Elephone P5000 – recenzja telefonu, którego bateria przetrwa nawet najdłuższy dzień

6 minut czytania
Komentarze
P1000624

Niemal wszystkie obecnie produkowane smartfony, oprócz setek zalet posiadają jedną wadę – ich czas życia na jednym ładowaniu baterii jest dość przeciętny. Podczas gdy ekrany stają się większe, trwalsze i wyświetlają więcej kolorów, to akumulatory są ciągle traktowane po macoszemu. Firmą, która postanowiła zmodernizować tę strategię, jest Elephone, który przysłał nam do testów model P5000.

Elephone P5000 nie jest urządzeniem, które może rywalizować z Samsungiem Galaxy S6, LG G4 czy chociażby z OnePlus One. Jest to typowy średniak, który nie wyróżnia się absolutnie niczym oprócz jednego detalu – ogromnej baterii, która sprosta nawet najbardziej prądożernemu zadaniu.

Wygląd

Gdy przyjrzymy się temu telefonowi, na myśl przychodzi jedno porównanie – Elephone P5000 wygląda jak kopia Samsunga Galaxy. Fizyczny przycisk u dołu urządzenia wykonany jest z dość miękkiego materiału, przez co ma się wrażenie, że zaraz się zatnie. Podczas kilku tygodni testów nie miało to jednak miejsca. Ponadto klawisz może zostać wykorzystany jako czytnik linii papilarnych. Wszystkie klawisze fizyczne zostały umieszczone na prawej krawędzi urządzenia. Z jednej strony jest to rozwiązanie ergonomiczne, z drugiej natomiast trudno jest przez to umieścić smartfon w uchwycie samochodowym bez wciskania przycisku zasilania. Porty mini jack oraz miniUSB zostały umiejscowione na górnej krawędzi urządzenia. Sloty na karty SIM oraz microSD znajdują się pod klapką, gdzie towarzyszy im wbudowana na stałe bateria oraz mikroskopijny przycisk reset. Tylna obudowa posiada również dość duży aparat fotograficzny oraz lampę doświetlającą LED. Wrażenia wizualne nie powalają, bo telefon wygląda jak jeden z wielu. Należy również nadmienić, że przez swoją baterię jest on dość ciężki, przez co jego noszenie w damskich torebkach może być niewygodne. Ciekawostką jest możliwość korzystania z telefonu jako power banku. Tak, Elephone P5000 może naładować inne urządzenie.

Specyfikacja techniczna

P1000626

Przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej telefonu:

  • Wymiary: 144 mm x 71 mm x 9,30 mm
  • Waga: 206 g
  • Ekran: 5” Full HD
  • Procesor: MediaTek MT6592
  • Zegar procesora: 1,70 GHz
  • Liczba rdzeni: 8
  • GPU: ARM Mali-450 MP4 @700 MHz
  • ARM Cortex A7, 28 nm, 1,7-2 GHz, pamięć: 32KB, 32KB L1, 1MB L2; LPDDR2 @533 MHz, LPDDR3 @666 MHz; HSPA+/TD-SCDMA, Wi-Fi, odbiornik FM, Bluetooth, wbudowany GPS
  • Pamięć RAM: 2GB
  • Pamięć wbudowana: 16 GB
  • Aparat tylni: 16 MP
  • Aparat przedni: 8 MP
  • Bateria: Li-Ion 5350 mAh
  • Slot na kartę pamięci: Tak
  • Dual SIM: Tak
  • LTE: Nie
  • System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat

Specyfikacja techniczna nie rzuca na kolana. Wśród elementów, które rzucają się w oczy, wymienimy wyświetlacz, który dość dobrze radzi sobie z wyświetlaniem kolorów dzięki technologii IPS. Kolejnym elementem in plus jest przeogromna bateria. Podczas testów udało mi się utrzymać smartfon „przy życiu” przez 6 dni. Jak na smartfony jest to wynik rewelacyjny. Przy dość intensywnym użyciu (nawigacja) smartfon bez problemu działał przez kilka godzin, a poziom baterii spadł o kilkanaście procent. Bateria telefonu Elephone P5000 wyróżnia go z tłumu. Nie wszystko jest jednak piękne, gdyż ekran nie posiada szybki Gorilla Glass, przez co dość łatwo się rysuje. Doskwiera również brak technologii LTE, która już od jakiegoś czasu jest w Polsce standardem.

