huawei eyewear II recenzja test gentle monster

[Recenzja] Huawei X Gentle Monster Eyewear II – okulary i słuchawki, które witają się z nami

Łukasz Pająk Akcesoria 2020-11-16

Plusy

 • Wykonanie z bardzo dobrych materiałów
 • Szeroki zakres oprawek korekcyjnych i słonecznych
 • Ergonomia użytkowania - stabilne połączenie, prosta obsługa
 • Świetne okulary do vlogowania i rozmów telefonicznych

Minusy

 • Od połowy natężenia dźwięku w górę słychać wszystko na zewnątrz, a sam dźwięk traci na jakości
 • Kolejna edycja powinna być wodoszczelna, a etui z akumulatorem

Jestem gadżeciarzem i doceniam oryginalne pomysły. Nie muszą one rozwiązywać wielu problemów, aby być ciekawe. Tak też początkowo odebrałem tytułowe okulary powstałe w ramach współpracy Huawei i Gentle Monster. Eyewear II to, jak sama nazwa wskazuje, druga generacja inteligentnych okularów, która zadebiutowała razem z Mate 40 Pro. O ile nie nazywałbym ich przesadnie smart, tak na pewno zasługują na uwagę. Tym bardziej że Huawei zdecydował się wprowadzić do sprzedaży w Polsce te słuchawko-okulary. Dlatego serdecznie zapraszam Was do lektury – oto recenzja Huawei X Gentle Monster Eyewear II.

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena Huawei Eyewear II

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Okulary otrzymujemy w eleganckim opakowaniu, w którym znalazło się miejsce dla makulatury, kabla USB-C oraz oczywiście głównego akcesorium, któremu towarzyszy skórzane etui. Jest ono jednocześnie stacją do ładowania, więc za chwilę przyjrzymy mu się bliżej. Jedyne, czego brakuje według mnie w tym wszystkim, to ściereczki do wycierania smug i zabrudzeń.

Nie przegap
Co sprawia, że wykończenie realme GT Master Edition jest tak wyjątkowe?
huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Połączenie okularów ze słuchawkami bezprzewodowymi może być bardzo tanie i kiepskie w użytkowaniu. Jednak Huawei i Gentle Monster stawiają się po drugiej stronie. Firmy wypracowały wiele modeli, które dodatkowo dostępne są w różnych rozmiarach. Dlatego w ofercie znajdziemy nie tylko okulary przeciwsłoneczne (SMART MYMA-01: Black, SMART LANG-01: Black), ale również korekcyjne (SMART KUBO-01: Black, SMART HAVANA-01: Black). Cena? Ją oraz szczegółową dostępność produktów mamy dopiero poznać – prawdopodobnie w tym tygodniu. Niemniej patrząc na inne rynki, należy spodziewać się kwoty w okolicach 1500 złotych. Nie jest to mało, ale nietrudno o oprawki w podobnej cenie, podczas gdy Eyewear II dają od siebie coś więcej.

[Aktualizacja] polska cena Huawei X Gentle Monster Eyewear II

[Aktualizacja] Słuchawki są już dostępne oficjalnie w Polsce. Cena pozytywnie zaskakuje, gdyż do końca listopada kosztują 999 złotych. Od grudnia rośnie do 1399 złotych. Niestety nie ma planów wprowadzenia innych modeli – w Polsce dostępna jest wyłącznie wersja LANG.

Dlatego przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej:

 • głośniki kierunkowe (po jednym w każdy zauszników)
  • szerokie membrany (128 mm)
 • dwa mikrofony
 • Bluetooth 5.2
  • współpraca z Androidem (AI Life) i iOS (Eyewear)
 • akumulator o pojemności 85 mAh
 • certyfikat IP54
 • okulary przeciwsłoneczne kategorii 3 (ogólnego przeznaczenia)
  • zapewniają wysoką ochronę przed oślepiającym światłem i promieniowaniem UV
  • nie nadają się do jazdy w nocy lub przy słabym świetle
 • szerokość:
  • Myma: 143-154 mm
  • Lang: 150-161 mm
  • Kubo: 149-160 mm
  • Havana: 145-156 mm
 • waga:
  • Myma: 48,1 g
  • Lang: 44,2 g
  • Kubo: 45,45 g
  • Havana: 44,6 g
 • wykonanie (głównie tworzywa sztuczne):
  • Myma: poliamid (PA) i octan celulozy (acetat)
  • Lang: poliamid (PA) i octan celulozy (acetat)
  • Kubo: Polimetakrylan Metylowy (PMMA) i octan celulozy (acetat)
  • Havana: Polimetakrylan Metylowy (PMMA) i octan celulozy (acetat) z aluminium
  • zawiasy z elastycznego stopu tytanu

Do mnie trafił model Smart Lang. Specyfikacja nie wspomina o zaawansowanych kodekach audio, aczkolwiek nie brakuje wzmianek o czystym dźwięku, który ma trafiać bezpośrednio do uszu użytkownika. Zanim przekonamy się o tym, to przyjrzyjmy się, jak zbudowane są okulary Eyewear II.

