[Recenzja] God of War przenosi się na PC — było warto?

13 minut czytania
Komentarze

God of War to seria gier znana prawie wszystkim fanom cyfrowej rozrywki. Najnowsza odsłona cyklu pochodzi z 2018 roku i na pewno wiecie, że niedawno trafiła ona także na komputery osobiste. W takim razie jak prezentuje się Kratos na PC?

Historia God of War

God of War PC

Dla osób niewtajemniczonych przypomnijmy, że seria God of War do niedawna była tworzona tylko i wyłączne na konsole PlayStation. Najnowszy tytuł od Sony Interactive Entertainment premierę miał w 2018 roku, a w pierwszej kolejności wydano go na konsolę PlayStation 4. Tytuł zrobił ogromną furorę. W serwisie metacritic zdobył 94 punkty w skali 1-100. Natomiast podczas gali The Games Awards 2018 God of War zdobył prestiżową nagrodę „Gra roku”. Liczne sukcesy dziecka Santa Monica Studio sprawiły, że nawet najwięksi ignoranci zaczęli interesować się grą oraz całą serią God of War.

Gra stała się takim hitem, że powstać miał nawet film oparty na historii Kratosa. Pierwsze podchody do tematu miały miejsce już w 2005 roku. We wrześniu 2010 roku pomysł odżył, a jedną z głównych ról w filmie miał zagrać Daniel Craig. Ostatnie podrygi tematu miały miejsce w 2021 roku. Wówczas rzecznik Sony poinformował, że mimo licznych plotek firma nie jest w trakcie opracowywania żadnej adaptacji filmowej gry God of War.

Jako że cykl tych gier jest niezwykle bogaty, pozwolę sobie na małe przypomnienie historii. Seria sięga roku 2005, wówczas na świat wyszła pierwsza część God of War. Grę oryginalnie wydano na konsolę PlayStation 2, a jej głównym motywem przewodnim była mitologia grecka. Dwa lata później światło dzienne ujrzał tytuł God of War II, który kontynuował historię znaną z „jedynki”. W przeciągu trzech następnych lat byliśmy świadkami premier dwóch części wydanych na urządzenia mobilne i PlayStaion Portable, czyli kolejno Betrayal i Chains of Olympus.

Od roku 2010 do 2018 Sony wydało kilka kolejnych odsłon serii na różne konsole, w tym God of War III (2010). Aktualni wszyscy fani cyklu czekają na premierę God of War Ragnarök, który będzie kontynuacją historii znanej nam z poprzedniej edycji gry z 2018 roku. W taki zgrabny sposób możemy, więc przejść do omówienia tytułu God of War.

Fabuła wciąż zachwyca

God of War PC

Głównym bohaterem gry jest Kratos, a rozgrywka przenosi nas ze świata mitologicznej Grecji na daleką i mroźną Północ. Fabuła gry jest na pewno znana wszystkim graczom, którzy mieli styczność z God of War w przeciągu już blisko czterech lat od jej pierwotnej premiery na PlayStation 4. W skrócie krwawa jatka, która ma miejsce praktycznie na każdym kroku, spowodowana jest śmiercią żony głównego bohatera. Kratos wraz ze swoim synem — Atreusem wyrusza w ciężką podróż, a na każdym kroku czeka na nich niebezpieczeństwo oparte na mitologi nordyckiej. Celem wyprawy jest spełnienie ostatniego życzenia zmarłej — rozrzucenia jej prochów na najwyższym szczycie dziewięciu królestw. Zresztą przeczytajmy, jak fabułę opisuje sam wydawca:

Minęło wiele lat od czasu, gdy Kratos wywarł swą zemstę na bogach Olimpu. Teraz mieszka pośród skandynawskich bóstw i potworów. W tym okrutnym świecie, który nie zna przebaczenia, będzie musiał walczyć o przetrwanie… i przygotować do tej walki swojego syna. Kratos znów stawia czoła roli ojca. Jest mentorem i obrońcą Atreusa – syna, który chce za wszelką cenę zdobyć jego szacunek. Wyprawiając się z dzieckiem w niebezpieczną podróż, będzie musiał okiełznać szał, który od dawna kierował jego życiem.