Zawartość opakowania

We wnętrzu opakowania, oprócz samego telefonu i instrukcji zawiera ładowarkę o bardzo dziwnym kształcie, która nijak nie pasuje do większości obecnie używanych gniazdek, kabel USB oraz adapter USB OTG. W zestawie brakuje słuchawek, co jest sporym minusem. W zestawie nie uświadczymy również pokrowca ani case’a chroniącego telefon. O ile model P7000 został zapakowany niczym telefon klasy premium, o tyle Elephone P5000 nie posiada żadnych „bajerów”, które mogłyby ucieszyć nabywców.

P1000629

Oprogramowanie

Po włączeniu przychodzi kolejne niemiłe zaskoczenie. Telefon wyposażono w dość leciwy system operacyjny Android 4.4 KitKat. Znakomita większość obecnie produkowanych smartfonów korzysta z systemów Android 5.0 lub 5.1. Oprogramowanie jest bardzo podobne do AOSP znanego z Nexusów. Zmodyfikowano tylko launcher, który otrzymał bardziej chiński styl oraz dodano kilka usprawnień pozwalających w pełni korzystać z rozwiązań technicznych. Odnajdziemy więc ustawienia czytnika linii papilarnych, obsługę gestów oraz harmonogram włączania i wyłączania urządzenia. Opcje nie są w pełni przetłumaczone na język polski. Sporym zaskoczeniem in plus jest obecność aplikacji SuperSU oraz odblokowany bootloader. Wiąże się to z pewnością, z tym że firma Elephone przygotowuje dla swoich urządzeń dodatkowe oprogramowanie, jak CyanogenMod czy MIUI. Użytkownicy, którym nie odpowiada „czysty” Android mogą pokusić się o instalację bardziej rozwiniętych projektów. Są one oficjalnie udostępniane przez administratorów na forum firmy. Oprogramowanie działa płynnie i stabilnie. Przez cały okres korzystania z telefonu nie spotkałem się z ani jednym wymuszonym restartem. Fajnym dodatkiem jest również możliwość wyświetlenia procentowego wskaźnika poziomu naładowania baterii. W niektórych modelach taki miernik można uzyskać dopiero po zainstalowaniu dodatkowych aplikacji. Dodany został również tryb oszczędzania baterii, który obniża zegar procesora w celu dłuższej pracy na jednym ładowaniu.

Wydajność

Należy wspomnieć również o wydajności smartfona. W teście AnTuTu Elephone P5000 zdobyło 30300 punktów. Jest to wynik słabszy od LG G3 oraz Nexusa 5. Smartfon spisuje się natomiast lepiej niż HTC One oraz ASUS ZenFone 5. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, wynik można uznać za niezły. P5000 radzi sobie również bez większego problemu z większością gier. Jednym z największych problemów jest ilość pamięci operacyjnej RAM. Wydajność jest jednak spora dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi.

Aparat fotograficzny

Jakość zdjęć nie powala, jednak nie jest tak zła. Urządzenie dość dobrze radzi sobie ze zdjęciami w dobrym świetle. Przy słabszym oświetleniu pojawia się rozmazanie. Jest to dość powszechne zjawisko wśród telefonów z SoC MediaTeka. Oto kilka przykładowych zdjęć, które udało się zrobić w dwa dość pochmurne popołudnia.

device-2015-06-20-195135

Podsumowanie

Elephone P5000 nie jest urządzeniem wybitnym. Zarówno design, jak i oprogramowanie pozostawiają dużo do życzenia. Wszystko jest jednak rekompensowane przez baterię, która pozostawia konkurencję daleko w tyle. Jeśli szukacie smartfona, który przetrwa intensywny dzień bez konieczności doładowania baterii, to Elephone P5000 jest dobrym wyborem. Smartfon można kupić już za 159 dolarów (należy doliczyć opłaty celne), jednak należy pamiętać, że w przypadku braku polskiej dystrybucji mogą nastąpić problemy z gwarancją.

Plusy:

  • Akumulator
  • Praca systemu
  • Cena

Minusy:

  • Przeciętny design
  • Waga
  • Przestarzały system i prawdopodobny brak aktualizacji

Motyw