Budowa i jakość wykonania

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Pierwsze, co rzuca się w oczy po rozpakowaniu pudełka, to etui wykonane z grubej skóry. Jest ono względnie lekkie, co wynika w głównej mierze z faktu, że nie zostało ono wyposażone we własny akumulator. Tym samym ładowanie odbywa się wyłącznie z bezpośrednio wpiętym kablem USB-C. Na pewno dobre wrażenie robi pozostałe wykonanie – podwójny, bardzo gruby suwak i miękkie wykończenie w środku gwarantują na swój sposób, że Eyewear II są bezpieczne. Z tyłu etui znajdziemy wspomniane złącze, diodę i przycisk wymuszający m.in. parowanie akcesorium.

Indukcyjne ładowanie sprawia, że nie musimy martwić się o konkretne przykładanie pinów. Okulary bezproblemowo trafiają na swoje miejsce za sprawą odpowiedniego wyprofilowania. Dla pewności wewnątrz obecna jest druga dioda, która także informuje o stanie pracy. Całe etui jest usztywnione, więc nie ma obaw o transport Eyewear II w torbie lub plecaku.

Okulary, które nie wyróżniają się z tłumu

Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że mamy do czynienia z okularami, które łączą się ze smartfonem. Wszelkie przełączniki bazują na dotyku (i ściskaniu), aniżeli fizycznych przyciskach. Z kolei głośniki są ukryte w zausznikach za praktycznie niewidocznymi z daleka maskownicami. Dlatego po prostu trzeba znać design Eyewear II, aby wiedzieć, że mówimy o okularach z wbudowanymi słuchawkami. Wykonanie okularów nie budzi żadnych wątpliwości. Zastosowane tworzywo sztuczne jest precyzyjnie wycięte – bez ostrych krawędzi, które mogłyby irytować podczas noszenia. Do tego nie zauważyłem podczas testów, aby zastosowany materiał nadmiernie się rysował.

Wykorzystane zawiasy stawiają odpowiedni opór, więc nie ma obaw o przypadkowe otwarcie. Eyewear II w wydaniu Lang to w głównej mierze tworzywa sztuczne, przeto całość jest lekka. O ile w moim przypadku okulary bardzo wygodnie układały się na nosie i uszach, to zachęcam do wcześniejszego przymierzenia oraz wymierzenia odpowiednich oprawek dla siebie. Co istotne to Huawei także zachęca do tego. Firma równocześnie zaznacza, aby uważać na wilgoć. Okulary są odporne na zachlapanie, ale deszczu mogą nie przetrwać.

Użytkowanie – obsługa, jakość dźwięku, akumulator

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Tradycyjne słuchawki zakłada się na nos i już działają. Z racji, że w tym modelu pojawia się wiele elektroniki od Huawei, to okazuje się, iż nie jest to tak banalne. Może inaczej – jest proste, ale na początku nie do końca intuicyjne. Dlatego po przestudiowaniu instrukcji, która pojawia się po pierwszym sparowaniu, wszystko staje się klarowne. Na szczęście Huawei nie ogranicza się wyłącznie do łączenia ze swoimi urządzeniami. Naturalnie na nich dostajemy czytelne komunikaty i okna z poradami, ale w połączeniu ze smartfonami innych producentów wystarczy aplikacja AI Life (lub Eyewear na iOS). Wtedy z głównych funkcji tracimy tylko możliwość lokalizacji okularów i nagrywania dźwięku w wysokiej jakości.

W programie znajdziemy nie tylko możliwość zapoznania się z samym procesem użytkowania. Dodatkowo, choć po angielsku, pojawia się sekcja FAQ. Dowiemy się z niej, co oznaczają poszczególne zachowania diody na etui lub dlaczego smartfon reaguje błędem płatności przy zbliżeniu słuchawek. W przypadku tego drugiego chodzi o NFC, które Eyewear wykorzystuje do ładowania akumulatora. Przez AI Life możemy jeszcze aktualizować okulary oraz zmieniać akcje przypisane do konkretnych gestów.

