Samsung Galaxy Ace 2 – recenzja

8 minut czytania
Komentarze
ace2-1

Samsung jako największy producent na rynku mobilnym, zasłynął głównie ze smartfonów z serii Galaxy S. Pierwszy S, następnie S II i w końcu niedawno pokazany S III – to właśnie te urządzenia stanowiły i wciąż stanowią o sile Koreańczyków. Do pewnego momentu w ich ofercie brakowało jednak przedstawiciela średniej półki cenowej, który zapełniłby lukę pomiędzy high-endowymi „eskami”, a tanimi smartfonami typu Galaxy Mini. Na początku 2011 roku miała miejsce premiera Galaxy Ace’a, który po części miał zająć to miejsce. Niestety, architektura ARMv6 oraz zaledwie 384 MB pamięci RAM bardziej przypominały specyfikację techniczną low-endów. Mimo wszystko Ace odniósł spory sukces, między innymi dzięki swojej stylistyce – w dużej mierze przypominał on iPhone’a. 3,5-calowy ekran, bardzo podobna obudowa, jeden przycisk na środku – z pewnością niejeden laik mógł pomylić ten model Samsunga z urządzeniem Apple.

ace2-2

Z uwagi na dużą popularność Ace’a, producent zdecydował się na wydanie aż dwóch kontynuacji – tańszego Ace Plus (z jednordzeniowym Qualcommem) oraz silniejszego Ace 2, który tym razem jest pełnoprawnym smartfonem średniej klasy. Czy model ten okaże się być asem w rękawie Samsunga? Zapraszam do recenzji!


Specyfikacja techniczna -dwurdzeniowy procesor STE U8500 NovaThor taktowany zegarem 800 Mhz -układ graficzny ARM Mali-400MP -768 MB pamięci RAM -4 GB pamięci wbudowanej -obsługa kart microSD do 32 GB -ekran LCD IPS 3,7” o rozdzielczości 480×800 pikseli -system Android 2.3 Gingerbread -wymiary: 112.4 mm x 59.9 mm x 11.5 mm -waga: 113 gramów -aparat 5 Mpx -przednia kamerka VGA -nagrywanie wideo w HD (1280×720) -bateria 1500 mAh -micro USB -A-GPS -GLONASS -Wi-Fi -radio FM Specyfikacja jest w tej chwili wystarczająca do znacznej większości gier i aplikacji. Procesor, znany z konkurencyjnej Xperii P (choć wolniejszy o 200 MHz), jest bardzo dobrą propozycją w tym przedziale cenowym. Właściwie to pod tym względem Samsung wykonał największy krok naprzód – pierwszy Ace z architekturą ARMv6 i 384 MB RAM-u był sprzętowo po prostu słaby. Tutaj śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z szybszych smartfonów na rynku.


Zestaw i obudowa

ace2-3

Samsung Galaxy Ace 2 został zapakowany w małe, białe, prostokątne pudełko. Bardzo przypomina ono opakowanie pierwszego „asa” (które to było ciemnozielone). W środku oprócz samego smartfona znajdziemy zestaw słuchawkowy, kabel USB, ładowarkę, oraz instrukcję obsługi. Cieszy osobna ładowarka z długim kablem, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem – właściwie nie ma się tu do czego przyczepić.

ace2-4 Obudowa smartfona została wykonana z plastiku. Z pewnością znajdą się zwolennicy tego rozwiązania, ale ja osobiście za nim nie przepadam. Po niemiłych doświadczeniach z pierwszym Galaxy Ace’em (odszedł bok obudowy), jak również Xperią Arc S (odpryski po upadku) najchętniej kupiłbym smartfona z tytanową obudową. Oczywiście jest to przesada, ale stosowanie materiałów lepszej jakości w mojej opinii powinno stać się wśród producentów standardem. Wzorem może być tu Xperia P (którą niedawno recenzowałem) ze swoim aluminiowym unibody.

ace2-5 Na szczęście wszystkie elementy zostały ze sobą dobrze spasowane, w wyniku czego nie mamy tu do czynienia z trzeszczeniem przy mocniejszym ściskaniu telefonu. Ramka wokół ekranu prezentuje się nieźle, ale prawdopodobnie będzie dość szybko łapać rysy, podobnie jak w poprzedniku. Szkoda, że nie zdecydowano się na odważniejsze zmiany.

ace2-6

ace2-7 Rozłożenie klawiszy względem pierwszego Ace’a odrobinę się zmieniło – przeniesiono złącze micro USB na dolną krawędź, a slot na kartę microSD z lewego na prawy bok. Znajdziemy tam również przyciski do regulacji głośności oraz otwór na smycz. Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo minijack, zaś na prawym boku – guzik włączania.

ace2-8

Z przodu oprócz ekranu znajdziemy dotykowe przyciski menu oraz powrotu, jak również środkowy fizyczny przycisk home. Z tyłu umieszczono aparat, diodę LED oraz głośniczek.

ace2-9
ace2-10

Pod klapką wykonaną z cienkiego plastiku (w ciągu kilku dni używania zdążył się już lekko porysować) znajduje się bateria oraz gniazdo na kartę SIM.

ace2-11

Ekran

ace2-12 Zastosowany w drugim „asie” 3.8-calowy wyświetlacz TFT LCD nie powala na kolana, ale też nie daje większych powodów do narzekań. Rozdzielczość 480×800 jest na obecną chwilę wystarczająca do komfortowego korzystania ze smartfona – przeglądanie internetu czy korzystanie z nawigacji jest wygodne i nie przysparza żadnych problemów.

ace2-13 Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo przyzwoita. Kolory są oddane wiernie, chociaż jak to w LCD-kach, czerń jest bardzo słaba. Kąty widzenia są zadowalające, a maksymalna jasność również jest w pełni wystarczająca – ogólnie nie ma pod tym względem nic do zarzucenia.