Zamień bogato zdobione marmury i kolumny Olimpu na surowe lasy, góry i jaskinie z mitologii nordyckiej sprzed ery wikingów. Przygotuj się na podróż przez zupełnie nową krainę, którą zamieszkuje cały panteon bóstw oraz niezliczone potwory i inne istoty. Dzięki kamerze umieszczonej za ramieniem bohatera znajdziesz się w samym sercu akcji. Walki w God of War można porównać do stworzeń, z którymi Kratosowi przyjdzie się zmierzyć podczas podróży: są dzikie i brutalne. Nowa broń główna i nowe umiejętności pozostają wierne duchowi serii God of War, jednocześnie otwierając przed graczem możliwości nieznane dotąd w tym gatunku gier.

Tyle na temat samej fabuły. Teraz sprawdźmy jak zmienił się God of War po transferze z PlayStation 4 na PC.

Przejście z PS4 na PC zdecydowanie na plus

God of War PC

Przede wszystkim gra została poprawiona, ulepszona i upiększona. Przejście produkcji na komputery osobiste dało programistom ogromne pole do manewru przy ewentualnych poprawkach. God of War broni się wizualnie na ocenę bardzo bardzo bardzo dobrą. Na wyróżnienie zasługuje także mnogość opcji, które można ustawić, aby czerpać jak najwięcej bodźców z rozgrywki. Na minus zasługuje tu jedynie brak benchmarku. Format obrazu (rozdzielczość) można ustawić w proporcjach 21:9. Oznacza to, że gra wspiera monitory ultrapanoramiczne.

Jednak zaznaczam, że aby gra cieszyła oko, nie trzeba posiadać wcale wystrzałowego sprzętu. W God of War możemy zagrać nawet na zintegrowanej karcie graficznej i wciąż napawać się pięknymi widokami otaczającego nas świata. Osobiście mój komputer pochodzi ze średniej półki, a mimo to byłem w stanie wyciągnąć 60 klatek na sekundę przy wysokich ustawieniach. Twórcy gry zadbali także o bardziej wymagających graczy, którzy są w posiadaniu kart GeForce RTX. Mogą oni wykorzystać technologię NVIDIA DLSS, czyli technikę renderingu, która zwiększa wydajność graficzną.

Przy pierwszym odpaleniu gry na komputerze osobistym poraziła mnie dbałość o szczegóły. Postać Kratosa wydaje się być tak wymuskana i zadbana, że jest to aż niepokojące. Widzimy każdy mięsień, każdy włos i urzekającą łysinę postaci. Jednym słowem — miazga!

Grywalność God of War

God of War PC

Skoro omówiliśmy już aspekty fabularne i graficzne pora przejść do tego jak gra się w samą grę. Wiemy już, że jest ona ciekawa i ładna dla oka, ale czy grywalna? Jeszcze jak…

Do rozgrywki używałem klawiatury i myszy. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Sterowanie nie jest skomplikowane, powiedziałbym nawet, że bardzo intuicyjne. Kłopoty miałem jedynie przy opanowywaniu łuku Atreusa, ale po chwili i to udało mi się przyswoić. Miotanie Lewiatanem, czyli ogromnym toporem Kratosa również trzeba dodać do pozytywów. Gdy chcemy rzucić naszą bronią, możemy zrobić to bardzo dokładnie, a co za tym idzie, bardziej dotkliwie dla przeciwnika.

Zobacz też: Ugaś płonącą katedrę Notre-Dame — nowa gra VR od Ubisoftu

Ważnym aspektem God of War, o którym mówi się od 2018 roku, są zagadki. W grze zawarto dziesiątki łamigłówek, które aż proszą się o ich rozwiązanie. Sekrety mitologicznego świata i liczne „znajdźki” sprawiają, że przy tytule można spędzić mnóstwo godzin. Skoro już przy czasie rozgrywki jesteśmy… według osób zajmujących się pomiarem takich rzeczy, God of War w pełni przejść można w 30 godzin. Czy to dużo, czy to mało nie chce oceniać. Wiem na pewno, że ile godzin by to nie było na pewno będzie to cudownie spędzony czas.

Walka jest prosta, a jednocześnie trudna

Tryb walki

Podczas walki bardzo ważnym aspektem jest dynamika. Dzięki szybkim ruchom myszki potyczki z mitycznymi stworami są łatwiejsze, ale wciąż wymagające. Trzeba także pamiętać, że skoro przeciętna klawiatura ma ponad 100 przycisków, oznacza to, że gracz ma mnóstwo możliwości edycji sterowania. W przypadku pada od PlayStation — DualShock byliśmy ograniczeni do zaledwie ośmiu przycisków i dwóch analogów.

