ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wybieramy najlepszego flagowego smartfona tego roku! Zwycięzcą jest…

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Polecane
sony xperia z3+ z4 htc one m9 galaxy s6 samsung edge lg g4

Co prawda dopiero rozpoczęło się drugiego półrocze, ale za nami już są premiery najważniejszych flagowych smartfonów. W naszym kraju tak naprawdę liczą się tylko cztery firmy: Samsung, Sony, LG oraz HTC. Są one z nami tak naprawdę od początku Androida (z małym potknięciem Japończyków) i póki Chińczycy nie rozpoczną ekspansji w Europie to ciężko nam oceniać takie firmy jak chociażby Xiaomi. W takim razie w ringu ustawiają się cztery modele: Galaxy S6 (Edge), Xperia Z3+, G4 oraz One M9 i pomiędzy nimi zobaczmy, który jest najlepszy w poszczególnych kategoriach, niczym w naszych recenzjach.

Zestaw i akcesoria

IMG_0184
 1. Samsung Galaxy S6 (Edge)
 2. LG G4
 3. HTC One M9
 4. Sony Xperia Z3+

Ewidentnym zwycięzcą jest Samsung, ale LG dużo nie brakuje. Gdybyśmy brali pod uwagę tylko to, co dostajemy razem z danym smartfonem to najprawdopodobniej G4 zająłby pierwsze miejsce. Mimo wszystko każdy z powyższych smartfonów w zestawie oferuje praktycznie te same elementy, ale z kilkoma różnicami. Przede wszystkim Samsung od razu dostarcza ładowarkę do szybkiego ładowania, co w przypadku tak szybko rozładowujących się urządzeń jest niezbędne do wygodnego korzystania w trakcie uzupełniania energii. Druga sprawa to słuchawki. Te w Samsungu być może nie przypasują wszystkim, ale dobrze grają. Nie tak dobrze jak dokanałowe modele z HTC, ale mimo wszystko nie ma tragedii. LG znajduje się na drugim miejscu, gdyż przy zakupie skórzanej pokrywy akumulatora, w zestawie otrzymujemy także drugą, tradycyjną, plastikową. Sony zajęło ostatnie miejsce, gdyż ładowarka jest ewidentnie niewystarczająca dla Xperii Z3+, a w przypadku samych słuchawek można mieć pewne wątpliwości. Jednak wspomniałem o akcesoriach. Do Samsunga możemy dokupić tak naprawdę wszystko, co tylko nam się spodoba, gdyż jest to tak popularna marka, że wiele firm zajmuje się tworzeniem dodatków do Galaxy S6, także wersji Edge. Z tego samego powodu też Sony znajduje się na końcu. Nie znajdziemy do Xperii Z3+ dedykowanego etui dającego nowe możliwości jak chociażby w przypadku Dot View od HTC.

Budowa

IMG_2048
 1. Sony Xperia Z3+
 2. LG G4
 3. Samsung Galaxy S6 (Edge)
 4. HTC One M9

Sony wygrywa i to zdecydowanie – bardzo dobre materiały, świetne rozmieszczenie klawiszy i przede wszystkim wodoodporność w eleganckim stylu. Mimo że od lat nie zmienia się design to wciąż można podziwiać wzornictwo Japończyków. Kolejną wyróżniającą się cechą Xperii Z3+ jest fizyczny, dwustopniowy spust migawki aparatu – konkurencja już dawno o tym zapomniała. LG zamieściłem na drugim miejscu, co zapewne wzbudzi wiele kontrowersji – jak to, plastikowy smartfon ponad metalową konkurencją? Otóż tak, mimo że G4 zostało wykonane z tworzyw sztucznych to klawisze z tyłu (Rear Keys) są bardzo wygodne, a zakrzywienie wyświetlacza mimo że delikatne to zdecydowanie zwiększa wygodę użytkowania. Duże znaczenie ma także wypełnienie przedniego panelu przez same ekran – to główna wada Xperii Z3+, która sprawiała, że wahałem się przed umieszczeniem tego smartfonu na pierwszym miejscu. Niemniej jednak wróćmy jeszcze do LG, gdyż skórzana pokrywa akumulatora również może się podobać i dodaje uroku całości. Dodatkowo jest to jedyny w zestawieniu smartfon, który właśnie pozwala na zdjęcie tego elementu i wymianę ogniwa, co wbrew pozorom jest ważne dla wielu osób. Samsung na trzecim miejscu – fajnie, że Koreańczycy zdecydowali się na aluminium, ale zbyt dużym kosztem. Efekt całości psuje również wystający moduł aparatu, a w przypadku wersji Edge bardzo niewygodne ułożenie w dłoni. HTC zostało na końcu z jednego powodu – dopracowania aluminium nie można odmówić, wszystko fajnie zgrywa się ze sobą, ale rozmiar całości w porównaniu do wielkości wyświetlacza niepoprawiany od kilku edycji martwi.