ace2-14

Multimedia Multimedialność nigdy nie była mocną stroną „tych słabszych” urządzeń Samsunga. Galaxy Ace 2 wpisuje się w ten trend i w porównaniu z konkurencją pod tym względem trochę kuleje. Od razu widać, że odtwarzacz muzyki jest jedynie dodatkiem, a nie jedną z głównych funkcji smartfona. Dobitnie udowadnia to zestaw słuchawkowy dołączony do urządzenia. Słuchanie na nim muzyki to po prostu katorga – dźwięk jest płaski i towarzyszy mu metaliczny podźwięk, znany z najgorszej jakości słuchawek. Co więcej, z uwagi na to, że są to tzw. „pchełki”, po prostu wypadają z uszu, więc nie nadają się one nawet do rozmów telefonicznych.

ace2-15

Stosując lepsze słuchawki, jakość znacznie wzrosła – smartfon dobrze radzi sobie z basami, gorzej zaś wypada w utworach, gdzie ważniejsze są średnie i wyższe tony. Pomimo że do dyspozycji jest equalizer z możliwością własnego ustawienia suwaków, nie byłem zadowolony z tego, co zaoferował mi odtwarzacz drugiego „asa”. Jeżeli ktoś szuka smartfona z ukierunkowaniem na słuchanie muzyki – polecam rozejrzeć się za czymś innym. Dla przeciętnego słuchacza jakość dźwięku powinna być wystarczająca.

3,8-calowy ekran pozwala na całkiem wygodne odtwarzanie filmów. Flash Player (który zresztą niedługo zostanie wycofany z Androida) działa bez większych problemów. Niestety, już nagrania w rozdzielczości Full HD nie chciały zadziałać – pozostawał czarny ekran zarówno w domyślnym odtwarzaczu, jak i w MX Playerze.


Aparat

ace2-16 Zastosowany w Ace 2 aparat o rozdzielczości 5 megapikseli mocno mnie zawiódł. Jest to przetwornik bardzo podobny do zastosowanego w poprzedniku – jedyną różnicą jest nagrywanie wideo w rozdzielczości HD.

ace2-18 Do dyspozycji mamy kilka ustawień, w tym m.in. wartość ekspozycji, balans bieli, ISO (100-400), tryb scenerii czy detekcję mrugnięcia okiem.

ace2-17
foto1

Jakość zdjęć jest po prostu średnia. Niestety, ale Samsung nie dokonał tutaj żadnego postępu – o ile rozdzielczość fotografii jest wystarczająca, tak oddanie kolorów czy ostrość kuleją. Brakuje też fizycznego przycisku spustu migawki.

foto2
foto3
foto4
foto5
foto6

Jakość nagrywanego wideo również nie powala. Rozdzielczość HD (1280×720 pikseli) jest wystarczająca do np. YouTube’a, ale prawdziwej kamery Ace 2 z pewnością nie zastąpi. Poniżej przykładowy film.

https://www.youtube.com/watch?v=9jVacjHLsv8

Bateria i system

ace2-19 Bateria o pojemności 1500 mAh jest w zupełności wystarczająca do zastosowanego w Ace 2 ekranu. Przy dość oszczędnym użytkowaniu spokojnie potrafi wytrzymać ona dwa dni. Jeżeli intensywnie korzystamy z internetu, czy też lubimy dużo grać, trzeba liczyć się z codziennym ładowaniem smartfona, co oczywiście jest standardem wśród tego typu urządzeń.

ace2-20 Smartfon pracuje pod kontrolą Androida w wersji 2.3.6. Gingerbread jest już dosyć starą edycją systemu, a co gorsza, Samsung nie potwierdził oficjalnie aktualizacji do ICS. Z drugiej strony pojawiały się już przesłanki świadczące o planach wydania 4.0 na Ace 2 i wydaje się być raczej oczywiste, że urządzenie wydane w tym roku powinno dostać taki update. O sile tego smartfona zdecyduje również wsparcie deweloperów. Z pewnością pojawi się nieoficjalne oprogramowanie – wielu użytkowników domaga się wydania m.in. CyanogenModa.

ace2-21 Zastosowana nakładka TouchWiz to standard od Samsunga. Nie ma co spodziewać się wodotrysków, ale ważne jest, że wszystko chodzi płynnie, bez większych zacięć znanych z poprzedniego modelu. Z pewnością duży udział ma w tym dwurdzeniowy procesor. Warto również wspomnieć o domyślnie zainstalowanej klawiaturze Swype, co stanowi duży plus i ułatwia pisanie.

ace2-22

Podsumowanie

ace2-23 Szczerze mówiąc, Galaxy Ace 2 nie wywarł na mnie zbyt dużego wrażenia – sama zmiana wnętrzności nie przekonała mnie do tego smartfona. Niestety, w tym roku po raz kolejny Samsung skupił się przede wszystkim swoim flagowcu – Galaxy S III przeszedł pod wieloma względami dużą przemianę wobec swojego poprzednika. W drugim „asie” niestety już tego nie widać. Największym problemem tego urządzenia jest po prostu… przeciętność. Mimo wszystko, Ace 2 to przyzwoita oferta dla osób szukających niedrogiego smartfona z dwurdzeniowym procesorem. Z pewnością sprawdzi się on również jako np. pierwsze urządzenie z Androidem. W ofertach operatorów na abonament pojawia się on coraz częściej w korzystnych cenach, zaś na aukcjach można go kupić już za ok. 900 zł. Szczerze mówiąc, za tą kwotę można znaleźć wiele ciekawszych ofert.


Motyw