IMG_2420

 

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Asus popisał się tworząc pierwsze urządzenie mobilne z 4 GB RAM, Androidem, wykorzystujące w pełni możliwości 64-bitowej architektury, które zaadoptowano w Lollipopie. Tak powstał pełnoprawny Zenfone 2, którego recenzję możecie przeczytać klikając następujący link: Klik!

 

Jednak Tajwańczycy zaoferowali także niemalże identyczne urządzenie, które w stosunku do oryginału nieco oszpecono. Główną różnicą, która rzuca się w oczy to dwukrotnie mniejsza pojemność pamięci tymczasowej, a więc elementu wyróżniającego Zenfone’a. Przestrzeń dla użytkownika została w taki sam sposób potraktowana, a na deser zmieniono sam układ scalony. W zamian Asus prosi o mniej pieniędzy przy zakupie. W takim razie sprawdźmy jak duże różnice odnotowałem testując odmianę Zenfone’a 2 z 2 GB RAM.

 

Co się nie zmieniło?

 

IMG_2584

 

Asus postanowił nie ruszać wyświetlacza, akumulatora, oprogramowania, aparatu, a więc te wszystkie elementy są identyczne, co w przypadku droższego modelu. Nawet zestaw się nie różni i niezależnie jakiego Zenfone’a 2 wybierzemy to i tak otrzymamy to samo, a więc modułową ładowarkę, makulaturę oraz dobre słuchawki – jak na standardowe. Co ciekawe, także praca na jednym ładowaniu akumulatora nie uległa zmianie i – tak czy siak – smartfona musiałem wieczorem podłączać do ładowarki przy identycznym użytkowaniu.

 

Różnice

 

IMG_2585

 

Wszystko tak naprawdę sprowadza się do działania samego urządzenia jak i jego wydajności. Oczywiście również 16 GB wbudowanej pamięci może okazać się dla wielu za mało, ale na szczęście znajdziemy slot na kartę pamięci MicroSD. Wiele osób uważa, że 4 GB RAM jest niepotrzebne, a ja w tym wypadku muszę się nie zgodzić. Rzeczywiście takie zagadnienia jak rozdzielczość ekranu czy też samych zdjęć i filmów nie musi iść w górę i dotychczasowe standardy są w pełni wystarczające, ale pamięć tymczasowa zawsze się przydaje. Prosty przykład. Uruchomione w tle Facebook, Messenger, Chrome, YouTube i wymagająca gra na Zenfonie 2 z 4 GB RAM nie powodowały, że chociażby przełączenie z przeglądarki na grę „uśmiercało” którykolwiek z procesów. Wszystkie programy wciąż mogły zostać przywrócone w takim stanie w jakim je zostawiliśmy i nie pojawiała się konieczność ich automatycznego, ponownego uruchamiania. W cyfrach wygląda to tak, że na czysto w słabszym modelu dostajemy około 700 MB RAM, a w przypadku droższego smartfonu aż 2,2 GB. To według mnie główna różnica pomiędzy tymi smartfonami i bardzo odczuwalna jeśli mieliśmy do czynienia z oboma urządzeniami.

 

IMG_2579

 

Kolejna sprawa to samo działanie, co też wiąże się z ilością RAM’u jak i mocą obliczeniową. W przypadku słabszego Zenfone’a zdarzało mi się, że system zmuszał nawet launcher do wyłączenia i tym samym szybki powrót do pulpitu, a następnie uruchomienie spisu aplikacji powodowało, że musiałem chwilę poczekać, aż zainstalowane gry i programy zostaną załadowane. Również szybkość działania była niższa, ale niezbyt wyraźnie, co z kolei wiąże się z bardzo dobrą optymalizacją oprogramowania. Oczywiście na obu urządzeniach miałem do czynienia z takimi samymi wersjami Androida.

 

IMG_2424

 

Na koniec pozostawiłem sobie temat wydajności. Oba urządzenia działały równie dobrze w wymagających tytułach, co potwierdza tezę, że obecnie oferowana moc obliczeniowa jest wystarczająca. Wszystko sprowadza się do drobnych różnic w najważniejszym układzie. Na przeciw siebie stają dwie jednostki Intela: Z3580 i Z3560. Nie będę rozpisywał się na temat różnych technologicznych, gdyż głównie sprowadza się to do niższego taktowania. Oczywiście całość przekłada się na wynik z benchmarków. Zobaczcie sami jak to prezentuje się wykresach:

 

 

Opłaca się dopłacać?

 

IMG_2575

 

Zenfone 2 w słabszej odmianie przyjechał do mnie razem z recenzowanym niedawno ZenWatchem. W pierwszej chwili nie zorientowałem się, że otrzymaliśmy słabszą wersję smartfonu. Odkryłem to dopiero podczas przełączania aplikacji i przy wyraźnym, a także dosyć częstym zamykaniu launchera. Mimo wszystko, dopiero przed pisaniem tego tekstu spojrzałem na cenę obu modeli i zostałem zaskoczony. Za model z 4 GB RAM, 32 GB wbudowanej pamięci i wydajniejszym układem przyjdzie nam zapłacić około 1500 złotych. Z kolei słabszy smartfon to wydatek 800 złotych. Niemalże dwukrotna różnica w cenie. Tego się nie spodziewałem, ale czy opłaca się dopłacać? Na to pytanie musi sobie każdy sam odpowiedzieć.
Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.