Specyfikacja techniczna

IMG_1999
 1. LG G4
 2. Samsung Galaxy S6 (Edge)
 3. Sony Xperia Z3+
 4. HTC One M9

W tej kategorii wyjątkowo nie patrze na same suche dane techniczne, a na ich faktyczne działanie. Dlatego też modele ze Snapdragonem 810 powędrowały na dół, gdyż cała moc tego układu ginie w… wysokiej temperaturze. Oprócz tego LG może pochwalić się bardzo zaawansowanym aparatem, świetnym wyświetlaczem i wciąż bardzo wydajną jednostką obliczeniową. Samsung zajął drugie miejsce, gdyż Exynos również potrafi się nagrzewać (z mniejszą stratą na wydajności). Gdyby nie ten fakt to bardzo możliwe, że Galaxy S6 umieściłbym na pierwszym miejscu, szczególnie ze względu na czytnik linii papilarnych, który dostanie drugie życie razem z Androidem M. Jednak Samsung ma inną, bardzo istotną wadę – brak slotu na kartę pamięci.

Wyświetlacz

IMG_0104
 1. Samsung Galaxy S6 (Edge) i LG G4
 2. Sony Xperia Z3+
 3. HTC One M9

Mamy remis na pierwszym miejscu. Od wielu lat wychwalany (jak i gardzony) SAMOLED od Samsunga w końcu ma godnego przeciwnika – przynajmniej pod kątem czerni. LG udało się stworzyć ekran LCD, który ma równie głęboką czerń, co ten zastosowany w Galaxy S6 (Edge). Ustawiłem te dwa modele na pierwszym miejscu, gdyż wybór zależy tak naprawdę od preferencji użytkownika – czy woli bardzo żywe kolory Samsunga czy też nieco chłodne LG. Dwa kolejne miejsca też tak naprawdę powinny być na równi, ale świetny panel dotykowy Sony pozwalający wygodne pracować nawet, gdy ten jest zawilgocony.

Akumulator

IMG_1983
 1. LG G4
 2. HTC One M9
 3. Samsung Galaxy S6 (Edge)
 4. Sony Xperia Z3+

LG przez minimalnie nagrzewanie się zdecydowanie wygrywa. G4 przy identycznym użytkowaniu wszystkich smartfonów wytrzymywał najdłużej. Duże znaczenie miała także tutaj możliwość wymiany ogniwa. Za kilka lat też ktoś będzie użytkował dzisiejsze używane powyższe modele i w przypadku zużycia się już akumulatorów to LG nie sprawi żadnego problemu. Xperia Z3+ jako najbardziej nagrzewający się smartfon w tym zestawieniu nie ma szans nawet jak weźmiemy pod uwagę tryb Stamina. Wątpliwości miałem, co do rozmieszczenia pozostałych dwóch modeli, gdyż dużą zaletą Samsunga jest tryb ładowania indukcyjnego, ale mimo wszystko postanowiłem wyżej postawić model HTC ze względu, że bez różnicy w jaki sposób go się ładuje to wytrzyma dłużej niż Galaxy S6 Edge.

Aparat

IMG_2009
 1. LG G4
 2. Samsung Galaxy S6 (Edge)
 3. Sony Xperia Z3+
 4. HTC One M9

W tej kwestii miałem pewne wątpliwości, ale poznanie różnych opinii utwierdziło mnie w przekonaniu, że LG bez zwątpienia zasługuje na pierwsze miejsce. Ulepszony laserowy autofocus, sensor widma kolorów i przede wszystkim zaawansowany tryb manualny to coś, co pozwala wykonać naprawdę świetnej jakości zdjęcia, a także dać większe możliwości zaawansowanym fotografom. Oczywiście ten sam tryb dostępny jest po zainstalowaniu osobnej aplikacji na Samsungu z Androidem 5.1 Lollipop, ale w ogólnym rozrachunku to G4 wygrywa. Galaxy S6 może pochwalić się szybszym uruchamianiem samego aparatu za pomocą podwójnego kliknięcia i automatycznego zdjęcia. Z kolei to samo występuje w LG, ale jest to robione nieco wolniej i mniej wygodnie. Sony zajęło trzecie miejsce głównie ze względu na szumy i nie do końca naturalne oddanie barw. Moduły Japończyków są bardzo dobre, ale niestety konkurencja zaczyna uciekać, a też sterowniki wymagają dopracowania. HTC na końcu nie powinno nikogo dziwić. Miała być rewolucja, a skończyło się tak jak się skończyło.

