Nexus One – recenzja

7 minut czytania
Komentarze

Od kilku tygodni ekscytujemy się kolejnymi zdjęciami, filmami i informacjami czy plotkami na temat nowego mega telefonu od Google, określonego nazwą Nexus One. Do oficjalnej prezentacji tegoż modelu, dzielą nas juz w zasadzie godziny – Google wyznaczył spotkanie na 5 stycznia- ale my, czytelnicy i czytelniczki android.com.pl wiemy już bardzo dużo na temat owego gadżetu. Plotka na temat telefonu zaczęły przybierać na sile od momentu, gdy wyszukiwarkowy gigant zdecydował, aby swój produkt poddać w ocenę swoim pracownikom dookoła świata. Wtedy też zaczęły docierać do nas coraz częściej zdjęcia, wreszcie filmy telefonu. W ten oto sposób doczekaliśmy się pierwszej recenzji Nexus One, którą możemy się z wami podzielić. Panie i panowie oto Google Nexus One:  

Wygląd

  Nexus One jest świetnym i pięknym telefonem, który swoim wyglądem postarza inne znane nam urządzenia. HTC (producent urządzenia) nie poszło tropem Motoroli i ich telefonu Milestone, z ostrymi krawędziami i rogami, lecz drogą iPhone’a tworząc obłe kształty. Poszli nawet dalej nadając urządzeniu uczucie bycia mniej „pudełkowatym”. Tuż pod ekranem znajdują się cztery przyciski oraz kulka nawigacyjna(trackball). Przyciski posiadają funkcje: Powrót, Menu, Dom i Szukaj. Z boku natomiast mamy przyciski ustawiania głośności. Na górnej krawędzi, powyżej przycisków głośności, znajduje się przycisk włączający/wyłączający. No i oczywiście, co jest najbardziej zauważalne, ogromny, prawie w całości pokrywający telefon, ekran (3.7 cala).

Wymiary w porównaniu do iPhone’a i Motoroli Milestone(Droid).

  Możemy więc się zgodzić, że telefon wygląda bardzo seksownie, ale aby określić odczucie podczas trzymania tego telefonu w ręce w dwóch słowach, musiałbym powiedzieć, „zajeb….e niesamowity”. Pierwsza rzecz którą zauważysz jest, jak cienki on jest – można by powiedzieć, pół rozmiaru iPhone’a. Oczywiście w rzeczywistości tak nie jest. Tył i boki pokryte są teflonem, twardym ale jednocześnie miękkim w dotyku.  

Ekran

  Ekran jest po prostu, niesamowity. Nie ma na rynku jeszcze urządzenia, które mogło by poszczycić sie czystością i ostrością ekranu jak Nexus One. Różnica jest taka jakby popatrzeć na 30 calowy telewizor i 46 calowy HD LCD. Posiada on ekran AMOLED o przekątnej 3.7 cala i rozdzielczości WVGA. Jakość obrazu na prawdę robi wrażenie. Reakcja na dotyk jest porównywalna z iPhonem. Nie ma żadnych opóźnień podczas dotykania aplikacji czy przenoszenia z ekranu na ekran. Jedyną bolączką jest brak multi-touch’u pomimo, iż jest on wspierany przez Android 2.0.  

Ekran domowy i tapety

  Najczęściej wymienianą funkcją na Nexus One są obrazki pulpitu. Kiedy pierwsze zdjęcia ujrzały światło dzienne, zauważyć można było, iż pulpit może być animowany. Tak też jest – mamy ich do wyboru dziesięć; zostały nazwane Live Wallpapers (żywe tapety). Mamy do wyboru: Galaktyka, Trawa, Magiczny Dym, Many, Nexus, Zegar Polarny, Spektrum, Miernik Głośności, Woda, Fale. Nie będę tutaj opisywał działania każdego, napisze tylko o jednym. Grass (Trawa) w zależności od tego jaka porę dnia mamy, niebo zmienia kolory. Po południu jest ono jaskrawe, podczas zachodu słońca, pomarańczowe, wieczorem czarne. Cały dzień też, trawa powiewa na wietrze.  

Gniazda i czujniki

  Jak w większości telefonów na rynku tak i w Google Nexus One znajdziemy gniazdko słuchawkowe typu jack 3.5mm. Testowane z kilkoma rodzajami słuchawek, jakość dźwięku była dobra. Bateria, gniazda Sim karty oraz SD karty znajdują sie pod tylna przykrywką. Mamy także standardowe już gniazdo microUSB.

  Jeśli wykonujesz telefony w miejscach hałaśliwych, będziesz zadowolony zainstalowanego systemu redukcji szumów. Dodatkowym czujnikiem jest czujnik bliskości, który w momencie zbliżenia telefonu do ucha wygasza ekran i zabezpiecza przyciski przed przypadkowym dotknięciem. Po odstawieniu telefonu od ucha natychmiast rozjaśnia ekran.  

