OPPO Enco Air

[Recenzja] OPPO Enco Air — słuchawki, które nie rozczarowują

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Recenzje

Jeśli regularnie zaglądacie na nasz portal, z pewnością wiecie, że OPPO oferuje wiele ciekawych smartfonów oraz smartwatchy. To jednak nie wszystko, bo chiński producent ma w swoim portfolio również inne urządzenia elektroniczne. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować słuchawki douszne TWS OPPO Enco Air. Jakie wady i zalety ma ten model? Kto może się nim zainteresować? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Zalety

 • Dobra jakość wykonania i estetyczny design (zarówno samych słuchawek, jak i etui)
 • Czysty, wyraźny dźwięk
 • Świetna stabilność połączenia z telefonem

Wady

 • Raczej nie dla zapalonych sportowców
 • Niektórzy mogą narzekać na bardzo krótki kabel do ładowania

Recenzja OPPO Enco Air w trzech zdaniach podsumowania

Testowane słuchawki wraz z etui ładującym są dobrze wykonane. OPPO Enco Air nie zawodzą, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Nie jest to jednak model dla osób, które oczekują idealnego trzymania się słuchawek w uszach podczas aktywności fizycznej.

OPPO Enco Air
 • Zestaw 7
 • Budowa 8
 • Wrażenia z użytkowania 7
 • Jakość dźwięku 8
 • Jakość rozmów telefonicznych 6

Ogólna ocena

7.2/10

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena OPPO Enco Air

OPPO Enco Air

Recenzowane słuchawki zostały zapakowane w niewielkie, kartonowe pudełko. Jego zawartość jest absolutnie standardowa. To etui z funkcją ładowania, kabel USB – USB-C, instrukcja obsługi (m.in. w języku polskim) oraz oczywiście same słuchawki. Warto zaznaczyć, że kabel jest bardzo krótki. Z ładowaniem etui w przypadku podłączenia np. do laptopa nie ma problemów, jeśli jednak chcielibyście położyć je na stoliku lub szafce i podłączyć do zwykłej ładowarki, przyda wam się dłuższy przewód.

Przejdźmy do specyfikacji OPPO Enco Air:

 • Typ: douszne
 • Przetwornik: dynamiczny, 12 mm
 • Czułość przetwornika: 112 ± 1 dB przy 1 kHz
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • Czułość mikrofonu: -38 dBV / Pa
 • Bluetooth 5.2 (zasięg do 10 metrów), USB-C
 • Akumulator litowo-jonowy, słuchawki: 25 mAh, etui: 440 mAh
 • Czas pracy słuchawek: 4 godziny lub 24 godziny z wykorzystaniem etui ładującego
 • Wodoodporność: IPX4
 • Wymiary słuchawek: 35,8 × 18,9 × 17,7 mm
 • Wymiary etui: 60,0 × 53,2 × 23,5 mm
 • Łączna waga (etui + słuchawki): 40,4 g

Brakuje ANC, ale za to mamy algorytm DNN (Deep Neural Network), mający sprawić, żeby głos podczas rozmowy telefonicznej brzmiał jak na żywo, a także niskie opóźnienie w trybie Game Mode (80 ms). Warto również docenić Bluetooth w wersji 5.2.

OPPO Enco Air występują w dwóch wariantach kolorystycznych: białym oraz czarnym. Aktualnie słuchawki można kupić w naszym kraju za ok. 350-400 zł w zależności od sklepu.

Budowa i jakość wykonania

OPPO Enco Air

OPPO Enco Air powinniśmy przechowywać w specjalnym etui, które zmniejsza ryzyko zgubienia słuchawek, a także jest w stanie kilkukrotnie je naładować. Niewielkie, owalne pudełko robi dobre wrażenie. W oczy rzuca się półprzeźroczysta górna część etui oraz logo producenta umieszczone z tyłu. Na dole mamy gniazdo USB-C, z kolei z przodu znajduje się dioda, która sygnalizuje poziom naładowania. Cała konstrukcja jest dosyć miła w dotyku, a dopóki nie przyjrzymy się z bliska w odpowiednim świetle, to odciski palców czy drobne zabrudzenia zupełnie nie rzucają się w oczy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że trzymając etui tylko za półprzeźroczystą część, może się ono dosyć łatwo wyślizgnąć z ręki.

