[Recenzja] Huawei WiFi Mesh 3 (WS8100) – zasięg WiFi dla całego domu

Kamil Sobczyk Kamil Sobczyk Recenzje

W obecnych czasach dostęp do WiFi w całym domu jest niemal tak istotny, jak dostęp do wody czy prądu. Jednak mimo to wielu z nas (przyznaję się, że ja również) korzysta z routerów dostarczanych przez dostawcę internetu. Co prawda urządzenia te spełniają swoje zadanie, ale często sieć WiFi jaką tworzą, nie pozwala nam w pełni wykorzystać potencjału naszego łącza. W związku z tym warto jest zastanowić się nad systemem WiFi Mesh. W tej recenzji przyjrzymy się takiemu systemowi od Huaweia. Zatem zapraszam Was do recenzji Huawei WiFi Mesh 3.

Zalety

 • Prosta instalacja i konfiguracja
 • Dobre pokrycie powierzchni zasięgiem sieci WiFi
 • Zadowalająca prędkość sieci bezprzewodowej

Wady

 • Ukrycie bardziej zaawansowanych funkcji
 • Ładny, ale nieskrojony pod bardziej zaawansowanych użytkowników interfejs webowy

Recenzja Huawei WiFi Mesh 3 w trzech zdaniach

Huawei WiFi Mesh 3 to minimalistyczny i dobrze wykonany sprzęt, który pozwoli pokryć siecią WiFi nawet 600m2 powierzchni. Ponadto jego konfiguracja jest bardzo prosta i intuicyjna dzięki aplikacji AI Life. Cena też nie jest specjalnie wygórowana biorąc pod uwagę możliwości tego sprzętu.

 • Zestaw 8
 • Budowa 9
 • Użytkowanie 9

Ogólna ocena

8.7/10

Recenzja wideo

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena Huawei WiFi Mesh 3

System trafia do nas w sporym białym pudełku, które nie pozostawia wiele wyobraźni. Patrząc na opakowanie, od razu wiemy, co w nim znajdziemy, a będą to trzy identyczne routery, trzy zasilacze i jeden płaski kabel ethernetowy (cat5e). Ten, choć nie jest zbyt długi, powinien nam wystarczyć na wpięcie jednego z routerów do naszej sieci. Poza tym w pudełku jeszcze znalazła się standardowa papierkologia — skrócona instrukcja i karta gwarancyjna.

Huawei WiFi Mesh 3 możecie kupić albo w trójpaku, albo w dwupaku. Ten pierwszy odchudzi Wasze portfele o 1299, a drugi o 899 złotych. Do testów trafiła do mnie ta droższa wersja systemu. Decyzja odnośnie tego, na który zestaw się zdecydujecie, nie powinna być podyktowana ceną, ale tym jaką powierzchnię chcecie pokryć zasięgiem WiFi – 2-pak wystarczy na 400m2, a trójpak na 600m2. Specyfikacja tego sprzętu jest następująca:

 • 256 MB RAM
 • 128 MB pamięci flash
 • WiFi (2×2 MIMO):
  • 5 GHz:
   • IEEE 802.11a/n/ac/ax (do 574 Mbps)
  • 2,4 GHz:
   • IEEE 802.11b/g/n/ax (do 2402 Mbps)
 • złącza Ethernet:
  • 3x LAN/WAN (1 Gigabit)
 • 802.11kvr, HarmonyOS Mesh+, PPPoE/DHCP/static IP address WAN, WiFi timer, Sieć WiFi dla gości, Ograniczanie prędkości dla urządzeń, kontrola dostępu WiFi, kontrola rodzicielska, VPN pass through, DMZ/virtual server
 • wymiary: 174x70x107 mm
 • waga: 413 g

Specyfikacja, którą Huawei oferuje we wspomnianej wyżej cenie, jest bardzo dobra. Konkurencyjne urządzenia, które mogą pochwalić się podobnymi możliwościami, są albo droższe, albo w bardzo podobnej cenie.

Budowa i jakość wykonania

Huawei WiFi Mesh 3 składa się z routerów, których wygląd można określić jako matowo białe słupki o owalnej podstawie. Sprzęt wygląda elegancko i powinien się wpasować w większość wnętrz. Niestety, ale trzeba na nie wygospodarować przestrzeń na jakiejś półce albo komodzie, ponieważ nie można ich w żaden sposób powiesić na ścianie. Każde z urządzeń w zestawie jest identyczne zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i możliwości.

Na froncie routerów znajdziemy logo Huawei, a także przycisk HiLink. Za jego pomocą sparujemy kompatybilne urządzenia Huawei (WPS można wywołać z aplikacji). To jedyne elementy widoczne od przodu, co podkreśla minimalizm sprzętu.

Z tyłu urządzeń znalazło się miejsce dla trzech portów LAN/WAN, przycisku resetu urządzenia i gniazda zasilania. Dla niektórych użytkowników liczba portów może być zdecydowanie za mała.

Od góry umiejscowione zostało pole NFC, dzięki któremu szybko połączymy nasz telefon z siecią oraz dioda statusu pracy urządzenia.