System walki oraz animacje zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Sama bitka sprowadza się oczywiście do zadawania ciosów, kontratakowania, blokowania oraz wykorzystywania umiejętności specjalnych. Jednak to, co powoduje opad szczęki to choreografia. Na początku gry mamy okazję stoczyć kilka walk, a jedna z nich jest szczególnie zachwycająca. Mowa tu oczywiście o starciu z Nieznajomym, którego tożsamość odkrywamy z czasem.

Warte odnotowanie jest także spustoszenie otoczenia, które powodujemy, walcząc z przeciwnikami. Łamane drzewa, pękające skały, czy rozstępująca się ziemia to tylko kilka z wielu animacji stworzonych przez Santa Monica Studio. Być może są to tylko niuanse, ale to właśnie takie drobne elementy wpływają na to, że nie czujemy się zmęczeni kolejnymi potyczkami. Każda z nich bowiem różni się od siebie.

Dodatkowym plusem są porady, które wyświetlają się podczas walki. Gdybyśmy zapomnieli o tym, którym klawiszem atakuje się wroga lub broni przed jego uderzeniami, gra przychodzi nam z pomocą.

Zachwycający dubbing i ścieżka dźwiękowa

God of War PC

Na osobny segment zasługuje otoczka dubbingowa i audio God of War. Polska wersja językowa gry jest wyśmienita. Studio PRL, które zajęło się stworzeniem dubbingu postaci, stanęło na wysokości zadania. Przede wszystkim bardzo dobrze obsadzono tu role. Poniżej znajdziecie tabele, w której umieściłem głównych aktorów biorących udział w tworzeniu gry.

RolaGłos
KratosArtur Dziurman
AtreusBernard Lewandowski
BaldurMaciej Kosmala
FrejaKarolina Kalina-Bulcewicz
MímirGrzegorz Pawlak
BrokPaweł Szczesny
SindriPrzemysław Glapiński

Drugą sprawą jest już oryginalna ścieżka dźwiękowa gry. Poza świetnie dobraną muzyką, która wprowadza w klimat świata God of War mamy do czynienia także z ucztą audiowizualną. Gra wypełniona jest dźwiękami natury oraz wojny. Słyszymy tu płonący ogień, pękający pod stopami lód, czy też dźwięk przecinającego powietrze ostrza. Ogólnie rzecz ujmując, jest to gratka, dla wszystkich wymagających graczy lubujących się w doznaniach audio.

Co ciekawe ścieżkę dźwiękową gry można kupić osobno. God of War (PlayStation Soundtrack) jest dostępny do zakupu, chociażby na stronie salonu Empik. Cena? 57,99 złotych za płytę z dwudziestoma utworami, które prowadzą nas przez brutalny świat God of War. Jeśli ktoś jeszcze nie jest zdecydowany na zakup to spokojna głowa. Album można odsłuchać za pomocą serwisów stremingowych typu Spotify.

Interfejs daje radę

Interfejs

Poruszanie się po kokpicie God of War również nie sprawia problemów. Mamy tu prosty i przejrzysty interfejs, który sprowadza się do wyboru broni i pancerza oraz przejrzenia listy celów czy mapy. Ponadto możemy poczytać zapiski Atreusa na temat napotkanych przeciwników.

Jak w każdej grze tego typu God of War również oferuje szeroki wybór wyposażenia, który pozwala na balansowanie postaci w zależności od upodobania. Możemy dobierać sprzęt pod atrybuty siły, czy obrony, co tylko chcemy, aby grać w taki sposób, jaki lubimy. Jednak pamiętajmy, że koniec końców wszystko sprowadza się do umiejętności gracza.

Skoro mowa o umiejętnościach… proste w obsłudze jest też także drzewko umiejętności. Dzięki punktom doświadczenia mamy możliwość zakupu specjalnych skillów w trzech kondygnacjach. Nie muszę dodawać, że gdy uda nam się zakupić wszystkie umiejętności, Kratos będzie wymiatać?

Świetną opcją okazuje się być także tryb fotograficzny. Możemy w nim w dowolny sposób wyeksponować scenę, uzyskać dowolny wyraz twarzy Kratosa i Atreusa, a także dostosować filtry czy pozycję kamery. Finalnie dostajemy coś w rodzaju wszechstronnego aparatu, którego możemy użyć w każdej sytuacji, aby uchwycić interesującą nas scenę.