Głośnik

  Jakoś dźwięku z głośniczka jest bardzo dobra. Głośność jest wysoka, ale nie całkowicie ostra. Wygląda to raczej jakby pójście w stronę głośności niż jakości. Drugi głośnik zlokalizowany jest z tyłu telefonu w miejscu tworzącym lekki problem. Chodzi o to, jeśli trzymasz telefon w kieszeni, materiał przylegający do głośnika wycisza go, i możesz nie usłyszeć dzwonienia. Kiedy leży jednak na stole wszystko jest OK.  

Aparat

  Aparat jest 5 megapikselowy, z mechanicznym autofokusem i lampą LED. Aparat jest lekko wysunięty z „pleców” telefonu. Jednak jak można zauważyć jest to wyprofilowana tylna przykrywka, która jednak jest zaletą – dzięki niej głośnik ma jakby pudło akustyczne, w ten sposób brzmi donośniej. Filmy są kręcone z szybkością 27 klatek na sekundę. Przyznać jednak trzeba że, tak zdjęcia jak filmy nie grzeszą mega jakością, i jak w innych telefonach HTC są na poziomie średnim.  

Android 2.1, Snapdragon

  Bezpiecznie jest powiedzieć, że połączenie Androida 2.1 i procesora (Qualcomm QSD 8250, 1GHz) jest strzałem w dziesiątkę. Szybkość telefonu jest po prostu fantastyczna. Poruszanie się po telefonie, instalowanie programów i surfowanie po internecie jest niewiarygodnie szybkie.  

Programy

  W tym miejscu musze napisać o programie Car Home. Każdy dzisiaj warjuje na punkcie GPS’u. Mając jednak ten program nie musimy wydawać pieniędzy na Garmina TomToma czy inne. Program ten możemy znaleźć zainstalowany na telefonie. Po otwarciu mamy 5 opcji: wyszukiwanie głosowe, nawigacja, podgląd mapy, kontakty i szukanie. Szukanie głosowe działa sprawnie, bez trudu wyszukując miejsca o które pytamy. Przycisk „Nawigacji” natomiast od razu przenosi nas do map gdzie mamy możliwość wprowadzenia danych wyboru trasy z miejsca x do y. Jedyna bolączką na Nexus One bedą gry, ktore nie wykorzystują możliwości tego telefonu. Będziemy musieli trochę poczekać, aż odpowiednie pojawią się na Markecie.  

Bateria

Żywotność baterii można określić jak zadowalającą, ale nie powalającą. Po 12 godzinach używania wszystkiego na telefonie bateria padła. Wystarczy jednak 30 minutowe doładowanie podczas dnia aby telefon dobrze nam służył.  

Podsumowanie

  Jeśli miałbym pójść dzisiaj do sklepu, i bez patrzenia na cenę kupić telefon, wybrałbym Nexus One. Glówny powód/y: wspaniały ekran, szybkość i Android 2.1. Nawet sieć 3G dostaje nowe oblicze. Aparat trochę zawodzi, ale chcąc zrobić piękne zdjęcia i tak sięgnąłbym po prawdziwy aparat fotograficzny. Musimy jeszcze poczekać na odpowiednie aplikacje dla tego telefonu lecz to, przy szybkości rozwoju Marketu, nastąpi raczej szybciej niż później. W chwili obecnej, możemy uchylić czapki z głów, ponieważ jest to gadżet, który bedziemy chcieli mieć, i będziemy go kochać.  

Nexus One – pełna specyfikacja

Wymiary: wysokość: 119mm szerokość: 59.8mm grubość: 11.5mm waga: 130g z baterią; 100g bez baterii Pamięć: ROM: 512MB RAM: 512MB karta SD: 4GB Micro SD card (rozszerzalna do 32 GB) Aparat, zdjęcia, filmy: 5 MP Mechaniczny autofocus 2x digital zoom Lampa błyskowa LED z geolokalizacją Łącza bezprzewodowe: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) Bluetooth 2.1 + EDR A2DP stereo Bluetooth Lokalizacja: odbiornik AGPS lokalizacja przez wieże antenowe i Wi-Fi elektroniczny kompas Akcelerometer Ekran: 3.7 cala widescreen, WVGA AMOLED Przyciski: sprzętowy wł/wył sprzętowy głośność +/- trzykolorowy, klikający trackball 4 luminowane przyciski (Powrót, Menu, Dom, Szukaj) Gniazdka i sensory: 3.5mm stereo jack SIM card Micro SD Micro USB sensor bliskości sensor światła trzykolorowy indykator LED Procesor: QUALCOMM QSD 8250, 1Ghz Dekodery audio: AAC LC/LTP, HE-ACCv1 (AAC+), HE-AACv2 (poszeżony ACC+) AMR-NB AMR-WB MP3 mono/stereo MIDI SMF, XMF/Mobile XMF, RTTTL/RTX, OTA, iMelody Ogg Vorbis WAVE Platforma: Android 2.1 (Flan) Formaty zdjęć: JPEG GIF PNG BMP Decodery wideo: H.263 MPEG-4 SP H.264 AVC Bateria: wymienialna, 1400mAh Zdjęcia i oryginalny tekst są własnością: (ź)nexusoneblog.com

Motyw