Oprogramowanie

IMG_0111
 1. Samsung Galaxy S6 Edge
 2. LG G4
 3. HTC One M9
 4. Sony Xperia Z3+

W tym wypadku nie miałem wątpliwości, żeby na pierwszym miejscu umieścić Samsunga. Czas raz na zawsze zapomnieć o wolnym i zasobożernym TouchWizie. Nakładka została na tyle dopracowana, że pozwala na bezproblemową pracę nawet, gdy w tle uruchomionych jest wiele aplikacji. Znajdziemy także w oprogramowaniu wiele ciekawych dodatków takich jak chociażby pracę na wielu oknach. LG zajęło drugie miejsce ze względu na nie do końca przystosowany układ do rozdzielczości QuadHD. Wiele osób zwracało mi też uwagę na niezbyt ładny design systemu. Dlatego też, pomimo wszystkich bardzo fajnych dodatków, G4 umieściłem na drugim miejscu. HTC jest trzecie, gdyż… brakuje mu tego czegoś, co mogłoby dorównać chociażby LG. Motywy na bazie zdjęć to fajna sprawa, ale nie na dłuższą metę. Wszelkie – teoretycznie wyjątkowe dodatki – możemy zainstalować na konkurencyjnych urządzeniach, więc tracą one na swojej oryginalności. Na końcu Xperia Z3+ z bardzo prostego powodu – nakładka mimo że bardzo przyjemna dla oka i prosta to nie zawiera niczego niezwykłego. Na pochwałę zasługuje jedynie tryb Stamina – reszta, poza delikatnie zmienionym designem, to tak naprawdę czysty Android.

Wydajność

IMG_0134
 1. Samsung Galaxy S6 (Edge)
 2. HTC One M9
 3. Sony Xperia Z3+
 4. LG G4

Kategoria nieco niesprawiedliwa, gdyż pokazuje właśnie to, co oznaczają popularne cyferki. W benchmarkach wykonanych podczas testów udało się ustalić powyższą kolejność. Jednak to nie pokazuje, że jeśli weźmiemy pod uwagę przegrzewanie się to teoretycznie słabszy smartfon od LG stanąłby na ostatnim stopniu podium. Mimo wszystko nie mam wątpliwości, co do pierwszego miejsca dla Samsunga, gdyż ich autorski układ zdecydowanie zwycięża nad jednostkami Qualcomma.

Podsumowanie

IMG_2006

Porównanie starałem się przeprowadzić jak najbardziej obiektywnie i tak naprawdę w momencie pisania tego tekstu sam dowiem się, który model zebrał największą ilość punktów. Przyznawałem je w następujący sposób:

 • pierwsze miejsce: 8 punktów;
 • drugie miejsce: 5 punktów;
 • trzecie miejsce: 3 punkty;
 • czwarte miejsce: 1 punkt.
IMG_0139

Uważam, że jest to najlepsze rozróżnienie i pozwoli Wam wybrać najlepszego smartfona zwracając uwagę na poszczególne kategorię. Niektórzy mogą mieć cały czas dostęp do ładowarki, inny niekoniecznie będą korzystać z pełnej mocy obliczeniowej, a jeszcze inna grupa odbiorców uzna, że aparat, wyświetlacz czy też zestaw. Niemniej jednak, po zsumowaniu wszystkich punktów, a więc tak naprawdę za i przeciw, oto wyniki:

1. Samsung Galaxy S6 (Edge) i LG G4 – 48 pkt

2. Sony Xperia Z3+ – 25 pkt

3. HTC One M9 – 22 pkt

Osobiście jestem zaskoczony. Koreańczycy ewidentnie odstawili konkurencję i według mnie zasłużenie zajmują pierwsze miejsce. Jednak nie sądziłem, że dojdzie do remisu. W takim wypadku pozostaje pytanie czy chcemy obudowę wykonaną z metalu czy też gorsze opakowanie, ale z kartą pamięci, wymiennym akumulatorem i lepiej rozmieszczonymi klawiszami. Jeśli jakimś sposobem oba smartfony nie trafiają do Waszego gustu czy też macie uraz do Korei to pozostaje wybór pomiędzy Sony, a HTC. Za Xperią Z3+ przemawia oczywiście do granic perfekcji dopracowana wodoodporność, a z kolei za HTC… Dot View? Niestety, ale Tajwańczycy nie popisali się w tym roku i miejmy nadzieję, że za rok, w podobnym zestawieniu następca One M9 zajmie wyższe pozycje.

Sprawdź najnowsze wpisy