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Ogólnie prawie wszystkie gesty rozpoznawane są szybko i poprawnie. Jedynie z uszczypnięciem miałem przygody, aczkolwiek tu może być problem z faktycznym wykorzystaniem tego gestu w Polsce. W AI Life w ogóle nie jest on dostępny, a w ustawieniach Bluetooth pod opcją Tłumaczenie nic się nie dzieje (Mate 40 Pro i P40 Pro). Dlatego być może sytuacja się rozwinie, dopiero gdy okulary na dobre zadomowią się na naszym rynku. Odbieranie połączeń, wywoływanie asystenta głosowego, przełączanie utworów i regulacja natężenia dźwięku działa świetnie. Także rozpoznawanie ściągnięcia i założenia okularów poprawnie odpowiednio wstrzymywało i wznawiało odtwarzanie muzyki.

Okulary jako słuchawki? Przede wszystkim do rozmów telefonicznych

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Huawei Eyewear II bardzo upodobałem sobie w formie zestawu głośnomówiącego. Rozmowy telefoniczne przez okulary, jakkolwiek nie brzmią niecodziennie, to bardzo wygodne rozwiązanie. Zarówno rozmówcy, jak i ja dogadywaliśmy się bez większych problemów. Nawet bardziej wietrzna pogoda nie sprawiała problemów. Producent zastosował dobrej jakości mikrofony, toteż zachęca do wykorzystywania akcesorium do vlogowania. Jeśli zaś chodzi o słuchanie muzyki, to pojawiają się trzy problemy. Pierwszy to dosyć dudniący bas – niskie tony nie są mocną stroną Eyewear II. Druga niedogodność to zniekształcony dźwięk przy maksymalnym ustawieniu natężenia.

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Ostatni i poniekąd najbardziej istotny problem dotyczy wycieku. Do około połowy głośności nie ma z tym większych problemów. My jesteśmy w stanie posłuchać muzyki w akceptowalnej jakości, a inni naokoło mogą najwyżej się domyśleć, że faktycznie coś nam gra na głowie. Powyżej połowy skali zaczyna być coraz wyraźniej słychać, jakiego gatunku słuchamy, a z czasem konkretne słowa piosenek. Jednak jest to problem wyłącznie dla tych, którzy lubią słuchać głośno muzykę. Ustawiając natężenie dźwięku w umiarkowany sposób do panujących warunków, wyciek jest praktycznie niesłyszalny. Dlatego można słuchać głośniej podczas jazdy na rowerze, aby przekrzyczeć szum powietrza, a ciszej, gdy stoimy w kolejce, aby zapłacić za paliwo. Czy jest to lepsze w porównaniu do rozwiązań, które wykorzystują przewodnictwo kostne? Na pewno pod względem jakości dźwięku, ale już niekoniecznie w kontekście omówionego wycieku dźwięku.

Akumulator Eyewear II w zupełności wystarcza do codziennych zastosowań

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Producent deklaruje, że słuchawki w okularach mogą działać nieprzerwanie przez 5 godzin, gdy słuchamy muzyki lub 3,5 godziny, gdy prowadzimy rozmowy telefoniczne. To wszystko przy ustawionym natężeniu dźwięku na 60%. Nie miałem większych problemów, aby uzyskać te czasy, choć starałem się nie przekraczać granicy 50% głośności. Z kolei ładowanie do pełna trwa około 1,5 godziny.

Recenzja Huawei X Gentle Monster Eyewear II – podsumowanie

huawei eyewear II recenzja test gentle monster

Tym sposobem recenzja Huawei Eyewear II dobiegła końca. To dosyć ciekawy i unikalny sprzęt na rynku. Szeroki zakres oprawek, w tym korekcyjnych, pozwala idealne dobrać okulary pod siebie. Design to oczywiście kwestia gustu, o czym powinienem wspomnieć wcześniej. Jednak o co chodzi z tytułowym witaniem się ze sprzętem? Jeśli nie dopatrzyliście się na zrzutach ekranu odpowiedniej funkcji, to spieszę z wyjaśnieniem. Zależnie od pory dnia Eyewear II po założeniu mówią Good Morning, Good Afternoon i Good Evening. Ot, taka drobnostka, która niewiele wnosi, ale pokazuje dbałość o detale. Jakość dźwięku nie jest koncertowa i nie rzuca na kolana, bo w końcu ciężko uzyskać coś spektakularnego z tego typu produktu. Jednak z drugiej strony oczekiwania wobec słuchawek w okularach nie są ogromne i kilka osób z takim podejściem udało się pozytywnie zaskoczyć. Tylko kwestia wycieku mogłaby zostać lepiej rozwiązana. Do tego w kolejnej wersji zobaczyłbym etui z akumulatorem.

Oceniamy poszczególne elementy:

 • Zestaw 9
 • Budowa 8
 • Jakość dźwięku i użytkowanie 7
Ocena Android.com.pl Ogólna ocena Android.com.pl: 8

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.

Sprawdź najnowsze recenzje