprawdę atrakcyjnie, monitorują szereg parametrów zdrowia użytkownika i potrafią naprawdę długo – na przykład w porównaniu z zegarkami Apple czy Samsunga – pracować bez ładowania.

Motyw