Wrażenia z użytkowania

Pierwsza konfiguracja systemu Huawei WiFi Mesh 3 jest bajecznie prosta, tym bardziej jeżeli skorzystamy z aplikacji AI Life. Po pierwsze, po podłączeniu routera do prądu i kablem ethernetowym do internetu, aplikacja w prosty i przejrzysty sposób poprowadzi nas przez cały proces konfiguracji. Po drugie, dołożenie kolejnych stacji jest jeszcze prostsze. Wystarczy je zasilić, a te same wykonają całą pracę za nas!

Aplikacja AI Life jest dość przejrzysta i pozwoli w łatwy i szybki sposób zarządzać naszą siecią. Choć trzeba przyznać, że bardziej zaawansowane funkcje potrafią być mocno zagnieżdżone. Pierwszym co nas wita w aplikacji, jest mapa zasięgu w naszym mieszkaniu. Tę oczywiście musimy wyrysować sobie sami, po czym wykonać test zasięgu w wybranych punktach. Po tych działaniach będziemy mieli dostępny taki widok. Następnie możemy w liście urządzeń sprawdzić, jakie sprzęty są podłączone do sieci, jak długo, po jakim paśmie i z jaką prędkością coś pobierają. Podobnie sprawdzimy poszczególne routery. 

W diagnostyce inteligentnej możemy w sposób bardziej wizualny zobaczyć to, co było w poprzedniej zakładce z kilkoma dodatkowymi informacjami. Kontrola rodzicielska pozwoli nam ustawić ograniczenia czasowe na poszczególne urządzenia, a zapora sieciowa pozwoli włączyć lub wyłączyć dodatkowe zabezpieczenia naszej sieci dostarczane przez Huawei WiFi Mesh 3.

Gdy wejdziemy w więcej funkcji, to będziemy mogli zarządzać siecią dla gości, aktualizacjami urządzeń, funkcją HiLink, zmienić hasło dostępu, w sposób bardziej zaawansowany zarządzać siecią WiFi czy zmienić ustawienia samej sieci i routera (choć te są bardzo ograniczone). 

Oczywiście do konfiguracji Huawei WiFi Mesh 3 nie jest konieczna aplikacja. Wszystko, a nawet więcej, możemy zrobić klasycznie poprzez interfejs webowy. Ten, pod względem wizualnym, jest bardzo ładny, choć bardziej zaawansowani użytkownicy mogą narzekać na nadmierne zagnieżdżenie bardziej zaawansowanych funkcji.

Jakość połączenia

W Huawei WiFi Mesh 3 mamy do czynienia z 2-zakresową siecią WiFi 6, co jest krokiem wprzód względem poprzedniego systemu Mesh od tego producenta. Jeżeli chodzi o zasięg, to nie mogłem w pełni sprawdzić możliwości tych urządzeń, ponieważ moje mieszkanie ma jedynie 70 metrów kwadratowych, a nie 600 jakie sprzęt może obsłużyć. Dla mnie ten trójpak to było aż nadto i zasięg wszędzie miałem wyśmienity, tym bardziej że w mieszkaniu nawet nie ma zbyt grubych ścian. Ponadto nawet na końcu ogródka miałem doskonały zasięg, więc podejrzewam, że gdybym na to pozwolił, to część sąsiadów mogłaby spokojnie korzystać z mojej sieci. System pewnie by sobie z tym poradził, bo według zapewnień producenta ten powinien opanować pracę z 250 urządzeniami. Przełączanie się między urządzeniami mimo tego jak blisko siebie się znajdowały, działało bardzo sprawnie, wręcz niezauważalnie, i zawsze byłem połączony z najbliższym routerem.

A co z prędkością sieci? W domu mam łącze 600/300 Mbps. Korzystając z Huawei WiFi Mesh 3 i sprawdzając na różnych sprzętach, byłem w stanie osiągnąć zbliżone prędkości. Jednak miało to miejsce, przede wszystkim stojąc obok głównej jednostki. Najlepszy wynik, jaki osiągałem to 578/256 Mbps przy samym głównym routerze. Przy satelicie znajdującym się bliżej głównej jednostki widziałem wyniki na poziomie 330/100 Mbps, a przy tym bardziej oddalonym – 150/100 Mbps. Są to dobre prędkości, takie, jakich nigdy nie osiągnąłbym na moim standardowym routerze otrzymanym od dostawcy internetu.

Recenzja Huawei WiFi Mesh 3 – podsumowanie

Podsumowując, Huawei WiFi Mesh 3 to dobry sprzęt, który przyda się każdemu, kto potrzebuje dobrego zasięgu sieci WiFi na dużej powierzchni, a zarazem zależy mu na dobrych prędkościach. Przejrzysta i prosta w obsłudze aplikacja to niewątpliwa zaleta tego systemu. Ponadto, cena jak na system obsługujący WiFi 6 też jest atrakcyjna, zwłaszcza jeżeli nie potrzebujemy trzech jednostek. Cena za 2 praktycznie brzmi jak okazja.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze recenzje