Jeśli chodzi o kształt i wygląd samych słuchawek, to mamy tu do czynienia z absolutnie standardową konstrukcją. Z istotnych elementów warto wspomnieć obszarze sterowania dotykiem, który znajduje się w górnej części obu słuchawek. Do czego możemy go wykorzystać?

 • Dwukrotne dotknięcie dowolnej słuchawki skutkuje (w zależności od sytuacji) włączeniem następnego utworu, odebraniem połączenia lub jego zakończeniem;
 • trzykrotne dotknięcie dowolnej słuchawki powoduje uruchomienie asystenta głosowego;
 • przytrzymanie palcem jednej ze słuchawek spowoduje, że muzyka będzie grać głośniej lub ciszej
 • dotknięcie obu słuchawek jednocześnie przez 15 sekund przywróci je do ustawień fabrycznych.

To jednak tylko propozycja producenta i możemy sami ustawić, jaki efekt ma dawać dotykowe sterowanie słuchawkami. Potrzebna do tego jest aplikacja, do której przejdziemy jednak za chwilę.

Wrażenia z użytkowania OPPO Enco Air

OPPO Enco Air

Jednym z najważniejszych aspektów każdych słuchawek jest bez wątpienia jakość dźwięku. Ta w przypadku OPPO Enco Air zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie. Dźwięk jest bardzo wyraźny i ma swoją głębię, a basy są nieco wzmocnione. Słuchawki spełniły moje oczekiwania pod tym względem, choć trzeba pamiętać, że to mocno subiektywna kwestia i wiele zależy od tego, jaki mamy punkt odniesienia. Jeśli jednak nie jesteście melomanami i nie macie na co dzień do czynienia ze zdecydowanie bardziej profesjonalnym sprzętem, powinniście być usatysfakcjonowani. Zgodnie z tym co deklaruje producent, słuchawki mogą na jednym ładowaniu grać 4 godziny.

Stabilność połączenia przez bluetooth w przypadku OPPO Enco Air jest na bardzo dobrym poziomie. Nawet jeśli oddalimy się od połączonego z nimi smartfona i dzieli nas od niego kilka ścian, słuchawki grają bez problemu. Co z wygodą noszenia OPPO Enco Air? Dopóki siedzimy lub ew. powoli chodzimy, słuchawki dobrze trzymają się w uszach. Jeśli jednak zechcemy np. gdzieś podbiec, to jest już gorzej. Producent zapewnia, że Enco Air pozostaną na swoim miejscu podczas sportowych aktywności, ale to nie do końca prawda. Owszem, nie ma obaw o to, że słuchawki przypadkiem wypadną nam z uszu, ale z ich lekkim obluzowywaniem się podczas uprawiania sportu czy nawet szybkiego marszu trzeba już się liczyć.

Rozmowy telefoniczne i aplikacja HeyMelody

OPPO Enco Air

W rozmowach telefonicznych OPPO Enco Air spisują się przyzwoicie. Za każdym razem słyszałem moich rozmówców wyraźnie. Mikrofon w testowanych słuchawkach nie jest idealny, ale nie sprawia również dużych problemów. Niektóre osoby, z którymi rozmawiałem, w ogóle nie zauważyły różnicy w porównaniu do sytuacji, gdy zamiast słuchawek używałem telefonu. Inne zgłaszały, że słyszą mnie nieco gorzej, niż zazwyczaj, ale mimo to mogliśmy się porozumieć.

Testowane słuchawki współpracują z aplikacją HeyMelody. Jest ona bardzo prosta i ma trzy zasadnicze funkcje:

 • Pozwala sprawdzić poziom naładowania słuchawek oraz etui;
 • umożliwia wybranie, czym ma skutkować dotknięcie słuchawek;
 • za jej pomocą instalujemy aktualizacje.

Na poniższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak to wszystko wygląda.

Recenzja OPPO Enco Air — podsumowanie

OPPO Enco Air

Testowane słuchawki nie zawiodły mnie — mało tego, naprawdę przypadły mi do gustu. Mogę polecić je osobom, które np. często słuchają muzyki podczas podróży i chcą uniknąć plątaniny kabli lub używają słuchawek głównie w domu. OPPO Enco Air sprawdzą się także w przypadku okazjonalnych rozmów telefonicznych. Osoby, które chcą korzystać ze słuchawek również podczas aktywności fizycznej, muszą się natomiast przygotować na to, że co jakiś czas będą musiały je sobie poprawiać.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze recenzje