Tryb fotograficzny

Co na minus?

Przeglądając internet, dosyć często natykałem się na skargi dotyczące optymalizacji gry. Szczerze muszę powiedzieć, że nie spotkałem się z takim problem podczas kilku godzin rozgrywki. W moim przypadku gra chodziła płynnie, a nawet powiedziałbym bardzo płynnie. Zapisana punkty kontrolne wczytywały się bardzo szybko, a ekran ani razu się nie zawiesił.

Zastanawiając się w takim razie, co mogę dać do sekcji „minusy” główkowałem dosyć długo. Jednak trzeba przyznać, że nie ma gier idealnych i God of War posilił się na kilka bugów. Mowa tu przede wszystkim o paru „niewidzialnych ścianach” przez które nie można przejść. Drugim minusem jest coś, czego nie ma. Co kryje się pod tym hasłem?

Mam tu na myśli brak nowości względem wersji gry z PlayStation 4. Jednak z drugiej strony God of War na PC nie jest grą nową, a jedynie starszym tytułem przeniesionym w realia komputerów osobistych. Jednakże myślę, że skoro i tak Sony Interactive Entertainment zdecydowało się grzebać przy czteroletniej grze, mogło do niej dodać kilka nowości.

God of War PC

Nie jestem oczywiście scenarzystą, ale może jakieś specjalne questy, których nie sposób znaleźć na wersji PlayStation 4? Jakieś unikalne smaczki dla osób, które zdecydowały się kupić grę na Steam za 219 złotych? No właśnie… cena. Czy płacenie ponad dwóch stów za czteroletnią grę ma sens?

Oczywiście znajdą się osoby, które będą psioczyć na to, że Sony tak wysoko wyceniło swoją grę. Jednak należy pamiętać, że nie jest to byle jaka gierka. God of War to jedna z najlepszych gier wszechczasów, a teraz trafia na komputery osobiste w odświeżonej wersji wizualnej. Na moment pisania tego tekstu gra zebrała już blisko dziesięć tysięcy recenzji na platformie Steam. Nie muszę chyba dodawać, że są one „przytłaczająco pozytywne”.

Recenzja God of War na PC – podsumowanie

God of War PC

Wersja gry na komputery osobiste zdecydowanie jest ukłonem dla osób, które zawsze chciały zagrać w God of War, ale nie tak bardzo, żeby specjalnie dla jednego tytułu kupować drogą konsolę. Teraz zapaleni PC-towcy mogą w końcu poczuć to, co czuli ich konsolowi odpowiednicy już cztery lata temu.

God of War przejściem na komputery osobiste jedynie zyskał. Nowa wersja gry nie dość, że zarobi sporo pieniędzy, rozpromuje tytuł w nowym środowisku to jeszcze dodatkowo zwiększy głód na God of War Ragnarök, który ma mieć swoją premierę jeszcze w tym roku. Czyżby biznes doskonały?

Ogromne brawa należą się także zespołowi, który odpowiadał za aspekty graficzne God of War. Tak jak już kilkukrotnie wspomniałem powyżej, gra prezentuje się znakomicie. Tytuł jest miły dla oka, ucha, a także serca graczy, którzy wraz z Kratosem podążają przez okrutny mitologiczny świat.

Reasumując, gra spisuje się na medal. Mamy dopiero styczeń, a Sony Interactive Entertainment wykonało już ruch na rynku gier, który może śmiało kandydować do miana najlepszego przedsięwzięcia roku. Ciężko znaleźć mi minusy przejścia God of War z PlayStation 4 na PC. Rozczarowanie mogą czuć chyba jedynie osoby, które jakiś czas temu specjalnie kupiły konsole od Sony, aby ograć tytuł.

God of War PC

Zalety

  • Świetna fabuła
  • Genialna grafika
  • Dubbing i aranżacja dźwiękowa
  • Epickie walki
  • Intuicyjne i proste sterowanie

Wady

  • Nieliczne bugi
  • Brak specjalnych nowości względem wersji z PS4
  • Brak benchmarku

Podsumowanie

God of War to gra, którą z całego serca polecam każdemu. Jeszcze kilka lat i na pewno stanie się ona kanonicznym tytułem w świecie cyfrowej rozrywki.

9,3/10
  • Grafika 9
  • Grywalność 9
  • Aranżacja audiowizualna 10
  • Fabuła 9

Motyw